Wycieczka na Halę Gąsienicową przez Przełęcz między Kopami

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach – można do nich dojechać busem, natomiast samochód trzeba zostawić nieco dalej (np. przy rondzie Jana Pawła II) i dalej dojść pieszo. Przez Skupniowy Upłaz dotrzemy w jedno z najpopularniejszych tatrzańskich zakątków – na Halę Gąsienicową. Po drodze ujrzymy zapierającą dech w piesiach panoramę Tatr. Powrót malowniczą Doliną Jaworzynki. Czas trwania wycieczki uwzględnia cztery piętnastominutowe postoje w następujących miejscach:

  • Przełęcz Między Kopami (w dwie strony)
  • Hala Gąsienicowa
  • Polana Jaworzynka

CZAS

4 h 50 min

DYSTANS

9,4 km

POZIOM

łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Skupniowy Upłaz

Szlak z Kuźnic przez Skupniowy Upłaz

Szlak odbija na północ i wiedzie głównie przez las szeroką, gruntowo–kamienną drogą zachodnim zboczem Nieboraka (zalesiony grzbiet wysokości ok. 1220 m, na który nie prowadzi żaden oznakowany szlak), ku szczytowi Boczań (1224 m n.p.m.).

Przełęcz Między Kopami

Przełęcz Między Kopami

Przełęcz między Kopami jest usytuowana pomiędzy Wielką Królową Kopą i Małą Królową Kopą. Na przełęczy można chwilę odpocząć na drewnianych balach lub ławkach i nabrać sił na dalszą wędrówkę.

Szlak z Przełęczy Między Kopami na Halę Gąsienicową

Nie przyprawiający dużych trudności, bardzo atrakcyjny widokowo szlak na Halę Gąsienicową odchodzi z Przełęczy między Kopami w kierunku południowym.

Przed nami cel wycieczki – Hala Gąsienicowa.

Hala Gąsienicowa

Na Hali Gąsienicowej stoi popularne schronisko Murowaniec. Była niegdyś wypasana, stały na niej liczne zabudowania pasterskie. Rozpościerają się z niej piękne widoki na tatrzańskie szczyty.

Schronisko Murowaniec

Schronisko Murowaniec położone jest na wysokości 1500 m n.p.m., przy wschodnim skraju Hali Gąsienicowej, pod Gąsienicowym Lasem.

Z Hali Gąsienicowej wracamy tą samą drogą na Przełęcz Między Kopami.

Szlak Doliną Jaworzynki

Z Przełęczy między Kopami ruszamy w kierunku zachodnim. Pierwszy odcinek drogi wiedzie północnymi stokami Małej Królowej Kopy, kamienną drogą wśród kosodrzewiny i niskich drzew iglastych.

POWRÓT

Powrót do wylotu Doliny Kościeliskiej Ścieżką pod Reglami (ok. 0:20 h)