Wypożycz samochód i ruszaj zwiedzać okolice Tatr!

Przyjeżdżając na urlop do Zakopanego nie musimy ograniczać się tylko do zwiedzania samej miejscowości, ani być zdani na niekoniecznie komfortową i jeżdżącą zgodnie z rozkładem jazdy komunikację publiczną. Dobrym pomysłem jest wynajem samochodów w jednej z działających na miejscu wypożyczalni.

Atrakcje w okolicach Tatr dla zmotoryzowanych

Mając do dyspozycji samochód, nie tylko łatwiej dotrzemy do większości Tatrzańskich szlaków (z których tylko kilka rozpoczyna się w samym Zakopanem), ale także możemy zwiedzić dalej położone atrakcje.

Na terenie Polski w okolicy Zakopanego warto zobaczyć na przykład:

  • Chochołów – zabytkową zabudowę góralską oraz Termy Chochołowskie (19 km)
  • Zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz Zalew Czorsztyński (39 km od Zakopanego)
  • Szczawnicę i Pieniny (58 km od Zakopanego)
  • Zabytkowe piwnice winne we Frydmanie (35 km od Zakopanego)
  • Zabytkowy kościół w Dębnie (35 km od Zakopanego)

Ciekawe atrakcje czekają także niedaleko polskiej granicy na Słowacji. Warto wybrać się na wycieczkę do:

  • Jaskini Bielańskiej (21 km od granicy)
  • Zdziaru, gdzie możemy przejść się nowo wybudowaną trasą w koronach drzew oraz zwiedzić niewielkie muzeum folkloru (15 km od granicy)
  • Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie znajdziemy sieć wyciągów narciarskich, kolejkę na szczyt oraz ciekawy ogród botaniczny i tatrzańskie muzeum przyrodnicze (31 km od granicy)
  • Starego Smokovca, z którego można wjechać kolejką elektryczną i wybrać się na spacer do wodospadów (37,5 km od granicy)

Nie należy także zapominać o tym, że po słowackiej stronie Tatr biegnie wiele interesujących szlaków pieszych – znacznie mniej uczęszczanych niż te po polskiej stronie. Zanim jednak wybierzemy się na wędrówkę należy pamiętać o ubezpieczeniu, gdyż słowacka górska służba ratunkowa nie jest bezpłatna.

Wypożyczalnia samochodów Zakopane

Na miejscu, w Zakopanem i okolicach znajdziemy wiele wypożyczalni, które różnią się pod względem oferty zakresem cen czy modelami wypożyczanych samochodów.  Przed wynajmem warto dowiedzieć się o ubezpieczenie oraz warunki wynajmu (np. czy wypożyczonym samochodem możemy przekroczyć granicę).

Wynajem samochodu Kraków

Jeżeli przylatujemy samolotem na lotnisko w Krakowie lub planujemy podróż pociągiem, dobrym pomysłem będzie wynajem samochodu w Krakowie. Do Krakowa przez cały rok jest znacznie więcej połączeń kolejowych z całego kraju, niż bezpośrednio do Zakopanego. Dodatkowo są to znacznie szybsze połączenia ekspresowe.

Wypożyczonym w Krakowie autem możemy udać się do Zakopanego i na miejscu zwiedzać okolice Tatr.

Przyjazd własnym samochodem

Do Zakopanego można także wybrać się własnym samochodem. Zdecydowana większość obiektów noclegowych posiada prywatne parkingi. Przy kluczowych atrakcjach także znajdziemy miejsca do parkowania, choć zazwyczaj są one płatne. W sezonie należy się liczyć z korkami – zarówno w samym Zakopanem, jak i na drogach dojazdowych.

Zmotoryzowani, którzy wyjeżdżają na urlop własnym autem, w przypadku awarii samochodu lub kolizji mogą zamówić samochód zastępczy z oc. Warto o tym pamiętać, aby w przypadku wystąpienia niefortunnego zdarzenia móc dalej cieszyć się urlopem.

Kapliczki w Dzianiszu

W Dzianiszu znajduje się kilka przydrożnych kapliczek – m.in. przydrożna kapliczka autorstwa Władysława Skoczylasa, kamienne figury z piaskowca przedstawiające świętych, świętą rodzinę oraz ukrzyżowanie Chrystusa, kapliczka wykonana w pniu drzewa stojąca na rozstaju dróg w lesie.

Czytaj więcej »

Pomnik Ratownikom Górskim

Pomnik Ratownikom Górskim stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego, tuż obok Krupówek. Pomnik został odsłonięty w 1959 roku z okazji pięćdziesięciolecia utworzenia Tatrzańskieg o Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autorem pomnika jest znany zakopiański artysta Władysław Hasior.

Czytaj więcej »

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa, XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana 1830 roku.

Czytaj więcej »

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa będąca górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Dolina dzieli się na dwie części – Dolinę Zieloną Gąsienicową (położoną po zachodniej stronie Kościelca) i Dolinę Czarną Gąsienicową (położoną po wschodniej stronie Kościelca). Znajduje się w niej ponad 20 różnej wielkości stawów.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Willa Pyszna

Przy ul. Chramcówki 22 stoi zabytkowa drewniana willa „Pyszna” wybudowana w 1905 roku w stylu nawiązującym do zakopiańskiego. Uwagę zwracają zdobione motywami ludowymi elementy wokół okien. Jej nazwa pochodzi od Hali Pysznej (Pyszniańskiej) leżącej w Dolinie Pyszniańskiej (górnej części Doliny Kościeliskiej).

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.