Zakopane i rower idą (jadą) w parze

Zakopane to nie tylko wypady na górskie szlaki czy tym bardziej Krupówki. Polska stolica Tatr ma do zaoferowania znacznie więcej. Jedną z możliwości aktywnego spędzania czasu jest wypożyczenie roweru. W ten sposób można aktywnie wypocząć, a także chłonąć niesamowite widoki. W takich okolicznościach rower górski będzie najlepszym rozwiązaniem, a ten zgodnie ze swoim nazewnictwem, będzie wykorzystywany na wzniesieniach. Gdzie warto pojechać na dwóch kołach?

Rower w Zakopanem

Wypożyczenie roweru w Zakopanem daje ogrom możliwości. Przede wszystkim warto rozważyć tę opcję w przypadku zatrzymania się poza centrum, a jednoślad traktować jako środek transportu. Będzie to doskonała alternatywa dla popularnych busów. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób będzie można przemieszczać się np. na obiad, oszczędzając pieniądze na przejazdach i dbając o środowisko. Dodatkowo można zyskać także na stawce noclegowej, która niejednokrotnie jest o wiele mniejsza w porównaniu do obiektu zlokalizowanego bliżej centrum miasta.

Jednoślad znacząco poszerza nasze możliwości zwiedzania. Już nie tylko Krupówki ale również cała okolicy czeka na odkrycie swoich sekretów. Szczególnie docenią to osoby, które po raz pierwszy odwiedziły Zakopane. Jest to doskonała okazja do poruszania się licznymi uliczkami, które zwykle zatłoczone są przez zmotoryzowanych turystów i mieszkańców miasta. Podróżując w ten sposób można zwiedzić wiele miejskich atrakcji, takich jak np. kościół w Jaszczurówce czy poszczególne części miasta, takie jak Antałówka czy Pardałówka.

Rower na szlaku

Rower w polskich górach nie ogranicza się jednak wyłącznie do jazdy po mieście. Z powodzeniem można wybrać się na wycieczkę rowerową, której trasa przebiegnie na jednym z wyznaczonych szlaków. Obecnie jednośladem można poruszać się m.in. na Drodze pod Reglami (od Wielkiej Krokwi do Siwej Polany) oraz w Dolinie Chochołowskiej (do wysokości schroniska). Ta druga opcja w szczególności spodoba się wszystkim miłośnikom turystyki pieszej. Z powodzeniem można bowiem zostawić rower na końcowym etapie trasy i później ruszyć w wyższe partie górskie. Spod schroniska biegnie kilka szlaków, m.in. na malowniczy Trzydniowiański Wierch czy na Wołowiec (przez Grzesia i Rakonia).

Warto pamiętać, że po Tatrzańskim Parku Narodowym można poruszać się rowerem tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Tak samo trzeba zadbać o dobry sprzęt, który zapewni komfortowe warunki jazdy. Mimo wielu ścieżek rowerowych nie należy lekceważyć gór.

Dlatego tak ważne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Tutaj z pomocą przychodzi nasz Polski producent produkujący rowery Kross które idealnie odnajdą się w górskich warunkach.

Jeżeli jednak nie posiadamy własnego roweru w Zakopanym bez trudu można znaleźć wiele wypożyczalni. Na wspomnianym szlaku w szczególności przyda się dobra amortyzacja wspierająca rowerzystę przy nierównościach terenu. Dodatkowo rower górski można wyposażyć w wynajętą dodatkowo przyczepkę dla dzieci, dzięki czemu najmłodsi nie będą musieli narzekać na bóle nóg. Dodatkowe pomysły na trasy z dziećmi znajdziesz na tu.

Zakopane i rower idą (jadą) w parze

Wypożyczenie roweru na Podhalu to świetny pomysł. Nie tylko dla miłośników turystyki rowerowej, ale tak naprawdę dla każdego. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu jednośladów można zaoszczędzić pieniądze, ale i czas potrzebny na dojście (czy do miasta czy np. do schroniska). Takie rozwiązanie polecane jest wszystkim, bez absolutnie żadnego wyjątku.

Skwerek na Krupówkach

Na placyku u zbiegu ulic Krupówki, Staszica i Piłsudskiego znajduje się jeden z najnowszych elementów „wystroju” Krupówek – niewielkie oczko wodne i malowniczy drewniany mostek na Foluszowym Potoku. Pomimo, że to miejsce nie jest zabytkiem, chętnie zatrzymuję się tu turyści i robią pamiątkowe zdjęcia.

Czytaj więcej »
Górna stacja kolejki na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) została wybudowana w latach 1935 – 1936 z inicjatywy prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra komunikacji pułkownika Aleksandra Bobkowskiego (zięcia Prezydenta Mościckiego). Na trasie o długości 4291,59 m i różnicy wysokości 936 m kursują cztery 60-osobowe wagoniki.

Czytaj więcej »

Pomnik Turysty pod Gubałówką

Przed dolną stacją kolei na Gubałówkę stoi Pomnik Turysty, cieszący się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Po niewysokiej drabince każdy może wejść na jego podest i stać się na moment częścią tego pomnika (dzieci powinny wchodzić pod opieką dorosłych).

Czytaj więcej »

Równia Krupowa

Równia Krupowa to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku.

Czytaj więcej »

Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka. Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę.

Czytaj więcej »

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.