Wycieczka do Morskiego Oka i Czarnego Stawu

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu na polanie Palenica Białczańska. Można tu dojechać z Zakopanego samochodem (ok. 30 min) – drogą Oswalda Balzera pod Tatrami (lub przez Poronin i Bukowinę Tatrzańską) lub busem (odjazdy busów między innymi z Kuźnic, kursują bardzo często).

Trasa do samego Morskiego Oka przebiega wygodną, asfaltową drogą, którą maszerują zazwyczaj tysiące turystów. Na trasie wycieczki znajduje się malowniczy wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza. Po dotarciu do Morskiego Oka możemy pójść na spacer dookoła jeziora, a także udać się do położonego nieco wyżej Czarnego Stawu. Czas wycieczki uwzględnia trzy piętnastominutowe postoje w następujących miejscach:

  • Wodogrzmoty Mickiewicza
  • Schronisko nad Morskim Okiem
  • Czarny Staw pod Rysami
  • W drodze powrotnej do Palenicy Białczańskiej

CZAS

8 h

DYSTANS

26,7 km

POZIOM

średni

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Szlak nad Morskie Oko Doliną Rybiego Potoku

Szlak nad Morskie Oko, rozpoczynający się na polanie Palenica Białczańska jest najbardziej uczęszczanym szlakiem tatrzańskim. Każdego dnia maszerują nim tysiące turystów. Trasa na całej długości jest poprowadzona asfaltową drogą.

Morskie Oko

Morskie Oko o powierzchni 34,93 ha jest największym jeziorem w Tatrach. Jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m, a głębokość 51,4 m. Jest jeziorem karowym (cyrkowym) o pochodzeniu polodowcowym.

Szlak dookoła Morskiego Oka

Malownicza trasa biegnąca dookoła Jeziora Morskie Oko.

Ze szlaku dookoła Morskiego Oka, odbijamy w kierunku Czarnego Stawu (powrót tą samą drogą).

Szlak nad Czarny Staw Pod Rysami

Szlak odbija w górę przy południowo–wschodnim brzegu Morskiego Oka. Wiedzie kamiennymi zakosami stromo pod górę. Podejście nie jest długie, ale dosyć męczące. Nieopodal drogi, po lewej stronie, płynie Czarnostawiański Potok.

Czarny Staw Pod Rysami

Czarny Staw pod Rysami (zwany również Czarnym Stawem nad Morskim Okiem) położony jest na wysokości 1583 m n.p.m. w kotle polodowcowym, u stóp Kazalnicy.

POWRÓT

Powrót do Palenicy Białczańskiej tą samą drogą.