Zabytkowy kościół w Białce Tatrzańskiej

Przy ul. Środkowej w Białce Tatrzańskiej stoi zabytkowy drewniany kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy. Barokowo-gotycki kościół został wybudowany w 1700 roku przez miejscowych cieśli Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Budową kierował ksiądz Marcina Drużbacki. W 1926 roku budynek został wpisany na listę obiektów zabytkowych.

Wcześniej w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat stał poprzedni drewniany kościół, jednak pod koniec XVII wieku doszczętnie spłonął w pożarze.

Kościół jest w całości drewniany (poza murowanym prezbiterium dobudowanym w XIX wieku), pokryty dachem krytym gontem. Prezbiterium jest skierowane ku wschodowi, w stronę Jerozolimy. Wieża wznosząca się we frontowej części budynku została dobudowana pod koniec XIX wieku.

Od momentu wybudowania nowego kościoła po drugiej stronie ulicy w kościele nie są odprawiane msze. Po zaprzestaniu wykorzystywania obiektu do celów sakralnych stopniowo niszczał, jednak z inicjatywy mieszkańców został wyremontowany. Od kilkudziesięciu lat znajduje się w nim wystawa prezentująca eksponaty ciesielstwa i rękodzielnictwa ludowego. Można także obejrzeć pozostałości malowideł ściennych oraz dzieła sztuki sakralnej.

Teren kościoła i przylegającego do niego cmentarza otoczony jest ka  miennym murkiem z drewnianym daszkiem krytym gontem. Malowniczo prezentują się kamienne bramy prowadzące na teren kościoła.

Na terenie przylegającym do kościółka rosną okazałe lipy będące zabytkami przyrody.

Dla niepełnosprawnych:

Teren przylegający do kościoła jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Aby wejść do wnętrza budynku trzeba pokonać wysoki próg.

Galeria zdjęć