Czarna Góra

Spis Treści

Czarna Góra

Czarna Góra leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska. Na stałe mieszka w niej ok. 1 500 mieszkańców.

Miejscowość położona jest na wysokości 700-850 m n.p.m., na terenie Polskiego Spisza, w części zwanej Zamagórzem, nad rzeką Białką, na zboczach Czarnej Góry (903 m n.p.m.). Składa się z trzech części – części głównej, Zagóry oraz Sołtysowa.

Czarna Góra z roku na rok staje się coraz bardziej docenianą przez turystów miejscowością. Cisza, spokój, świeże powietrze, bliskość kilku pasm górskich, a także nowoczesny wyciąg narciarski gwarantują przyjezdnym udany wypoczynek.

Nazwa miejscowości Czarna Góra pochodzi od kiedyś w całości porośniętego ciemnym świerkowym lasem „czarnego” wzgórza, na którym jest położona. Niektóre źródła podają, że jej pierwszymi osadnikami byli mieszkańcy bałkańskiej Czarnogóry, myśliwi i drwale, uciekający przed najazdem Turków.

Informacje praktyczne

Walory turystycze

  •  baza noclegowa obejmująca ponad 20 obiektów
  • ośrodek narciarski
  • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  • piękny widok na Tatry, Pieniny, Spisz i Gorce
  • zabytki budownictwa ludowego
  • różne atrakcje sezonowe
  • cisza i spokój

Odległości

20,1 km – do centrum Zakopanego
13,2 km – do najbliższego wejścia na teren TPN
8,3 km – do granicy ze Słowacją (Jurgów – Podspady)
21,5 km – do Zamku w Niedzicy i Zalewu Czorsztyńskiego

Dojazd

SAMOCHODEM

  • Od strony Nowego Targu jedziemy drogą nr 49 przez Gronków i Białkę Tatrzańską, następnie mostem przez Białkę i w lewo drogą lokalną do Czarnej Góry
  • Od strony Zakopanego jedziemy drogą nr 47 do Poronina, a następnie drogą nr 961 do Bukowiny Tatrzańskiej, drogą nr 960 przez Bukowinę Tatrzańską, następnie przez rondo i most nad Białką i w lewo w drogę lokalną do Czarnej Góry
  • Od strony Zakopanego drogą Oswalda Balcera pod Tatrami, następnie drogą nr 960 do Bukowiny Tatrzańskiej i dalej jak w poprzednim wariancie

POCIĄGIEM

Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Poroninie, Zakopanem i Nowym Targu.

AUTOBUSEM

Szczegółowe informacje na temat połączeń autobusowych na Podhalu znajdują się pod poniższym linkiem:

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Czarna Góra oraz najbliższej okolicy.

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Więcej »

Galeria zdjęć