Wycieczka do jaskiń Doliny Kościeliskiej

Wycieczkę rozpoczynamy w Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej. W planie mamy odwiedzenie wszystkich udostępnionych turystycznie jaskiń Doliny Kościeliskiej (Jaskinia Mroźna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa, Jaskinia Mylna, Smocza Jama). Czas trwania wycieczki uwzględnia dojście do jaskiń  oraz ich zwiedzanie.

CZAS

5 h 15 min

DYSTANS

12 km

POZIOM

średni

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Szlak Doliną Kościeliską

Odcinek szlaku Doliną Kościeliską do Lodowego Źródła.

Szlak do Jaskini Mroźnej

Jednokierunkowy szlak do Jaskini Mroźnej odbija od Doliny Kościeliskiej w kierunku wschodnim, na wysokości Lodowego Źródła.

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna ma długość 571 metrów (z czego trasa zwiedzania wynosi ok. 480 m), deniwelację 42,5 m i przebija na wylot masyw Organów.

Z Jaskini Mroźnej schodzimy do Doliny Kościeliskiej na wysokości skały o nazwie Sowa, kilka minut drogi od Polany Pisanej.  Następnie skręcamy żółtym szlakiem do Wąwozu Kraków.

Wąwóz kraków

Niewielki, malowniczy wąwóz o długości 3 km. Jego górna część jest ograniczona przez zachodnie stoki Ciemniaka.

Jaskinia Smocza Jama

Jaskinia Smocza Jama, położona w Wąwozie Kraków w Tatrach Zachodnich ma długość 37m i 20 m różnicy wysokości.

Po wyjściu z jaskini ponownie schodzimy do Doliny Kościeliskiej, a następnie skręcamy czarno-czerwonym szlakiem do Jaskiń Pawlikowskiego.

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka, o długości 150 m i głębokości 15 m, położona jest w Raptawickiej Turni, około 180 m nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej.

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa ma długość 120 m i głębokość 5 m. Wejście do niej leży na wysokości 1098 m n.p.m. pomiędzy otworami wejściowymi do jaskiń Raptawickiej i Mylnej.

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna jest najciekawszą z jaskiń udostępnionych dla turystów, leżących po polskiej stronie Tatr. Pomimo, że nie posiada szaty naciekowej jej położenie, labirynt korytarzy i aura tajemniczości sprawiają, że warto ją odwiedzić.

POWRÓT

Powrót dnem Doliny Kościeliskiej do Kir.