Wypożycz samochód i ruszaj zwiedzać okolice Tatr!

Przyjeżdżając na urlop do Zakopanego nie musimy ograniczać się tylko do zwiedzania samej miejscowości, ani być zdani na niekoniecznie komfortową i jeżdżącą zgodnie z rozkładem jazdy komunikację publiczną. Dobrym pomysłem jest wynajem samochodów w jednej z działających na miejscu wypożyczalni.

Atrakcje w okolicach Tatr dla zmotoryzowanych

Mając do dyspozycji samochód, nie tylko łatwiej dotrzemy do większości Tatrzańskich szlaków (z których tylko kilka rozpoczyna się w samym Zakopanem), ale także możemy zwiedzić dalej położone atrakcje.

Na terenie Polski w okolicy Zakopanego warto zobaczyć na przykład:

  • Chochołów – zabytkową zabudowę góralską oraz Termy Chochołowskie (19 km)
  • Zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz Zalew Czorsztyński (39 km od Zakopanego)
  • Szczawnicę i Pieniny (58 km od Zakopanego)
  • Zabytkowe piwnice winne we Frydmanie (35 km od Zakopanego)
  • Zabytkowy kościół w Dębnie (35 km od Zakopanego)

Ciekawe atrakcje czekają także niedaleko polskiej granicy na Słowacji. Warto wybrać się na wycieczkę do:

  • Jaskini Bielańskiej (21 km od granicy)
  • Zdziaru, gdzie możemy przejść się nowo wybudowaną trasą w koronach drzew oraz zwiedzić niewielkie muzeum folkloru (15 km od granicy)
  • Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie znajdziemy sieć wyciągów narciarskich, kolejkę na szczyt oraz ciekawy ogród botaniczny i tatrzańskie muzeum przyrodnicze (31 km od granicy)
  • Starego Smokovca, z którego można wjechać kolejką elektryczną i wybrać się na spacer do wodospadów (37,5 km od granicy)

Nie należy także zapominać o tym, że po słowackiej stronie Tatr biegnie wiele interesujących szlaków pieszych – znacznie mniej uczęszczanych niż te po polskiej stronie. Zanim jednak wybierzemy się na wędrówkę należy pamiętać o ubezpieczeniu, gdyż słowacka górska służba ratunkowa nie jest bezpłatna.

Wypożyczalnia samochodów Zakopane

Na miejscu, w Zakopanem i okolicach znajdziemy wiele wypożyczalni, które różnią się pod względem oferty zakresem cen czy modelami wypożyczanych samochodów.  Przed wynajmem warto dowiedzieć się o ubezpieczenie oraz warunki wynajmu (np. czy wypożyczonym samochodem możemy przekroczyć granicę).

Wynajem samochodu Kraków

Jeżeli przylatujemy samolotem na lotnisko w Krakowie lub planujemy podróż pociągiem, dobrym pomysłem będzie wynajem samochodu w Krakowie. Do Krakowa przez cały rok jest znacznie więcej połączeń kolejowych z całego kraju, niż bezpośrednio do Zakopanego. Dodatkowo są to znacznie szybsze połączenia ekspresowe.

Wypożyczonym w Krakowie autem możemy udać się do Zakopanego i na miejscu zwiedzać okolice Tatr.

Przyjazd własnym samochodem

Do Zakopanego można także wybrać się własnym samochodem. Zdecydowana większość obiektów noclegowych posiada prywatne parkingi. Przy kluczowych atrakcjach także znajdziemy miejsca do parkowania, choć zazwyczaj są one płatne. W sezonie należy się liczyć z korkami – zarówno w samym Zakopanem, jak i na drogach dojazdowych.

Zmotoryzowani, którzy wyjeżdżają na urlop własnym autem, w przypadku awarii samochodu lub kolizji mogą zamówić samochód zastępczy z oc. Warto o tym pamiętać, aby w przypadku wystąpienia niefortunnego zdarzenia móc dalej cieszyć się urlopem.

Dolina Za Bramką

Dolina za Bramką ma powierzchnię około 100 ha i długość niecałe 2 km. Znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Nazwa dolinki pochodzi od skalnej bramy znajdującej się u wylotu doliny. Brama została zniszczona pod koniec XIX wieku (w celu poszerzenia wejścia do niej). Kilka takich „bramek” – skalnych zwężeń, znajduje się w dalszej części doliny.

Czytaj więcej »
Zabytkowe chochołowskie chaty

Zabytkowa zabudowa w Chochołowie

Centralna część Chochołowa, zwana „perłą Podhala”, jest swego rodzaju żywym skansenem. Tworzy go ponad setka zabytkowych, często ponad 100-letnich chałup, ustawionych w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, w którym chałupy poustawiane są dość ciasno, bocznymi ścianami do drogi.

Czytaj więcej »

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa, XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana 1830 roku.

Czytaj więcej »

Szkoła Budowlana w Zakopanem

Nieopodal gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego stoi Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego. Drewniany budynek powstał w 1876 roku i od początku istnienia związany był ze szkolnictwem. Mieściła się w nim najstarsza w regionie i jedna z najstarszych w Polsce szkół zawodowych – Szkoła Snycersk

Czytaj więcej »

Wiktorówki

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (lub Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej) mieści się w Dolinie Złotej, na wysokości ok. 1145 m n.p.m. tuż poniżej Rusinowej Polany.

Czytaj więcej »

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.