Wycieczka na Kopieniec i zwiedzanie Kaplicy na Jaszczurówce

Wycieczkę rozpoczynamy w Toporowej Cyrhli (dzielnica Zakopanego). Można tu dojechać samochodem (choć nie ma zbyt wielu miejsc do parkowania) lub autobusem (np. relacji Zakopane – Palenica Białczańska). Podczas wycieczki najpierw wejdziemy na niewysoki szczyt Kopieniec, a następnie udamy się do Doliny Olczyskiej. W drodze powrotnej zwiedzimy perełkę zakopiańskiej architektury – Kaplicę na Jaszczurówce. Czas trwania wycieczki uwzględnia trzy piętnastominutowe postoje w następujących miejscach:

  • Kopieniec
  • Polana Olczyska
  • Kaplica na Jaszczurówce

CZAS

3 h 50 min

DYSTANS

7,6 km

POZIOM

łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Szlak z Cyrhli na Kopieniec

Szlak na Wielki Kopieniec rozpoczyna się przy zachodnim krańcu Cyrhli – najwyżej położonej dzielnicy Zakopanego.

Kopieniec

Kopieniec jest szczytem o wysokości 1328 m n.p.m. wznoszącym się nad Polaną Kopieniec. Jego stoki schodzą do Doliny Chłabowskiej (od wschodu) oraz Doliny Olczyskiej (od zachodu).

Szlak z Kopieńca na Polanę Olczyską

Droga na Polanę Olczyską odchodzi od południowego krańca Polany Kopieniec. Idziemy przez gęsty, świerkowy las, konsekwentnie w dół.

Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem, Wielką Królową Kopą oraz Małym Kopieńcem i Wielkim Kopieńcem, ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Z Polany Olczyskiej kierujemy się w stronę Zakopanego Doliną Olczyską.

Las w Dolinie Olczyskiej

Szlak Doliną Olczyską

Dolina Olczyska jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km². Dnem doliny spływa Potok Olczyski. (Uwaga! Opis szlaku w odwrotnym kierunku.)

Od wylotu Doliny Olczyskiej kierujemy się ul. Oswalda Balzera do Kaplicy na Jaszczurówce.

Kaplica na Jaszczurówce

Zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza.

POWRÓT

Spod Kaplicy na Jaszczurówce udajemy się ul. Oswalda Balcera do Toporowej Cyrhli (zamiast asfaltem można iść na skróty drogą wytyczoną dla turystów, nieco bardziej stromą). Czas przejścia wynosi ok. 0:25 h