Wyjaśniamy co to jest gaming

Od swojego komercyjnego narodzenia w latach 50. XX wieku jako technologiczne dziwactwo na targach naukowych, gaming stał się jedną z najbardziej dochodowych branż rozrywkowych na świecie. Wielki boom na technologie mobilne w ostatnich latach zrewolucjonizował branżę gamingową i otworzył drzwi dla nowej generacji graczy. Co to jest gaming i na czym dokładnie polega?

 

Co to gaming?

 

Termin „gaming” obejmuje wszystko, od samodzielnego grania w prostą grę w pasjansa po gry online dla wielu graczy z całymi wirtualnymi światami, w których użytkownicy wchodzą w interakcję z innymi graczami i gdzie dokonywane są wszelkiego rodzaju transakcje związane z ekwipunkiem, punktami itp. W pytaniu, co to jest gaming, nie może zabraknąć informacji, że w gry wideo można grać na komputerach, laptopach, urządzeniach przenośnych i konsolach do gier typu Xbox lub Playstation. Niektóre gry są kupowane i instalowane na dowolnym sprzęcie gamingowym, inne zaś pobierane są z Internetu.

Gry wideo są popularne w każdej grupie wiekowej. Kobiety chętniej korzystają z prostych gier dla jednego gracza, natomiast facetów bardziej jarają strzelanki, gry wojenne i strategiczne. Niektóre gry mają charakter czysto edukacyjny, inne są przerażająco agresywne i mogą zawierać elementy seksualności. Nie mniej jednak wiele gier jest projektowanych z myślą o graniu z przyjaciółmi lub rodziną. Mnóstwo z nich pozwala na interakcję rodzin i wspólne spędzanie wolnego czasu.

Jeśli wiesz, co to jest gaming i interesujesz się grami komputerowymi, z pewnością zetknąłeś się z profesjonalną sceną gamingową. Mowa tutaj oczywiście o e-sporcie. Od kilku lat branża ta systematycznie się rozwija, a graczy, którzy wiążą swoja przyszłość z rywalizacją na arenie międzynarodowej, przybywa. Dobrym przykładem są rozgrywki League of Legends, CS:GO, Valorant czy Starcraft, które przyciągają przed monitorami nawet kilkaset tysięcy fanów. E-sport i gaming docenili przede wszystkim bukmacherzy. Oferują oni nie tylko wydarzenia na najpopularniejsze turnieje, ale także na te mniej atrakcyjne. Co to gaming dobrze wie serwis Betcris, który wystartował w Polsce pod koniec 2021 roku. Firma mocno zaangażowała się w E-sport, a specjalny kod promocyjny betcris podczas rejestracji konta gwarantuje freebet w wysokości 200 zł i zakład bez ryzyka do 50 PLN. Ponadto gracze z aktywnym kontem znajdą promocje adresowane do fanów gamingu, którzy mogą obstawiać ponad 10 tytułów gier!

 

Co to jest gaming wieloosobowy (multiplayer)

 

Warto dodać, że coraz częściej osoby zapytane co to gaming dają przykład rozgrywki wieloosobowej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ najczęstszym aspektem gamingu online jest możliwość grania z innymi graczami z całego świata. Gracze mogą przebywać w różnych częściach naszego globu, korzystać z różnych technologii i być w bardzo różnym wieku. Dzięki temu gry wideo łączą ludzi i dają opcję spotykania się i dzielenia ze sobą wrażeniami z gry.

 

Gaming w mediach społecznościowych

 

Innym ważnym aspektem gamingu jest zacieranie się granicy z mediami społecznościowymi. Wiele raportów na temat gier online podkreśla, że pierwsze doświadczenia większości dzieci i młodzieży z interakcją online z nieznajomymi mają miejsce właśnie w grach, a nie za pośrednictwem Facebooka, Twittera czy Instagrama. Trzeba także zaznaczyć, że wiele platform mediów społecznościowych łączy gry i funkcje podobne do gier.

 

Oglądanie transmisji na żywo

 

Popularną i rozwijającą się częścią gamingu jest oglądanie filmów lub transmisji na żywo innych graczy. Sporo osób ogląda swoich ulubionych YouTuberów np. na platformie Twitch.TV, aby utożsamiać się z nimi i przeżywać wspólnie emocje na żywo. Innym razem oglądają w celu dowiedzenia się szczegółów na temat danej gry.

 

Handel wirtualnymi przedmiotami w grach online

 

Gry online, które nie oferują bezpośrednio interakcji w grze z nieznajomymi, często umożliwiają graczom interakcję ze sobą w celu wymiany przedmiotów i ulepszeń. Przykładem może być Rocket League. Jest to gra, w którą gra się online przeciwko innym graczom i która zawiera istotny element handlu. Gracze zdobywają specjalne kolory i dekoracje swoich pojazdów, płacąc za przepustki i osiągając dobre wyniki w grze. Mogą oni wtedy wymieniać między sobą ciężko zdobyte przedmioty. Chociaż ten rodzaj handlu zwykle nie jest aktywnie wspierany w grze, istnieją aplikacje innych firm, które umożliwiają graczom łączenie się ze sobą i handel przedmiotami.

 

Gaming przeglądarkowy

 

Poza konsolami do gier, smartfony i tablety stały się przenośnymi urządzeniami do gier dla młodych i starszych. Za pomocą przeglądarek internetowych i aplikacji coraz więcej osób dowiaduje się, co to jest gaming. Dzięki temu uzyskują dostęp do szeregu gier dostępnych dla dowolnego wieku i zainteresowań. Bardzo popularne są gry flash, które są proste i nie wymagają rejestracji oraz tworzenia konta. Można w nie grać za pomocą przeglądarki internetowej. Często są one darmowe i nie wymagają żadnego dodatkowego oprogramowania, aby rozpocząć rozgrywkę. Niektóre mogą mieć funkcje czatu społecznościowego do komunikowania się z wieloma graczami. Popularniejsze gry mogą natomiast pobierać drobne opłaty za dodatkowe funkcje w grze, które pozwalają np. uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.

 

Co to gaming społecznościowy?

 

Coraz częściej gry stają się bardziej społecznościowe, aby dodać graczom powód do dalszego zaangażowania na platformach do gier. Facebook jest liderem w tworzeniu społecznościowych gier. Właściciele od dawna wiedzą, co to jest gaming i jak można go wykorzystać na swojej platformie, aby zmaksymalizować interakcję ze znajomymi i zachęcić graczy do rywalizacji ze sobą. Często oferowane za darmo gry, takie jak np. Candy Crush są przeznaczone dla zwykłych graczy, a nie dla tych, którzy będą spędzać kilka godzin nad osiąganiem kolejnych poziomów w grze. Dla zapalonych graczy gry wieloosobowe oferują głębsze interakcje społeczne, aby zachęcić użytkowników do otrzymywania informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym, budowania społeczności i zwiększają poziomu postaci. Ponadto istnieje wiele popularnych platform do gier społecznościowych, takich jak Steam i Twitch. Oferują one graczom możliwość dzielenia się wskazówkami do gry ze znajomymi oraz przesyłania i strumieniowania ich rozgrywki.

 

Przełęcz Między Kopami

Przełęcz między Kopami jest usytuowana pomiędzy Wielką Królową Kopą i Małą Królową Kopą. Co ciekawe, pierwsza z nich, nosząca przydomek Wielka, osiąga wysokość 1531 m n.p.m. i jest o 46 metrów mniejsza od Małej, która wznosi się na wysokość 1577 m n.p.m.

Czytaj więcej »

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów stanowi właściwie jedną dolinę z Doliną Roztoki. Oddzielone są one ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa i razem stanowią odgałęzienie Doliny Białki. Sama Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km, powierzchnię około 6,5 km2 i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m.

Czytaj więcej »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość około 10 km i zajmuje powierzchnię około 35 km2.

Czytaj więcej »
Kościół św. Antoniego w Brzegach

Kościół w Brzegach

W miejscowości Brzegi znajduje się kościół pw. Św. Antoniego z Padwy. Został wybudowany w latach 1949-1952 przez mieszkańców Brzegów, pod kierunkiem architekta Ludwika Czarniaka, w stylu góralskim. Kościół jest drewniany, pokryty gontowym dachem, zwieńczonym usytuowaną we frontowej części drewnianą wieżą – dzwonnicą.

Czytaj więcej »

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.