Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Wycieczka na Kopieniec i zwiedzanie Kaplicy na Jaszczurówce

Wycieczkę rozpoczynamy w Toporowej Cyrhli (dzielnica Zakopanego). Można tu dojechać samochodem (choć nie ma zbyt wielu miejsc do parkowania) lub autobusem (np. relacji Zakopane – Palenica Białczańska). Podczas wycieczki najpierw wejdziemy na niewysoki szczyt Kopieniec, a następnie udamy się do Doliny Olczyskiej. W drodze powrotnej zwiedzimy perełkę zakopiańskiej architektury – Kaplicę na Jaszczurówce. Czas trwania wycieczki uwzględnia trzy piętnastominutowe postoje.

Szlak z Toporowej Cyrhli na Kopieniec

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 1:15 (↓0:55)
Różnica poziomów: 992 m – Toporowa Cyrhla
1328 m – Kopieniec Wielki
336 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Ze szczytu Wielkiego Kopieńca
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Szlak na Wielki Kopieniec rozpoczyna się przy zachodnim krańcu Cyrhli – najwyżej położonej dzielnicy Zakopanego. Gruntowa droga odbija od ul. Oswalda Balzera w kierunku południowo-wschodnim.

Wariant: PODEJŚCIE


Idziemy wśród ostatnich zabudowań i łąk. Po lewej stronie drogi stoi bacówka, w której można skosztować pysznych oscypków. Wiosną w tym miejscu zakwitają krokusy. Po niespełna półkilometrowym odcinku wchodzimy do lasu świerkowego, który będzie nam towarzyszył aż do wyjścia na Polanę Kopieniec.

Zaraz za granicą lasu znajduje się kasa TPN w której można zakupić bilety do parku, a przed nią stół turystyczny. Dalej droga stromo dźwiga się ku górze, wijąc się pomiędzy drzewami.

Po około 35 minutach mijamy skrzyżowanie szlaków turystycznych. Czerwonym szlakiem można udać się stąd na Psią Trawkę w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej, zielonym – na Polanę Kopieniec i dalej do Doliny Olczyskiej lub do Toporowej Cyrhli.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Psia Trawka 0:40 (↓0:30)
Zielony Wielki Kopieniec
Polana Olczyska
0:40
1:05
Czerwono – zielony Do Toporowej Cyrhli 0:30 (↑0:35)

Po niespełna godzinnej wędrówce wychodzimy na Polanę Kopieniec.


Polana Kopieniec (inaczej Polana pod Kopieńcem lub dawniej Skupniowa Polana), o powierzchni około 9 ha, położona jest na wysokości 1210–1250 m n.p.m. u stóp Wielkiego Kopieńca. Polana była intensywnie wypasana i wchodziła w skład Hali Kopieniec. Stały na niej liczne szałasy pasterskie – do dnia dzisiejszego zachowało się ich osiem. Prowadzony jest na niej wypas kulturowy owiec.

Szlak na szczyt Wielkiego Kopieńca odbija w prawo tuż przy północnym krańcu Polany Kopieniec. Wędrówka po kamiennej drodze na szczyt trwa około 20 minut. Można ominąć szczyt idąc dalej na wprost, jednak wtedy stracimy możliwość podziwiania przepięknych widoków.

Zejście ze szczytu:

Zejść ze szczytu można alternatywną drogą, prowadzącą niewielkimi zakosami na południowy kraniec Polany Kopieniec.

Kopieniec

Kopieniec jest szczytem o wysokości 1328 m n.p.m. wznoszącym się nad Polaną Kopieniec. Jego stoki schodzą do Doliny Chłabowskiej (od wschodu) oraz Doliny Olczyskiej (od zachodu). Od północnego zachodu sąsiaduje z nim szczyt Mały Kopieniec (1167 m n.p.m.), od którego oddzielony jest on Przełęczą Między Kopieńcami (1067 m n.p.m.). Niegdyś cały Kopieniec wchodził w skład Hali Kopieniec i był wypasany, aż po sam szczyt. Szczyt zbudowany jest z wapieni i dolomitów.

Jego nazwa pochodzi od „kopieńca”, słowa używanego w gwarze ludowej do określania obłej góry w kształcie kopy.

Ze szczytu rozpościera się malownicza panorama całych Tatr – widać stąd jak na dłoni szczyty zarówno Tatr Wysokich jak i Tatr Zachodnich.

Kopieniec

Szlak z Polany Kopieniec na Polanę Olczyską

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 0:35 (↑0:45)
Różnica poziomów: 1220 m – Polana Kopieniec
1038 m – Polana Olczyska
182 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Polany Kopieniec, z Polany Olczyskiej
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wariant: ZEJŚCIE

Droga na Polanę Olczyską odchodzi od południowego krańca Polany Kopieniec. Idziemy przez gęsty, świerkowy las, konsekwentnie w dół. Mniej więcej w połowie drogi przekraczamy niewielki strumyczek. Tuż przed samą Doliną Olczyską drewniany mostek przeprowadza nas na drugą stronę Olczyskiego Potoku, gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych.

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Polana Olczyska

Niegdyś polana, będąc centralną częścią Hali Olczysko, służyła, jako miejsce wypasu owiec – znajdowało się tu ok. 20 szałasów pasterskich, jednak do dnia dzisiejszego spośród nich ostały się tylko trzy.

Zabytkowy szałas pasterski na Polanie Olczyskiej.

Na północnym krańcu polany, przy drewnianym mostku nad Potokiem Olczyskim znajdują się drewniane stoły dla turystów, przy których można posilić się i nabrać sił do dalszej wędrówki. Jest tu także skrzyżowanie szlaków – można stąd udać się na Polanę Kopieniec, Nosal lub do Kuźnic.

Polana Olczyska – stoły dla turystów.

Polana kryje w sobie jeszcze jedną ciekawostkę – Wywierzysko Olczyskie o średniej wydajności wynoszącej ok. 700 l/s. Znajduje się ono po wschodniej stronie Polany Olczyskiej, przy żółtym szlaku prowadzącym na Nosalową Przełęcz.

Wody bijące z tego największego w polskich Tatrach źródła mają średnią temperaturę ok. 4,5-5,2 °C i pochodzą z Doliny Pańszczycy (bocznego odgałęzienia Doliny Suchego Potoku), co zostało potwierdzone testem z zastosowaniem barwienia wody już w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Wywierzysko Olczyskie

W wywierzysku występuje wiele interesujących gatunków zwierząt, między innymi studniczek tatrzański, mały skorupiak żyjący głównie w wodach podziemnych. Wywierzysko daje początek Potokowi Olczyskiemu.

W 1999 r. wywierzysko zostało zdewastowane przez wandali, którzy wykopali w jego miejscu dziurę o średnicy kilku metrów i głębokości 140 cm.

Pomost nad Wywierzyskiem Olczyskim.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
 Żółty Jaszczurówka
Nosal
Kuźnice
0:40 (↑0:45)
0:45 (↓0:35)
1:00 (↓ 0:50)
 Zielony Jaszczurówka
Polana Kopieniec
0:40 (↑0:45)
0:45 (↓0:35)

 

Szlak Doliną Olczyską w dół

Zobacz opis szlaku prowadzącego Doliną Olczyską

Kaplica na Jaszczurówce

Przy drodze Oswalda Balzera, w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego) stoi zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908.

Kaplica na Jasczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański.

Od ulicy Oswalda Balzera (duży parking po drugiej stronie) do kaplicy prowadzą kamienne schody. Drewniany budynek o konstrukcji zrębowej umieszczony jest na granitowej podmurówce i przykryty dwuspadowym dachem krytym gontem, na którego szczycie znajduje się niewysoka drewniana dzwonnica. Ściany zewnętrzne (frontowa i boczne) wsparte są sobotami. Budynek, a w szczególności ramy okien i drzwi, jest bogato zdobiony góralską ornamentyką. Nad wejściem, pod niewielkim daszkiem, znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego.

Drewniane wnętrze, również zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, jest bardzo skromne. Ołtarz główny, wyrzeźbiony w drewnie jaworowym i jesionowym przedstawia ścianę chaty góralskiej. Po obu stronach tabernakulum znajdują się drewniane figury – z lewej przedstawiająca św. Antoniego z Dzieciątkiem, a z prawej – św. Jana Chrzciciela. Powyżej znajduje się barwna płaskorzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dwóch bocznych ołtarzach, wykonanych w latach 50 XX wieku, zdobionych wzorami zaczerpniętymi z podhalańskich łyżników, znajdują się figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z lewej) i św. Józefa (z prawej). Z tego samego okresu pochodzą malowane na szkle stacje drogi krzyżowej.

Msze święte:

Niedziela: 10:00 i 17:00
Codziennie: 17:00 (od 1.05 do 30.09)

Kaplica jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

W sezonie letnim w podziemiach Jaszczurówki działa Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II, w której prezentowane są obrazy malowane na szkle, wykonane przez podhalańskich artystów ludowych. Każdego roku prezentowana jest wystawa o innej tematyce (np. „Bohaterowie Starego Testamentu” czy „Aniołowie Pańscy”). Galeria jest czynna codziennie w godzinach 10:00 – 17:00. Wstęp bezpłatny.

POWRÓT

Spod Kaplicy na Jaszczurówce udajemy się ul. Oswalda Balcera do Toporowej Cyrhli (zamiast asfaltem można iść na skróty drogą wytyczoną dla turystów, nieco bardziej stromą). Czas przejścia wynosi ok. 0:25 h

Podziel się komentarzem