Wygodne i lekkie spodnie i legginsy do trekkingu

Trekking to jedna z najpopularniejszych form aktywności. Za tą nazwą kryją się dłuższe wędrówki w trudniejszych warunkach. Zazwyczaj kojarzy się to z górskimi wycieczkami. Trekking jest trochę nietypową aktywnością, nie mieści się w takich ciasnych ramach jak na przykład kolarstwo, bieganie czy sporty wyczynowe.

Taka wyprawa może zająć kilka godzin jak i kilka dni. Charakteryzuje się marszem po niełatwej powierzchni, elementami wspinaczki czy biegania. Szczególnie w zróżnicowanym terenie górskim musimy być przygotowani na różne podłoże, bo możemy tam napotkać kamienie, bagna, lasy jak i inne podłoża.

Jeśli planujemy wyprawę w takich warunkach to poza oczywiście odpowiednim spakowaniem się ważne jest co włożymy na siebie. Wygodne ciuchy są kluczowe, żebyśmy po godzinie wędrówki nie chcieli zawrócić do domu. Dlatego należy je dobrać bardzo starannie ponieważ to, że w domu na przykład lekko drażnił nas materiał spodni, podczas wycieczki może stać się nie do zniesienia, dodatkowo połączone z potem i zmęczeniem. Pojawić się też mogą wątpliwości jakie spodnie wziąć na taką wycieczkę?

Dobrym pomysłem będą legginsy. Pomimo, że kojarzą się bardziej z praktykowaniem yogi w domu niż z wyprawą górską, to może być to jednak jeden z najlepszych fasonów spodni jakie możesz wziąć na trekking. Przede wszystkim, są wygodne i rozciągliwe. To że są idealnie dopasowane do ciała niweluje także ryzyko, że wiszący materiał zaczepi się na przykład o krzaki czy drzewa i się podrze.

Legginsy są też po prostu bardzo wygodne. Sztywniejsze spodnie potrafią się wrzynać, odciskać i uwierać szczególnie podczas dłuższej wędrówki. Nawet jeśli na przykład jeansy są luźne to po wypiciu pewnych ilości wody i posiłkach może się okazać, że  będą za ciasne i sprawi to nam duży dyskomfort podczas podróży. Legginsy natomiast dopasują się do brzucha nawet jeśli będzie wzdęty. Możesz kupić nowe legginsy w okazyjnej cenie, jeśli wykorzystasz Calzedonia kod rabatowy na pierwsze zakupy.

Jeśli nie jesteś wielką fanką legginsów, ponieważ na przykład w miejscach łączenia materiału nie układają się dobrze w okolicach miednicy to możesz wypróbować legginsy bezszwowe, które sprawią, że nic nie będzie się odznaczać.

Gigantycznym plusem legginsów jest także ich waga. Podczas wysiłku i noszenie na przykład plecaka przez długie godziny każda dodatkowa waga to zbędny balast. Dlatego warto odciążyć się trochę i nie dokładać sobie do noszenia ciężkich spodni. Legginsy są na tyle lekkie, że nawet nie będziemy czuć ich wagi na sobie.

Jeśli martwicie się o pogodę, to są różne rodzaje legginsów jakie możecie rozważyć. W przypadku upałów możecie kupić legginsy, które kończą się przed kolanem tzw. kolarki z cieńszego materiału. Oczywiście przy zakupie trzeba zwrócić uwagę czy nie prześwitują przy zrobieniu przysiadu, bo potem może być to bardzo nieprzyjemne odkrycie. Jeżeli planujesz wyprawy w deszczu to może warto zainwestować w legginsy ze śliskiego materiału, które nie powinny zbyt szybko przesiąknąć deszczem.

Jeśli przewidywane są chłodniejsze temperatury, to możesz poszukać legginsów z grubszego materiału, a nawet takich ocieplanych od środka. Jednak w przypadku zimniejszych dni legginsy mogą się niestety nie sprawdzić.

Kiedy są niższe temperatury możemy ubrać spodnie trekkingowe. Są to co prawda cięższe spodnie niż legginsy, ale zapewnią Ci o wiele więcej ciepła. Zapewniają dodatkową warstwę ochronną, a część z nich jest także wodoodporna, więc nie będziesz musiał przerywać wędrówki niezależnie od opadów deszczu czy śniegu.

Są one też trochę mniej wygodne niż legginsy, ale jest to najlepsza opcja zaraz po nich. Spodnie trekkingowe są bardziej rozciągliwe niż na przykład jeansy. Część z nich ma także rzepy i można regulować w nich talię czy nogawki.

Kolejnym atutem spodni trekkingowych jest ilość kieszeni. To bardzo męczące, jeśli za każdym razem kiedy potrzebujemy jakiegoś drobiazgu musimy się zatrzymywać i ściągać cały plecak. A tak możemy włożyć drobne przedmioty do kieszeni spodni. Zazwyczaj są one dosyć pojemne i czasem mieści się w nich nawet bidon.

Zarówno spodnie trekkingowe jak i legginsy idealnie nadadzą się na trekking. Znajdź takie, które Tobie pasują najbardziej i ruszaj w drogę!

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w Willi Opolanka przy ul. Tetmajera 15. W tym budynku znany pisarz i wielki przyjaciel dzieci spędził ostatnie 19 lat swojego życia, a wcześniej wraz z żoną przyjeżdżał tu na letnie i zimowe wakacje. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze domu, w apartamencie zamieszkiwanym przed laty przez Kornela Makuszyńskiego.

Czytaj więcej »

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2, mająca długość 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych.

Czytaj więcej »

Dzwonniczki Loretańskie

Dzwonniczki loretańskie to drewniane wieżyczki, które można spotkać w wielu miejscach na Podhalu, Orawie i Spiszu, zarówno wśród zabudowy wiejskiej jak i w pewnym oddaleniu od domów mieszkalnych. W zależności od regionu potrafią się nieco różnić formą i kształtem, jednak zazwyczaj są to drewniane wieżyczki o spadzistych z ścianach rozszerzające się ku górze, przykryte spadzistym daszkiem, oraz daszkiem okapowym.

Czytaj więcej »

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Dolina Suchej Wody

Polodowcowa Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (kiedyś Dolina Siedmiu Stawów) ma 13 km długości (z czego 8 km przebiega na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego) i nieco ponad 21 km² powierzchni. Dolina ma dwa górne odgałęzienia – Dolinę Gąsienicową (zachodnie odgałęzienie) i Dolinę Pańszczycy (wschodnie odgałęzienie), oddzielone od siebie granią biegnącą spod Zawratowej Turni przez Kościelec i Mały Kościelec.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.