Zima w Tatrach – o czym pamiętać, wyjeżdżając na ferie z rodziną?

Planujesz rodzinny wyjazd w Tatry? Wspaniale! Zimą to miejsce ma niepowtarzalny urok. Warto jednak dobrze się przygotować, aby na miejscu nie musieć martwić się z powodu nieodpowiednich ubrań bądź źle dobranego sprzętu.

Zadbaj o odpowiednią odzież

O tej porze roku szczególną uwagę poświęć ubraniom. Nie chodzi jedynie o to, aby była ona ciepła. Powinna wyróżniać się również innymi właściwościami. Przykładowo, spodnie termoaktywne w sklepie Sportano dobrze sprawdzą się podczas uprawiania sportu. Naturalne jest, że podczas aktywności fizycznej, choćby jazdy na nartach, będziesz się pocił. Odzież termoaktywna sprawi, że wilgoć zostanie odprowadzona, a Twoje ciało zachowa odpowiednią temperaturę.

Możesz również pomyśleć ubraniach wykonanych z materiałów, które zapewnią Ci odpowiedni komfort podczas poruszania się. Pamiętaj o tym, że bluza czy spodnie nie powinny zbyt mocno przylegać do ciała. W innym wypadku możesz czuć, że Twoje ruchy są nieco skrępowane, co wpłynie na przyjemność płynącą z jazdy na nartach.

Kurtka zimowa, czyli jaka?

Kolejną kwestią odzież wierzchnia. Na stoku mogą sprawdzić się kurtki hybrydowe. Ich nazwa bierze się stąd, że w ich produkcji stosuje się dwa, lub więcej materiałów, włókien czy wypełnień. Przykładowo może być wykonana ze stretchu oraz włókien softshellowych.

W ten sposób kurtka będzie wielozadaniowa i uniwersalna. Ochroni Cię przed wiatrem oraz przed deszczem, a do tego dzięki oddychającym materiałom, odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Jak już wspominaliśmy, na stoku istotny jest komfort podczas poruszania się. Ta odzież hybrydowa nie krępuje ruchów, ponieważ dobrze się rozciąga. Z tego powodu może okazać się jednym z dobrych wyborów na narty.

Zastanów się również nad modelem z kapturem. Ten może okazać się przydatny, jeśli nagle zacznie mocniej prószyć śnieg. Z drugiej strony nie każdy lubi ten dodatek z powodów estetycznych. Kompromisem będzie więc kurtka, w której kaptur jest odpinany.

Jak dobrać narty?

Dobór odpowiednich nart jest sprawą, której absolutnie nie powinieneś bagatelizować. Na co zwracać uwagę? Po pierwsze, należy uwzględnić swój poziom umiejętności. Początkujący narciarze często korzystają z krótszych nart, ponieważ są one bardziej zwrotne i łatwiejsze do kontrolowania. Doświadczenie osoby mogą zdecydować się na dłuższe narty, które zapewnią im lepszą prędkość.

Po drugie, zwróć uwagę na to, po jakich trasach będziesz jeździć. Jeśli z rodziną wybierasz się na standardowe stoki, to gama nart powinna być przystosowana do wyratrakowanych tras. Postaw na szersze i sprężyste modele. Być może nie osiągniesz na nich zawrotnych prędkości, za to łatwiej będzie nauczyć się na nich podstaw. Sprawdź także poradnik jak dobrać narty dzieciom, aby wiedzieć, czym powinien charakteryzować się ten sprzęt w wersji dla najmłodszych.

Gdzie warto wybrać się z dziećmi?

W Tatrach jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Dolina Kościeliska, która nie jest w dodatku szczególnie ciężkim szlakiem. Trasa ma 5,5 kilometra, a na jej końcu natrafisz na górskie schronisko, gdzie będziesz mógł zregenerować się razem z resztą rodziny.

Jeśli chciałbyś zabrać swoje pociechy na sanki, to dobrą miejscówką mogą okazać się Kalatówki. Jest to sporych rozmiarów polana, na której będziecie mogli pobawić się wspólnie na śniegu. W pobliżu jest także Dolina Jaworzynka, którą także możecie odwiedzić.

Każdy, kto szuka pięknych widoków na Tatry, powinien odwiedzić Dolinę Strążyską. Znajdziesz tam łagodny szlak, z którym powinny poradzić sobie również dzieci. Trasa prowadzi głównie przez las, co również ma zimą swój klimat. Jednak najistotniejsze jest to, że na końcu drogi będzie czekać Was niesamowity widok. Zobaczycie bowiem Giewont w całej swojej okazałości. Pokonanie trasy powinno zająć około godziny, choć zależy to również od wieku dzieci oraz ilości śniegu na drodze.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przygotować się do wyjazdu w Tatry! Ferie to znakomity czas na odwiedzenie jednego z miejsc, które oferuje ten obszar Polski. Życzymy całej Twojej rodzinie udanego pobytu i wielu wspaniałych doznań!

Obelisk Słodyczków

Przy drodze nieopodal Dzianisza znajduje się obelisk z krzyżem upamiętniający bohaterską śmierć Franciszka, Jakuba i Antoniny Słodyczków z rąk hitlerowców. Zostali oni rozstrzelani przez Gestapo

Czytaj więcej »

Dolina Suchej Wody

Polodowcowa Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (kiedyś Dolina Siedmiu Stawów) ma 13 km długości (z czego 8 km przebiega na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego) i nieco ponad 21 km² powierzchni. Dolina ma dwa górne odgałęzienia – Dolinę Gąsienicową (zachodnie odgałęzienie) i Dolinę Pańszczycy (wschodnie odgałęzienie), oddzielone od siebie granią biegnącą spod Zawratowej Turni przez Kościelec i Mały Kościelec.

Czytaj więcej »

Dolina Olczyska

Dolina Olczyska jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km² leżącą pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), a Małym (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Ornak

Ornak Ornak to grzbiet w Tatrach Zachodnich, zbudowany z piaskowców kwarcytycznych, oddzielający Dolinę Pyszniańską (górna część Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej (największe, wschodnie odgałęzienie Doliny

Czytaj więcej »

Kondracka Przełęcz

Kondracka Przełęcz leży na wysokości 1725 m, pomiędzy Giewontem i Kopą Kondracką (jednym ze szczytów należących do masywu Czerwonych Wierchów). Z przełęczy rozciągają się piękne widoki. Patrząc na północ można podziwiać Giewont, na zachód – Dolinę Małej Łąki i Małołączniak, na południe – Kopę Kondracką, a na wschód – Dolinę Kondratową.

Czytaj więcej »

Punkt Widokowy na Wyżni Kiczora

Przy drodze nr 60 z Łysej Polany do Bukowiny Tatrzańskiej, po wschodniej stronie znajduje się drewniany taras widokowy. Warto zatrzymać się na chwilę aby zaczerpnąć świeżego, górskiego powietrza podziwiając piękną panoramę Tatr Bielskich i Wysokich.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.