Murzasichle

Spis Treści

Murzasichle

Murzasichle leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość znajduje się na wysokości ok. 820-950 m n.p.m., na zboczach wzgórz Budzowy Wierchu i Za Sichłą, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ze wszystkich stron otoczona jest lasami. Najbliżej znajdujące się miejscowości to: Małe Ciche (od strony wschodniej), Zakopane (od strony zachodniej) i Kośne Hamry (przysiółek Poronina – od strony północnej). W Murzasichlu na stałe mieszka ok. 1 100 mieszkańców.

WALORY TURYSTYCZNE MURZASICHLA:

  • baza noclegowa obejmująca ponad 150 obiektów (głównie kwatery prywatne)
  • liczne restauracje i bary (kuchnia regionalna, polska, włoska)
  • wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie
  • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  • zabytki budownictwa ludowego (przede wszystkim kościół pw. Najświętszej Marii Panny)
  • bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego
  • piękny widok na Tatry

Szlaki turystyczne

Murzasichle jest znakomitą bazą wypadową w góry, gdyż leży niedaleko granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najbliżej znajdują się wejścia do TPN:

  • w Brzezinach (2,5 km, ok. 35 minut pieszo z centrum Murzasichla)
  • w Toporowej Cyrhli (3,7 km, ok. 50 minut pieszo z centrum Murzasichla)
  • na Jaszczurówce (5,3 km, ok. 1h 10 minut pieszo z centrum Murzasichla)
  • w Kuźnicach (8 km, ok. 1h 45 minut pieszo od centrum Murzasichla)

Można się z nich udać na wiele fascynujących wycieczek w Tatry, między innymi na Halę Gąsienicową (i dalej np. na Kasprowy Wierch, Świnicę, Zawrat), na Kopieniec, na Polanę Olczyską (i dalej na Nosal  lub Przełęcz Między Kopami), na Halę Kodratową (i dalej na Giewont lub Czerwone Wierchy), a także w wiele innych ciekawych miejsc.

Osoby, dla których te odległości są zbyt duże uspokajamy, że drogą Oswalda Balzera często (szczególnie w sezonie) kursują autobusy relacji Zakopane – Palenica Białczańska, którymi można podjechać zarówno do wymienionych wyżej, jak i pozostałych wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego (z centrum Murzasichla do przystanku busów idzie się ok. pół godziny).

Wokół miejscowości znajdują się liczne ścieżki spacerowe i trasy rowerowe. Najbliższe to:

  • ścieżka przez Budzów Wierch
  • ścieżka przez Galicową Grapę
  • ścieżka do Małego Cichego

Zabytki

Niewątpliwie perełką architektury Murzasichla jest drewniany Kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Został wybudowany w 1955 i jest znakomitym przykładem stylu zakopiańskiego. Na terenie otaczającym kościoła znajdują się bardzo ładne, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej.

Murzasichle zimą

Zimą w Murzasichlu i najbliższej okolicy działa kilka wyciągów narciarskich (w tym znany ośrodek narciarski Małe Ciche – w odległości ok. 4 km od centrum Murzasichla) oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Okoliczne wzgórza są świetnym miejscem do zabaw na śniegu i zjeżdżania na sankach. Miejscowe ośrodki wypoczynkowe organizują liczne atrakcje dla turystów takie jak kuligi z pochodniami, ogniska czy biesiady góralskie.

Nazwa

Nazwa miejscowości Murzasichle pochodzi od połączenia dwóch nazw – Mur i Zasichła, które do czasów II wojny światowej były odrębnymi miejscowościami. Z kolei nazwa „Mur” wywodzi się od słowa „mór” (śmierć), gdyż wg. niektórych podań epidemia pochłonęła tam wszystkich mieszkańców, natomiast nazwa „Zasichła” pochodzi od rzeki Sichła, lub od przydomku pierwszych osadników, odznaczających się wielką siłą.

Pierwsze wzmianki o Murzasichlu pochodzą z 1630 roku.

Informacje praktyczne

W Murzasichlu znajduje się kilka restauracji i karczm (głównie serwujących kuchnię regionalną oraz włoską), dobrze zaopatrzone sklepy spożywcze, sklep przemysłowy, apteka oraz poczta. Przez miejscowość przejeżdżają autobusy relacji Zakopane – Murzasichle (linii Szwagropol, Transfrej i PKS). Autobusy odjeżdżają co kilkadziesiąt minut. Ponadto w miejscowości znajduje się szkoła, biblioteka oraz siedziba ochotniczej straży pożarnej.

Odległości

  • 10,2 km – do centrum Zakopanego
  • 2,4 km – do najbliższego wejścia na teren TPN
  • 14,8 km – do granicy ze Słowacją (Łysa Polana)
  • 4,0 km – do najbliższego wyciągu krzesełkowego (Małe Ciche)

Dojazd

SAMOCHODEM:

– Od strony Nowego Targu jedziemy drogą nr 47 przez Biały Dunajec i Poronin, następnie skręcamy w drogę nr 961 i po ok. 3 km w prawo w drogę lokalną prowadzącą do Murzasichla (przez całą miejscowość ciągnie się ul. Sądelska)
– Od strony Zakopanego jedziemy do Oswalda Balcera przez Cyrhlę, a następnie skręcamy do Murzasichla w lewo, w ul. Sądelską.

POCIĄGIEM:

– Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Poroninie i Zakopanem.

Ważne adresy

Apteka w Murzasichlu
ul. Sądelska
34-531 Murzasichle

Ochotnicza Straż Pożarna w Murzasichlu
ul. Sądelska 55
34-531 Murzasichle

Archiwalne zdjęcia

Archiwalne zdjęcia Murzasichla z 1955 roku

 

 

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Murzasichle oraz najbliższej okolicy.

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Więcej »

Dolina Suchej Wody

Polodowcowa Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (kiedyś Dolina Siedmiu Stawów) ma 13 km długości (z czego 8 km przebiega na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego) i nieco ponad 21 km² powierzchni. Dolina ma dwa górne odgałęzienia – Dolinę Gąsienicową (zachodnie odgałęzienie) i Dolinę Pańszczycy (wschodnie odgałęzienie), oddzielone od siebie granią biegnącą spod Zawratowej Turni przez Kościelec i Mały Kościelec.

Więcej »

Galeria zdjęć