Zakopane – miejsce, do którego trzeba się wybrać

Są w Polsce takie miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć. Do nich z całą pewnością zalicza się Zakopane, które jest prawdziwą perłą Tatr. Nie bez powodu każdego roku przyciąga ono tak wielu turystów.

Poznaj polskie góry

Jeśli zwiedziłeś już najważniejsze atrakcje w Krakowie i jesteś dalej żądny pięknych widoków, to warto zdecydować się na wycieczkę do Zakopanego. To miejsce to nie tylko popularne Krupówki, ale również górskie szlaki oraz architektura, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Na pewno spośród gór najciekawszym szczytem do zdobycia jest Kasprowy Wierch. Ma on 1987 metrów wysokości, dlatego wejście na niego jest sporym osiągnięciem. Turyści mogą zdecydować się na wybranie szlaku zielonego, niebieskiego lub żółtego. Jeśli wspinaczka nie jest naszą mocną stroną, to na szczyt możemy wjechać kolejką. Warto to zrobić, ponieważ widoki z góry są naprawdę wspaniałe. Panorama rozciąga się na całe pasmo tatrzańskie, dlatego podczas wizyty w Zakopanem wejście na Kasprowy Wierch powinno być w zasadzie punktem obowiązkowym.

Krupówki

Nie byłoby Zakopanego bez Krupówek. Ten słynny na całą Polskę deptak jest miejscem, gdzie możemy zjeść regionalne potrawy, spotkać przedsiębiorczych górali, odwiedzić lokalne sklepy czy też skorzystać z atrakcji dla dzieci bądź dorosłych. Krupówki zawsze tętnią życiem, niezależnie od tego, o jakiej godzinie je odwiedzamy. Jeśli już się na nich znajdziemy, warto odwiedzić Kościół Świętej rodziny, którego historia sięga XIX wieku.

Gubałówka

Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi alpinistami, ale jednak chcielibyśmy zasmakować polskich gór, to Gubałówka idealnie się do tego nadaje. Jest ona przedłużeniem Krupówek, więc gdy już skorzystamy z lokalnych atrakcji, możemy udać się na przyjemną wędrówkę przy malowniczych krajobrazach. Ze szczytu dostrzec możemy Giewont. Choć tutaj również istnieje opcja wjechania na górę kolejką, całym sercem polecamy wejście na szczyt o własnych siłach. W ten sposób lepiej dostrzeżemy to, co Zakopane ma nam do zaoferowania.

Giewont, czyli śpiący rycerz

Istnieje legenda, która mówi o śpiącym rycerzu zaklętym w górę. Gdy sytuacja będzie tego wymagać, rycerz przebudzi się i stanie w obronie polskich gór. Skąd ta legenda? Otóż Giewont swoim wyglądem faktycznie przypomina drzemiącego wojownika.

Wejście na szczyt bywa sporym wyzwaniem, szczególnie w sezonie zimowym. Mimo to duże grupy turystów decydują się na taką wyprawę, aby spojrzeć na pobliskie tereny z lotu ptaka. Musimy brać pod uwagę to, że na szlakach mogą tworzyć się korki, wynikające z dużego zainteresowania przyjezdnych.

Wielka Krokiew

Każdy, kto spotkał się z fenomenem małyszomanii, powinien udać się pod Wielką Krokiew. To tam nasz Orzeł z Wisły, a później i inni polscy skoczkowie z Kamilem Stochem na czele z sukcesami reprezentowali nasz kraj. Skocznia znakomicie się prezentuje, dlatego warto odwiedzić ją nawet wówczas, gdy akurat nie odbywają się żadne zawody. Natomiast jeśli mamy okazję zobaczyć te sportowe zmagania, to tym bardziej powinniśmy skorzystać z okazji.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co warto zobaczyć w Zakopanem.

Kościół w Gliczarowie Górnym

W centralnej części Gliczarowa Górnego stoi charakterystyczny kościół z czerwonym, blaszanym dachem. Kościół nie jest zabytkowy (wybudowany został w 1980 roku), jednak wiąże się z nim ciekawa historia walki mieszkańców z władzami komunistycznymi, które były przeciwne budowie kościoła.

Czytaj więcej »
Polana Chochołowska

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska, o długości około 700 m i szerokości około 350 m, jest największą polaną w polskiej części Tatr. Leży na wysokości 1090 – 1150 m n.p.m. pomiędzy masywami Hrubasa (1944 m n.p.m.), Bobrowca (1663 m n.p.m.), Grzesia (1653 m n.p.m.) i Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw to położone w Tatrach Zachodnich, w dolnej części Doliny Pyszniańskiej, górskie jezioro morenowe. Leży na wysokości 1227 m n.p.m. i ma powierzchnię około 0,8 ha. Jego średnia głębokość wynosi 1,8 m, a w najgłębszym miejscu – nieco ponad 5 m.

Czytaj więcej »

Łomnica

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Dolina Olczyska

Dolina Olczyska jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km² leżącą pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), a Małym (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, którego szczytami biegnie granica polsko–słowacka. W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.