Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w słowackiej miejscowości Tatrzańska Łomnica. Można tu dojechać samochodem z Zakopanego (53 km, ok. 1:00 h) lub autobusem. Podczas wycieczki wjedziemy na jeden z najwyższych tatrzańskich szczytów – Łomnicę (2634 m n.p.m.), zwiedzimy ciekawe muzeum przyrodnicze TANAP oraz górski ogród botaniczny. Czas trwania wycieczki uwzględnia godzinny czas wolny w miejscowości Tatrzańska Łomnica.
Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji
Łomnica
Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.).
Muzeum Przyrodnicze TANAP – Tatrzańska Łomnica
W słowackiej Tatranskiej Lomnicy znajduje się interesujące muzeum przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest w nim prezentowana ekspozycja dotycząca flory i fauny tatrzańskiej, ochrony środowiska, historii, kartografii, geologii oraz kultury ludowej tego regionu.
Górski Ogród Botaniczny – Tatrzańska Łomnica
W Tatranskiej Lomnicy, nieopodal muzeum TANAP znajduje się niewielki ogród botaniczny. Na powierzchni 3,2 ha zgromadzonych jest 270 rodzajów roślin występujących w tatrach.
Wycieczkę zakończymy spacerem po miejscowości Tatrzańska Łomnica.
Tatrzańska Łomnica
Tatrzańska Łomnica to malownicza miejscowość położona na wysokości 830–900 m n.p.m. u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.). Popularność i atrakcyjność turystyczną zawdzięcza głównie kolejce linowej na Łomnicę, jednak spacer po samej mieścinie również może być interesujący i atrakcyjny.
DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Przed wejściem do Muzeum Przyrodniczego TANAP w Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się podjazd dla wózków. Główna część ekspozycji znajdująca się na parterze jest dostępna dla osób na wózkach. Niedostępna jest część usytuowana na antresoli (wystawa etnograficzna), na którą prowadzą schody. Ogród botaniczny TANAP również jest przystosowany dla wózków inwalidzkich – znajdują się w nim żwirowe alejki, nie ma schodów ani stromych podjazdów. W samej miejscowości jest wiele asfaltowych alejek i chodników dostępnych dla osób na wózkach, ale zdarzają się przeszkody takie jak krawężniki czy schodki.