Wyżnia Dolina Chochołowska

Spis Treści

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 5 km
Czas przejścia: 2:55 (↓2:20)
Różnica poziomów: 1148 m – Schronisko na Chochołowskiej Polanie
1883 m – Przełęcz pod Wołowcem
2064 m – Wołowiec916 m
Stopień trudności: Średni
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z kilku miejsc na szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wariant: PODEJŚCIE

Wyżnia Dolina Chochołowska

Szlak Wyżnią Doliną Chochołowską na Wołowiec (2064 m n.p.m.) rozpoczyna się około 150 metrów przed Schroniskiem, w miejscu końcowego postoju dorożek konnych.

Odbijamy z głównego traktu w lewo i wchodzimy na dłuższy czas do świerkowego lasu, mijając niewielkie polanki, niektóre powstałe w wyniku wycinki drzew. Gruntowo-kamienna, dosyć szeroka droga początkowo wiedzie po relatywnie płaskim terenie, jednak z biegiem czasu zaczniemy pokonywać coraz bardziej strome podejścia. W okolicznym lesie porozrzucane są liczne głazy i kamienie – pozostałości po lodowcu. Jeden z takich głazów znajduje się tuż przy szlaku i jest o tyle interesujący, że z jego grzbietu… wyrasta drzewo.

Po około 45 minutach marszu od początku szlaku dochodzimy do Wyżniej Polany Chochołowskiej (zwanej również Sołtysią), leżącej na wysokości 1280-1350 m n.p.m. Polana niegdyś była wypasa i wchodziła w skład Hali Chochołowskiej. Obecnie w znacznym stopniu zarosła lasem.

Niedaleko za polaną wychodzimy na dobre z lasu i wchodzimy w piętro kosodrzewiny. Stąd rozpoczynają się piękne, wysokogórskie widoki – po wschodniej stronie wyłania się Czerwony Wierch Chochołowski (1766 m n.p.m.) , Łopata (1958 m n.p.m.), Wołowiec (2068 m n.p.m.), po zachodniej – Rakoń (1879 m n.p.m.). Ostatni raz mijamy potok, więc warto uzupełnić zapasy wody.

Ostatni odcinek drogi Wyżnią Doliną Chochołowską wiedzie trawiastym zboczem. Podejście jest dosyć strome, na ostatnim odcinku podchodzenie ułatwiają ułożone kamienne schody.

Przełęcz Zawracie

Przełęcz Zawracie, pomiędzy Wołowcem i Rakoniem leży na wysokości 1883 m, na granicy polsko-słowackiej. Znajduje się na niej skrzyżowanie szlaków. Niebieski prowadzi w kierunku południowym na Wołowiec (2064 m n.p.m.), a w kierunku północnym na Rakoń (1879 m n.p.m.), a zielonym można zejść do Doliny Chochołowskiej.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Niebieski Na Rakoń
Na Wołowiec
0:10 (↕)
0:25 (↓0:20)
Czerwony Do Doliny Chochołowskiej 2:00 (↑2:55)

Granią przebiega europejski dział wód, oddzielający zlewnie Morza Bałtyckiego i Czarnego. Po drugiej stronie grani, w Dolinie Rohackiej widać jeziorko Czarna Młaka ze stojącym nad nim Schroniskiem Tatliaka. Droga na Wołowiec wiedzie z przełęczy główną granią Tatr Zachodnich, w kierunku południowo-wschodnim. Żwirowo-kamienna droga jest szeroka i wiedzie stromo pod górę – na krótkim odcinku pokonujemy tu przewyższenie prawie 200 metrów. Jednak trud podejścia zrekompensują nam piękne widoki, rozpościerające się ze szczytu Wołowca.

Galeria zdjęć