Wypożycz samochód i ruszaj zwiedzać okolice Tatr!

Przyjeżdżając na urlop do Zakopanego nie musimy ograniczać się tylko do zwiedzania samej miejscowości, ani być zdani na niekoniecznie komfortową i jeżdżącą zgodnie z rozkładem jazdy komunikację publiczną. Dobrym pomysłem jest wynajem samochodów w jednej z działających na miejscu wypożyczalni.

Atrakcje w okolicach Tatr dla zmotoryzowanych

Mając do dyspozycji samochód, nie tylko łatwiej dotrzemy do większości Tatrzańskich szlaków (z których tylko kilka rozpoczyna się w samym Zakopanem), ale także możemy zwiedzić dalej położone atrakcje.

Na terenie Polski w okolicy Zakopanego warto zobaczyć na przykład:

  • Chochołów – zabytkową zabudowę góralską oraz Termy Chochołowskie (19 km)
  • Zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz Zalew Czorsztyński (39 km od Zakopanego)
  • Szczawnicę i Pieniny (58 km od Zakopanego)
  • Zabytkowe piwnice winne we Frydmanie (35 km od Zakopanego)
  • Zabytkowy kościół w Dębnie (35 km od Zakopanego)

Ciekawe atrakcje czekają także niedaleko polskiej granicy na Słowacji. Warto wybrać się na wycieczkę do:

  • Jaskini Bielańskiej (21 km od granicy)
  • Zdziaru, gdzie możemy przejść się nowo wybudowaną trasą w koronach drzew oraz zwiedzić niewielkie muzeum folkloru (15 km od granicy)
  • Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie znajdziemy sieć wyciągów narciarskich, kolejkę na szczyt oraz ciekawy ogród botaniczny i tatrzańskie muzeum przyrodnicze (31 km od granicy)
  • Starego Smokovca, z którego można wjechać kolejką elektryczną i wybrać się na spacer do wodospadów (37,5 km od granicy)

Nie należy także zapominać o tym, że po słowackiej stronie Tatr biegnie wiele interesujących szlaków pieszych – znacznie mniej uczęszczanych niż te po polskiej stronie. Zanim jednak wybierzemy się na wędrówkę należy pamiętać o ubezpieczeniu, gdyż słowacka górska służba ratunkowa nie jest bezpłatna.

Wypożyczalnia samochodów Zakopane

Na miejscu, w Zakopanem i okolicach znajdziemy wiele wypożyczalni, które różnią się pod względem oferty zakresem cen czy modelami wypożyczanych samochodów.  Przed wynajmem warto dowiedzieć się o ubezpieczenie oraz warunki wynajmu (np. czy wypożyczonym samochodem możemy przekroczyć granicę).

Wynajem samochodu Kraków

Jeżeli przylatujemy samolotem na lotnisko w Krakowie lub planujemy podróż pociągiem, dobrym pomysłem będzie wynajem samochodu w Krakowie. Do Krakowa przez cały rok jest znacznie więcej połączeń kolejowych z całego kraju, niż bezpośrednio do Zakopanego. Dodatkowo są to znacznie szybsze połączenia ekspresowe.

Wypożyczonym w Krakowie autem możemy udać się do Zakopanego i na miejscu zwiedzać okolice Tatr.

Przyjazd własnym samochodem

Do Zakopanego można także wybrać się własnym samochodem. Zdecydowana większość obiektów noclegowych posiada prywatne parkingi. Przy kluczowych atrakcjach także znajdziemy miejsca do parkowania, choć zazwyczaj są one płatne. W sezonie należy się liczyć z korkami – zarówno w samym Zakopanem, jak i na drogach dojazdowych.

Zmotoryzowani, którzy wyjeżdżają na urlop własnym autem, w przypadku awarii samochodu lub kolizji mogą zamówić samochód zastępczy z oc. Warto o tym pamiętać, aby w przypadku wystąpienia niefortunnego zdarzenia móc dalej cieszyć się urlopem.

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw to położone w Tatrach Zachodnich, w dolnej części Doliny Pyszniańskiej, górskie jezioro morenowe. Leży na wysokości 1227 m n.p.m. i ma powierzchnię około 0,8 ha. Jego średnia głębokość wynosi 1,8 m, a w najgłębszym miejscu – nieco ponad 5 m.

Czytaj więcej »

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Willa pod Jedlami

Przy ul. Droga na Koziniec 1 stoi jeden z najciekawszych zabytków architektury w Zakopanem – największy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza – Willa pod Jedlami. Willa pod Jedlami została wybudowana w 1897 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach jego potomków z rodziny Pawlikowskich.

Czytaj więcej »

Kondracka Przełęcz

Kondracka Przełęcz leży na wysokości 1725 m, pomiędzy Giewontem i Kopą Kondracką (jednym ze szczytów należących do masywu Czerwonych Wierchów). Z przełęczy rozciągają się piękne widoki. Patrząc na północ można podziwiać Giewont, na zachód – Dolinę Małej Łąki i Małołączniak, na południe – Kopę Kondracką, a na wschód – Dolinę Kondratową.

Czytaj więcej »

Schronisko na Hali Kondratowej

Na polanie, na wysokości 1333 m n.p.m., u stóp Giewontu, stoi Schronisko na Hali Kondratowej (najmniejsze w polskich Tatrach). Zostało ono wybudowane w 1948 r. – wcześniej na hali funkcjonowało prywatne schronisko prowadzone przez Jerzego Uznańskiego, zniszczone przez lawinę w 1913 roku oraz dzikie schronisko wybudowane w 1933 roku.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.