Zabytkowa zabudowa w Chochołowie

Centralna część Chochołowa, zwana „perłą Podhala”, jest swego rodzaju żywym skansenem. Tworzy go ponad setka zabytkowych, często ponad 100-letnich chałup, ustawionych w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, w którym chałupy poustawiane są dość ciasno, bocznymi ścianami do drogi.

Budynki tworzące zabudowę wykonane są z drewnianych bali połączonych w narożach (tzw. konstrukcja „wieńcowa) i przykryte spadzistymi dachami podbitymi gontem. Charakterystyczny jest jasny kolor drewna, który pozostał pomimo upływu wielu lat. Jest to efekt tradycyjnego corocznego szorowania wodą z mydłem swoich domostw przez gospodarzy przed ważnymi świętami religijnymi.

Zespół budynków objęty jest patronatem UNESCO oraz ochroną konserwatorską.

Obiektami zasługującymi na szczególną uwagę są:

  • „Dom z jednej jedli”, znajdujący się pod adresem Chochołów 24, którego frontowa ściana wykonana została w całości z drewna pochodzącego z jednego drzewa – ogromnej jodły rosnącej na wzgórzu Ostrysz.
  • Izba Regionalna Jana Ziędera w Chochołowie, prywatne muzeum i pracownia rzeźbiarska artysty ludowego
  • Galeria malarstwa na szkle Anieli Stanek w Chochołowie znajdująca się pod adresem Chochołów 199. Jest to prywatna galeria malarstwa na szkle ludowej artystki.
  • drewniana studnia w centrum Chochołowa, zbudowana w stylu okolicznych zabudowań, z pewnością dodająca uroku ulicy, przy której się znajduje

Galeria zdjęć