Zakopane – miejsce, do którego trzeba się wybrać

Są w Polsce takie miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć. Do nich z całą pewnością zalicza się Zakopane, które jest prawdziwą perłą Tatr. Nie bez powodu każdego roku przyciąga ono tak wielu turystów.

Poznaj polskie góry

Jeśli zwiedziłeś już najważniejsze atrakcje w Krakowie i jesteś dalej żądny pięknych widoków, to warto zdecydować się na wycieczkę do Zakopanego. To miejsce to nie tylko popularne Krupówki, ale również górskie szlaki oraz architektura, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Na pewno spośród gór najciekawszym szczytem do zdobycia jest Kasprowy Wierch. Ma on 1987 metrów wysokości, dlatego wejście na niego jest sporym osiągnięciem. Turyści mogą zdecydować się na wybranie szlaku zielonego, niebieskiego lub żółtego. Jeśli wspinaczka nie jest naszą mocną stroną, to na szczyt możemy wjechać kolejką. Warto to zrobić, ponieważ widoki z góry są naprawdę wspaniałe. Panorama rozciąga się na całe pasmo tatrzańskie, dlatego podczas wizyty w Zakopanem wejście na Kasprowy Wierch powinno być w zasadzie punktem obowiązkowym.

Krupówki

Nie byłoby Zakopanego bez Krupówek. Ten słynny na całą Polskę deptak jest miejscem, gdzie możemy zjeść regionalne potrawy, spotkać przedsiębiorczych górali, odwiedzić lokalne sklepy czy też skorzystać z atrakcji dla dzieci bądź dorosłych. Krupówki zawsze tętnią życiem, niezależnie od tego, o jakiej godzinie je odwiedzamy. Jeśli już się na nich znajdziemy, warto odwiedzić Kościół Świętej rodziny, którego historia sięga XIX wieku.

Gubałówka

Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi alpinistami, ale jednak chcielibyśmy zasmakować polskich gór, to Gubałówka idealnie się do tego nadaje. Jest ona przedłużeniem Krupówek, więc gdy już skorzystamy z lokalnych atrakcji, możemy udać się na przyjemną wędrówkę przy malowniczych krajobrazach. Ze szczytu dostrzec możemy Giewont. Choć tutaj również istnieje opcja wjechania na górę kolejką, całym sercem polecamy wejście na szczyt o własnych siłach. W ten sposób lepiej dostrzeżemy to, co Zakopane ma nam do zaoferowania.

Giewont, czyli śpiący rycerz

Istnieje legenda, która mówi o śpiącym rycerzu zaklętym w górę. Gdy sytuacja będzie tego wymagać, rycerz przebudzi się i stanie w obronie polskich gór. Skąd ta legenda? Otóż Giewont swoim wyglądem faktycznie przypomina drzemiącego wojownika.

Wejście na szczyt bywa sporym wyzwaniem, szczególnie w sezonie zimowym. Mimo to duże grupy turystów decydują się na taką wyprawę, aby spojrzeć na pobliskie tereny z lotu ptaka. Musimy brać pod uwagę to, że na szlakach mogą tworzyć się korki, wynikające z dużego zainteresowania przyjezdnych.

Wielka Krokiew

Każdy, kto spotkał się z fenomenem małyszomanii, powinien udać się pod Wielką Krokiew. To tam nasz Orzeł z Wisły, a później i inni polscy skoczkowie z Kamilem Stochem na czele z sukcesami reprezentowali nasz kraj. Skocznia znakomicie się prezentuje, dlatego warto odwiedzić ją nawet wówczas, gdy akurat nie odbywają się żadne zawody. Natomiast jeśli mamy okazję zobaczyć te sportowe zmagania, to tym bardziej powinniśmy skorzystać z okazji.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co warto zobaczyć w Zakopanem.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa, XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana 1830 roku.

Czytaj więcej »
Zabytkowe chochołowskie chaty

Zabytkowa zabudowa w Chochołowie

Centralna część Chochołowa, zwana „perłą Podhala”, jest swego rodzaju żywym skansenem. Tworzy go ponad setka zabytkowych, często ponad 100-letnich chałup, ustawionych w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, w którym chałupy poustawiane są dość ciasno, bocznymi ścianami do drogi.

Czytaj więcej »

Ornak

Ornak Ornak to grzbiet w Tatrach Zachodnich, zbudowany z piaskowców kwarcytycznych, oddzielający Dolinę Pyszniańską (górna część Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej (największe, wschodnie odgałęzienie Doliny

Czytaj więcej »

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa będąca górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Dolina dzieli się na dwie części – Dolinę Zieloną Gąsienicową (położoną po zachodniej stronie Kościelca) i Dolinę Czarną Gąsienicową (położoną po wschodniej stronie Kościelca). Znajduje się w niej ponad 20 różnej wielkości stawów.

Czytaj więcej »

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów stanowi właściwie jedną dolinę z Doliną Roztoki. Oddzielone są one ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa i razem stanowią odgałęzienie Doliny Białki. Sama Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km, powierzchnię około 6,5 km2 i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m.

Czytaj więcej »

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.