Wycieczka na Wołowiec, Jarząbczy, Kończysty i Trzydniowiański Wierch

Wycieczkę rozpoczynamy na Siwej Polanie – przy wejściu do Doliny Chochołowskiej. Można tu dotrzeć samochodem lub dojechać busem z Zakopanego i innych miejscowości. Jest to długa i czasochłonna trasa, również ze względu na to, że aby dotrzeć do odcinka szczytowego trzeba pokonać w dwie strony całą Dolinę Chochołowską (7,3 km x 2). Szlak jest bardzo atrakcyjny widokowo, prowadzi granicą polsko-słowacką przez kilka malowniczych szczytów – Wołowiec, Jarząbczy Wierch, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch. Czas trwania wycieczki uwzględnia siedem piętnastominutowych postojów następujących miejscach:

  • Polana Chochołowska
  • Przełęcz Zawracie
  • Wołowiec
  • Jarząbczy Wierch
  • Kończysty Wierch
  • Trzydniowiański Wierch
  • Polana Trzydniówka

CZAS

12 h 30 min

DYSTANS

15 km

POZIOM

średni

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Dolina Chochołowska

Szlak Doliną Chochołowską

Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość około 10 km i zajmuje powierzchnię około 35 km2.

Przez Polanę Chochołowską

Polana Chochołowska, o długości około 700 m i szerokości około 350 m, jest największą polaną w polskiej części Tatr. Leży na wysokości 1090 – 1150 m n.p.m. pomiędzy masywami Hrubasa, Bobrowca, Grzesia i Trzydniowiańskiego Wierchu.

Wyżnią Doliną Chochołowską - Na Wołowiec

Szlak Wyżnią Doliną Chochołowską na Wołowiec (2064 m n.p.m.) rozpoczyna się około 150 metrów przed Schroniskiem, w miejscu końcowego postoju dorożek konnych.

Z Przełęczy Zawracie ruszamy na szczyt Wołowiec.

Szczyt Wołowiec

Wołowiec (2064 m n.p.m.) jest szczytem leżącym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego stoki opadają do trzech dolin: Chochołowskiej, Rohackiej i Jamnickiej.

Z Wołowca przez Przełęcz Niską na Jarząbczy Wierch.

Jarząbczy Wierch

Szczyt Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2137 m n.p.m. Jego najwyższy wierzchołek leży po stronie słowackiej, przez niższy przebiega granica państwowa, grań główna Tatr oraz czerwony szlak graniowy.

Z Jarząbczego Wierchu przez Jarząbczą Przełęcz na Kończysty Wierch.

Szczyt Kończysty Wierch

Kończysty Wierch (kiedyś nazywany Kończystą nad Jarząbczą) jest szczytem o wysokości 2002 m n.p.m. leżącym w głównej grani Tatr Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej.

Z Kończystego Wierchu przez Dudową Przełęcz i Czubik na Trzydniowiański Wierch.

Trzydniowiański Wierch

Szczyt Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch to szczyt o wysokości 1758 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, w północnej grani Kończystego Wierchu.

Z Trzydniowiańskiego Wierchu schodzimy do Doliny Chochołowskiej, na Polanę Trzydniówkę.

POWRÓT

Z Polany Trzydniówki wracamy tą samą drogą – dnem Doliny Chochołowskiej. W sezonie, jeżeli udało nam się zejść przed godziną 20, możemy  przy dawnym schronisku Blaszyńskich wypożyczyć rower i zjechać nim do samej Siwej Polany – wrażenia niezapomniane (Uwaga! Przed startem należy sprawdzić hamulce!).