Zima w Tatrach – o czym pamiętać, wyjeżdżając na ferie z rodziną?

Planujesz rodzinny wyjazd w Tatry? Wspaniale! Zimą to miejsce ma niepowtarzalny urok. Warto jednak dobrze się przygotować, aby na miejscu nie musieć martwić się z powodu nieodpowiednich ubrań bądź źle dobranego sprzętu.

Zadbaj o odpowiednią odzież

O tej porze roku szczególną uwagę poświęć ubraniom. Nie chodzi jedynie o to, aby była ona ciepła. Powinna wyróżniać się również innymi właściwościami. Przykładowo, spodnie termoaktywne w sklepie Sportano dobrze sprawdzą się podczas uprawiania sportu. Naturalne jest, że podczas aktywności fizycznej, choćby jazdy na nartach, będziesz się pocił. Odzież termoaktywna sprawi, że wilgoć zostanie odprowadzona, a Twoje ciało zachowa odpowiednią temperaturę.

Możesz również pomyśleć ubraniach wykonanych z materiałów, które zapewnią Ci odpowiedni komfort podczas poruszania się. Pamiętaj o tym, że bluza czy spodnie nie powinny zbyt mocno przylegać do ciała. W innym wypadku możesz czuć, że Twoje ruchy są nieco skrępowane, co wpłynie na przyjemność płynącą z jazdy na nartach.

Kurtka zimowa, czyli jaka?

Kolejną kwestią odzież wierzchnia. Na stoku mogą sprawdzić się kurtki hybrydowe. Ich nazwa bierze się stąd, że w ich produkcji stosuje się dwa, lub więcej materiałów, włókien czy wypełnień. Przykładowo może być wykonana ze stretchu oraz włókien softshellowych.

W ten sposób kurtka będzie wielozadaniowa i uniwersalna. Ochroni Cię przed wiatrem oraz przed deszczem, a do tego dzięki oddychającym materiałom, odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Jak już wspominaliśmy, na stoku istotny jest komfort podczas poruszania się. Ta odzież hybrydowa nie krępuje ruchów, ponieważ dobrze się rozciąga. Z tego powodu może okazać się jednym z dobrych wyborów na narty.

Zastanów się również nad modelem z kapturem. Ten może okazać się przydatny, jeśli nagle zacznie mocniej prószyć śnieg. Z drugiej strony nie każdy lubi ten dodatek z powodów estetycznych. Kompromisem będzie więc kurtka, w której kaptur jest odpinany.

Jak dobrać narty?

Dobór odpowiednich nart jest sprawą, której absolutnie nie powinieneś bagatelizować. Na co zwracać uwagę? Po pierwsze, należy uwzględnić swój poziom umiejętności. Początkujący narciarze często korzystają z krótszych nart, ponieważ są one bardziej zwrotne i łatwiejsze do kontrolowania. Doświadczenie osoby mogą zdecydować się na dłuższe narty, które zapewnią im lepszą prędkość.

Po drugie, zwróć uwagę na to, po jakich trasach będziesz jeździć. Jeśli z rodziną wybierasz się na standardowe stoki, to gama nart powinna być przystosowana do wyratrakowanych tras. Postaw na szersze i sprężyste modele. Być może nie osiągniesz na nich zawrotnych prędkości, za to łatwiej będzie nauczyć się na nich podstaw. Sprawdź także poradnik jak dobrać narty dzieciom, aby wiedzieć, czym powinien charakteryzować się ten sprzęt w wersji dla najmłodszych.

Gdzie warto wybrać się z dziećmi?

W Tatrach jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Dolina Kościeliska, która nie jest w dodatku szczególnie ciężkim szlakiem. Trasa ma 5,5 kilometra, a na jej końcu natrafisz na górskie schronisko, gdzie będziesz mógł zregenerować się razem z resztą rodziny.

Jeśli chciałbyś zabrać swoje pociechy na sanki, to dobrą miejscówką mogą okazać się Kalatówki. Jest to sporych rozmiarów polana, na której będziecie mogli pobawić się wspólnie na śniegu. W pobliżu jest także Dolina Jaworzynka, którą także możecie odwiedzić.

Każdy, kto szuka pięknych widoków na Tatry, powinien odwiedzić Dolinę Strążyską. Znajdziesz tam łagodny szlak, z którym powinny poradzić sobie również dzieci. Trasa prowadzi głównie przez las, co również ma zimą swój klimat. Jednak najistotniejsze jest to, że na końcu drogi będzie czekać Was niesamowity widok. Zobaczycie bowiem Giewont w całej swojej okazałości. Pokonanie trasy powinno zająć około godziny, choć zależy to również od wieku dzieci oraz ilości śniegu na drodze.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przygotować się do wyjazdu w Tatry! Ferie to znakomity czas na odwiedzenie jednego z miejsc, które oferuje ten obszar Polski. Życzymy całej Twojej rodzinie udanego pobytu i wielu wspaniałych doznań!

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Kościół na Pęksowym Brzyzku

Drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. Pierwsza część kościoła została wybudowana w 1847 roku przez Sebastiana Gąsienicę Sobczyka wspieranego przez okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Sanktuarium na Krzeptówkach

Przy ul. Krzeptówki 14 w Zakopanem stoi okazałe Sanktuarium MB Fatimskiej, w skład którego wchodzi kościół wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z dnia 13 maja 1981. Główny budynek, gmach kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, został wybudowany w latach 1987 – 1992 i poświęcony w 1977 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj więcej »

Willa Hygea / Kasprowy Wierch

Willa została wybudowana w 1890 roku. Początkowo nosiła nazwę „Hygea” i funkcjonował w niej zakład wodoleczniczy („hydropatyczny”), a następnie sanatorium przeciwgruźlicze. Ponieważ sanatorium nie cieszyło

Czytaj więcej »
Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.