Rusinowa Polana

Spis Treści

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana zajmuje powierzchnię ok. 100 ha i leży na wysokości 1170 – 1300 m n.p.m. Rozciąga się z niej piękny widok na Tatry Wysokie – zarówno polskie jak i słowackie. Widać stąd Hawrań, Murań, Gerlach, Ganek, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i wiele innych.

Rusinowa Polana jest też ważnym węzłem szlaków turystycznych. Można stąd udać się do Palenicy Białczańskiej, na Polanę pod Wołoszynem, na Gęsią Szyję oraz do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach (oraz wrócić do Wierchu Poroniec).

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Zielony Do Wierchu Poroniec
Na Gęsią Szyję
0:50 (↑1:00)
1:00 (↓0:50)
Niebieski Do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej
Do Zazadniej
Do Palenicy Białczańskiej
0:00 (↑0:15)
1:00 (↑1:15)
0:40 (↑0:50)
Czarny Na Polanę pod Wołoszynem 0:30 (↕)


Przed dalszą wędrówką można na Polanie wypocząć przy jednym z drewnianych stołów ustawionych dla turystów (choć w sezonie jest tu dość tłoczno) oraz skorzystać z toalety. W sezonie czynna jest bacówka, w której można skosztować pysznych oscypków.

Polana od wieków wykorzystywana była do wypasu owiec. W połowie XX wieków znajdowała się tu cała osada licząca 20 budynków, do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka szałasów. Obecnie na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec w ilości ok. 200 zwierząt.

Szlaki

Szlak z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 3,5 km
Czas przejścia: 1:00(↓0:50)
Różnica poziomów: 1101 m – Wierch Poroniec
1210 m – Rusinowa Polana
109 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Wierchu Poroniec, z Rusinowej Polany
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

W drogę ruszamy z Wierchu Poroniec, gdzie znajduje się płatny (15 zł za dobę) parking dla samochodów osobowych, toalety oraz kasa TPN. Pierwszy odcinek szlaku wiedzie wygodną drogą równoległą do szosy Oswalda Balcera. Widać z niej pięknie góry należące do słowackiej części Tatr.

Po kilku minutach wchodzimy do lasu, którego, poza kilkoma niewielkimi polankami, nie opuścimy aż do Rusinowej Polany. Niecały kilometr przed jej osiągnięciem obchodzimy północno–zachodnim zboczem szczyt Gołego Wierchu (1206 m n.p.m.) Szlak na całej długości poprowadzony jest szeroką, wygodną, gruntowo–kamienną drogą (zwaną również „Siedlarską Drogą”) i pokonuje nieznaczną różnicę wysokości, więc wędrówka nim nie powinna przysporzyć nikomu trudności.

Szlak z Wiktorówek na Rusinową Polanę

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 0,5 km
Czas przejścia: 0:10 (↓0:05)
Różnica poziomów: 1145 m – Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach
1210 m – Rusinowa Polana
65 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Rusinowej Polany
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski

Wariant: PODEJŚCIE

Z Sanktuarium na Wiktorówkach ruszamy pod górę w kierunku południowym. Drewniane schodki w ciągu 10  minut zaprowadzą nas na skraj Rusinowej Polany. Przechodzimy po drewnianym mostku nad Potokiem Złotym i wychodzimy na rozległą łąkę, na której krzyżują się szlaki turystyczne.

Szlak z Polany pod Wołoszynem na Rusinową Polanę

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2,8 km
Czas przejścia: 0:30 (↕)
Różnica poziomów: 1250 m – Polana pod Wołoszynem
1210 m – Rusinowa Polana
40 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Rusinowej Polany
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czarny

Wariant: PODEJŚCIE

Z zarośniętej już prawie całkowicie Polany pod Wołoszynem ruszamy w kierunku północnym. Nieopodal szlaku, po jego wschodniej stronie, znajduje się niewielki, okresowo wysychający Wołoszyński Stawek.

Po pokonaniu około 1 km (najpierw po płaskim terenie, następnie w dół) przechodzimy przez drewniany mostek na Waksmundzkim Potoku. Następnie droga dźwiga się ku górze, wschodnimi stokami Niżniej Kopki (1290 m n.p.m.), aby po kolejnym kilometrze wyprowadzić na południowy skraj Rusinowej Polany. W prawo odchodzi niebieski szak do Palenicy Białczańskiej.

Obchodzimy Polanę od wschodniej strony i docieramy do skrzyżowania szlaków turystycznych.

Szlak z Rusinowej Polany do Palenicy Białczańskiej

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 0:40(↑0:50)
Różnica poziomów: 1210 m – Rusinowa Polana
984 m – Palenica Białczańska
– 226 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Rusinowej Polany, z trasy
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski

Szlak do Palenicy Białczańskiej odchodzi z południowego krańca Rusinowej Polany. Skręcamy w lewo i rozpoczynamy schodzenie ku Palenicy.

Po krótkim fragmencie szlaku prowadzącego przez las naszym oczom ukazuje się piękny widok na Dolinę Białej Wody i słowackie szczyty.

Strome schody prowadzące w dół, w stronę Palenicy Białczańskiej, nadgryzione są lekko zębem czasu i mogą sprawić trochę trudności początkującym wędrowcom (należy uważać, aby nie potknąć się o wystające belki).

Niemniej jednak piękny widok na Dolinę Białej Wody i rozciągające się wzdłuż całego horyzontu szczyty rekompensuje cały trud. W oddali słychać szum Potoku Waksmundzkiego. Krajobraz może zepsuć jedynie widok setek samochodów stojących na parkingu na początku trasy nad Morskie Oko.

Po chwili schody zamieniają się w kamienny bruk, którym mijamy Potok Waksmundzki (dobre miejsce, aby nabrać wody).

Po kilku minutach marszu przez las spomiędzy drzew wyłania się wiecznie zatłoczona Palenica Białczańska, której gwar słychać już z oddali.

 

Galeria zdjęć