Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Wjazd kolejką na Łomnicki Szczyt (2634 m n.p.m.) i inne atrakcje Tatrzańskiej Łomnicy (Słowacja)

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w słowackiej miejscowości Tatrzańska Łomnica. Można tu dojechać samochodem z Zakopanego (53 km, ok. 1:00 h) lub autobusem. Podczas wycieczki wjedziemy na jeden z najwyższych tatrzańskich szczytów – Łomnicę (2634 m n.p.m.), zwiedzimy ciekawe muzeum przyrodnicze TANAP oraz górski ogród botaniczny. Czas trwania wycieczki uwzględnia godzinny czas wolny w miejscowości Tatrzańska Łomnica.

WJAZD KOLEJĄ LINOWĄ NA ŁOMNICKI SZCZYT


Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.). Nazwa Łomnicy pochodzi od Łomnickiego Potoku, natomiast jej wcześniejsza nazwa brzmiała „Dziadek”.

W XVIII wieku jej północne zbocza eksploatowali poszukiwacze srebra i złota, z rodziną Fabrych z Kieżmarku na czele.

Łomnica góruje nad trzema dolinami – Doliną Małej Zimnej Wody, Doliną Łomnicką oraz Doliną Dziką. Sąsiaduje z galerią najwyższych tatrzańskich szczytów, co sprawia, że widoki z niej są naprawdę zapierające dech w piersiach.

Łomnica przez lata była jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Pierwszy raz zdobyta została pomiędzy rokiem 1760 a 1790. Wspinali się na nią Tytus Chałubiński, Mieczysław Karłowicz, Stanisław Staszic czy… Jurij Gagarin. Obecnie pieszo można wejść na nią wyłącznie z wykwalifikowanym przewodnikiem.

Jednak nie oznacza to, że ta malownicza góra jest niedostępna dla turystów. Wręcz przeciwnie – od 1940 roku działa kolej linowa, którą wjechać można na sam szczyt.

Początki prac nad budową kolejki sięgają lat 20 XX wieku., jednak dopiero w 1397 ruszył pierwszy wagonik, zabierający na pokład jednocześnie 31 osób. Niestety kolejka nie dojeżdżała wtedy na sam szczyt – pasażerowie musieli przez pierwsze trzy lata jej istnienia „zadowolić się” widokami rozpościerającymi się znad Łomnickiego Stawu (1761 m n.p.m) – lub iść dalej pieszo. W kolejnych latach kolej była stopniowo modernizowana i przebudowywana.

Obecna kolejka na odcinku Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw przewozi 900 osób na godzinę, jeździ z prędkością 5 m/s, a odcinek 3 708 m pokonuje w czasie 12,4 min. Odcinek Łomicki Staw – Łomnicki Szczyt o długości 1867 m pokonuje natomiast przez 8,8 min, jadąc z prędkością 4,1 m/s, przewożąc 42 osoby na godzinę.

Bilet w górę i w dół z Tatrzańskiej Łomnicy do stacji pośredniej Skalnaté Pleso kosztuje 15 Euro, natomiast ze stacji Skalnaté Pleso na sam Łomnicki Szczyt w obie strony (nie ma możliwości zakupu biletu tylko w jedną stronę) – 24 Euro.
http://www.vt.sk/pl/cenniki/cennik-kolei-linowych/

Bilety można  zakupić 7 dni wcześniej w kasach wyciągu na dole, w Infocentrum w Tatrzańskiej Łomnicy oraz przez Internet na stronie www.vt.sk.

Przy dolnej stacji znajduje się rozbudowana infrastruktura turystyczna. Są budki z małą gastronomią, sklepiki z pamiątkami, przechowalnia bagażu, kantor, kawiarenka internetowa. Nieopodal znajduje się bezpłatny parking mieszczący kilkaset samochodów. Narciarze znajdą tu liczne ski serwisy i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Na trasie znajdują się stacja pośrednia Skalnaté pleso (nad Łomnickim Stawem). Przy stacji Skalnaté pleso znajduje się malownicze górskie jezioro polodowcowe – Łomnicki Staw. Położone jest na wysokości 1751 m n.p.m, zajmuje powierzchnię nieco ponad 1,2 ha. Jezioro jest dosyć płytkie (według różnych źródeł ma od 2 do 4 metrów głębokości), co sprawia że woda pojawia się w nim okresowo. Proces jego wysychania spotęgowała również działalność człowieka na obszarze otaczającym jezioro. Przy stacji pośredniej znajdują się liczne atrakcje turystyczne dla małych i dużych, plac zabaw oraz restauracje.

Nieopodal jeziora rozpoczyna się także drugi etap wjazdu na szczyt Łomnicy – znajduje się tu dolna stacja wiszącej kolejki zabierającej jednorazowo 14 osób. Poza tym przy stacji mieści się bufet, restauracja, Schronisko Łomnickie i hotel górski „Encián” – najwyżej położony hotel na Słowacji.

Na szczycie znajduje się taras widokowy, na którym każda grupa może przebywać 50 minut, kawiarenka „Dedo” (od dawnej nazwy Łomnicy) oraz obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne (niedostępne dla turystów).

Na południowych stokach Łomnicy znajdują się liczne dobrze przygotowane trasy o łącznej długości kilkudziesięciu km i przewyższeniu 1 300 m oraz 11 wyciągów narciarskich. Ciekawostką jest 6,5 km trasa carvingowa o szerokości 60 metrów. Z roku na rok infrastruktura jest rozbudowywana i coraz lepiej przygotowana.

Ciekawą i unikatową na skalę Europy Środkowej atrakcją  jest możliwość spędzenia nocy apartamencie na szczycie Łomnicy, na wysokości 2634 m n.p.m.

MUZEUM PRZYRODNICZE TANAP


W słowackiej Tatranskiej Lomnicy znajduje się interesujące muzeum przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest w nim prezentowana ekspozycja dotycząca flory i fauny tatrzańskiej, ochrony środowiska, historii, kartografii, geologii oraz kultury ludowej tego regionu.

Wstęp do muzeum jest płatny 1,5 Euro od osoby. Muzeum jest czynne cały rok. W sezonie (od czerwca do sierpnia) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00 (z przerwą 12:00 – 13:00), w weekendy 8:00 – 15:00. Poza sezonem (od września do końca maja) czynne jest w godzinach 8:00 – 16:30 (również z przerwą 12:00 – 13:00), natomiast w weekendy w godzinach 8:00 – 12:00.

W bogatych zbiorach muzeum znajdują się okazy zwierząt (absolutnie nie popieramy polowań na zwierzęta w celu umieszczenia ich w muzealnych gablotach!) i roślin, elementów przyrody nieożywionej (np. skał),  dokumentacja historyczna, mapy, pocztówki, monety, różne przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe i inne.

Muzeum mieści się w Tatrzańskiej Łomnicy od 1959 roku i zostało tu przeniesione z Popradu. Architektura fasady budynku nawiązuje do wygląda górskiego szczytu. Obiekt zaprojektował architekt Pavol Merjavý.

W muzeum organizowane są ponadto (dodatkowo płatne) projekcje filmów przyrodniczych na temat tatrzańskiej przyrody, zwierząt, działalności człowieka w Tatrach, ratownictwa górskiego, filmy edukacyjne dla dzieci, wykłady oraz wystawy czasowe.

W kasie można zakupić ciekawe materiały na temat słowackiego Tatrzańskie Parku Narodowego, przewodniki, mapy, pocztówki kalendarze i inne.

GÓRSKI OGRÓD BOTANICZNY

W Tatranskiej Lomnicy, nieopodal muzeum TANAP znajduje się niewielki ogród botaniczny. Na powierzchni 3,2 ha zgromadzonych jest 270 rodzajów roślin występujących w tatrach. Część z nich można zakupić w postaci sadzonek lub nasion. Pomiędzy pięknymi okazami roślin (każda z nich jest podpisana w języku słowackim i po łacinie) prowadzą specjalnie przygotowane alejki spacerowe. Ogród podzielony jest na trzy sektory, z którego każdy prezentuje rośliny porastające inne podłoże – skały granitowe, skały wapienne i podłoże bagienne.

Ponadto na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się niewielka ekspozycja geologiczna. Można też zakupić różne materiały na temat tatrzańskiej przyrody oraz pamiątki.

Uroku dodaje piękny widok na Tatry Wysokie. Niewątpliwie jest to miejsce do którego warto się wybrać będąc w Tatranskiej Lomnicy.

TATRZAŃSKA ŁOMNICA

Tatrzańska Łomnica to malownicza miejscowość położona na wysokości 830–900 m n.p.m. u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.). Popularność i atrakcyjność turystyczną zawdzięcza głównie kolejce linowej na Łomnicę, jednak spacer po samej mieścinie również może być interesujący i atrakcyjny.

Walory turystyczne Tatrzańskiej Łomnicy doceniane są nieprzerwanie od końca XIX wieku, kiedy to zaczęły powstawać tu pierwsze hotele – jako pierwszy Hotel Łomnica, a w 1905 roku luksusowy i reprezentacyjny Grandhotel Praha. Prawdziwy rozkwit miejscowość przeżyła w latach 30 XX wieku, kiedy wybudowano kolejkę na Łomnicę, będącą niezaprzeczalnie największą atrakcją miejscowości do dnia dzisiejszego.

Warto zobaczyć w Tatrzańskiej Łomnicy:

•    Muzeum TANAP
•    Ogród Botaniczny TANAP
•    Panorama Tatr Wysokich
•    Kościół ewangelicki wybudowany w 1902 roku
•    Park
•    Zabytkowy budynek Granhotelu Praha
•    Zabytkowy budynek Hotelu Lomnica
•    Stragany z pamiątkami

Dla niepełnosprawnych:

Przed wejściem do Muzeum Przyrodniczego TANAP w Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się podjazd dla wózków. Główna część ekspozycji znajdująca się na parterze jest dostępna dla osób na wózkach. Niedostępna jest część usytuowana na antresoli (wystawa etnograficzna), na którą prowadzą schody. Ogród botaniczny TANAP również jest przystosowany dla wózków inwalidzkich – znajdują się w nim żwirowe alejki, nie ma schodów ani stromych podjazdów. W samej miejscowości jest wiele asfaltowych alejek i chodników dostępnych dla osób na wózkach, ale zdarzają się przeszkody takie jak krawężniki czy schodki.

Podziel się komentarzem