Zakopane

Spis Treści

Zakopane

Zakopane leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie miejskiej Zakopane. Na stałe mieszka w nim ok. 27 000 mieszkańców, a rocznie do samej miejscowości i okolic przyjeżdża ponad 2 miliony turystów.

Położone jest w Rowie Podtatrzańskim, pomiędzy Tatrami, a Pasmem Gubałowskim, nad kilkoma potokami spływającymi z gór (m.i. Chicha Woda, Potok Młyniska, Biały Potok, Bystra, Olczyski Potok i inne). Zakopane sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Kościeliskiem (od zachodu), Poroninem (od północnego wschodu) i Murzasichlem (od wschodu).

Zakopane jest niezastąpioną bazą wypadową w góry, gdyż leży tuż przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Żadna inna podhalańska miejscowość nie oferuje tylu możliwości zorganizowania wycieczek w góry bez konieczności przemieszczania się samochodem.

Walory turystyczne Zakopanego:

  • baza noclegowa obejmująca ponad 1600 obiektów
  • dobrze rozwinięta i różnorodna baza gastronomiczna
  • liczne stoki i wyciągi narciarskie w miejscowości oraz okolicy
  • zabytki budownictwa ludowego
  • interesujące muzea, galerie i wystawy
  • bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego
  • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  • zachwycająca panorama Tatr
  • baseny termalne (zarówno w samej miejscowości jak i okolicy)
  • liczne atrakcje dla dzieci (place zabaw, parki linowe, dom do góry nogami i wiele innych)

Szlaki turystyczne

Wejścia do TPN znajdujące się najbliżej centrum Zakopanego to:

  • Dolina Ku Dziurze (2,5 km, ok. 35 min z centrum Zakopanego)
  • Dolina Strążyska (2,6 km, ok. 40 min z centrum Zakopanego)
  • Dolina Białego (2,7 km, ok. 40 min pieszo z centrum Zakopanego)
  • Dolina Za Bramką (3,6 km, ok. 50 min pieszo z centrum Zakopanego)
  • Dolina Małej Łąki (4,3 km, ok. 1 h pieszo z centrum Zakopanego)
  • Kuźnice (4,5 km, ok. 1 h pieszo z centrum Zakopanego)
  • Dolina Olczyska (4,5 km, ok. 1h pieszo z centrum Zakopanego)

 

Ponadto w zasięgu jest wiele innych ciekawych miejsc, do których można dojechać samochodem lub często kursującymi (szczególnie w sezonie) busami:

  • Dolina Kościeliska (ok. 7 km z centrum Zakopanego)
  • Dolina Chochołowska (ok. 9 km z centrum Zakopanego)
  • Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (ok. 8 km z centrum Zakopanego
  • Dolina Filipka (ok. 13 km z centrum Zakopanego)
  • Palenica Białczańska (ok. 18 km z centrum Zakopanego)

Z powyższych miejsc można wybrać się we wszystkie dostępne dla turystów zakątki Tatr (zobacz opisy poszczególnych szlaków w dziale SZLAKI TURYSTYCZNE).

Dla osób które nie mogą / nie mają ochoty wchodzić na szczyty o własnych siłach jest też dostępna opcja wjazdu na jeden z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów – Kasprowy Wierch. Stamtąd można udać się na krótki spacer granią lub pójść na dalszą wycieczkę – na Czerwone Wierchy lub Świnicę (opcja dla bardziej zaawansowanych).

Zakopane zimą

Od wielu lat nazywane jest Zimową Stolicą Polski i w pełni zasługuje na ten tytuł. Każdego sezonu zjeżdżają tu tysiące narciarzy z całego kraju, a także wielu obcokrajowców (między innymi Rosjan oraz Ukraińców, których rokrocznie przybywa coraz więcej) poszukujących dobrych warunków narciarskich za rozsądną cenę.

W Zakopanem działa kilka większych ośrodków narciarskich (mi. Polana Szymoszkowa oraz Harenda)) oraz wiele mniejszych – z wyciągami orczykowymi, na których można stawiać swoje pierwsze kroki w narciarstwie. W miejscowości oraz bezpośrednim sąsiedztwie prowadzi też kilka szlaków dla miłośników narciarstwa biegowego. Pagórkowate otoczenie jest doskonałym miejscem do aktywnych zabaw na śniegu – np. zjeżdżania na sankach.

Latem także nie sposób się tu nudzić, oprócz szlaków turyści znajdą mnóstwo różnorodnych atrakcji.

Zabytki i kultura

Zakopane jest prawdziwą skarbnicą zabytków – wiele budynków zamieszkałych po dziś dzień, to perełki architektury ludowej. Znajdziemy tu zabytkowe góralskie chaty, piękne bogato zdobione wille, które gościły przed laty wielu znakomitych gości. Wiele z nich powstało na przełomie XIX i XX wieku.

Zakopane oferuje także duży wachlarz możliwości zwiedzania muzeów. Ekspozycje muzealne dotyczą głównie historii, kultury i sztuki regionu, przyrody oraz etnografii. W Zakopanem i okolicach funkcjonuje kilkanaście filii Muzeum Tatrzańskiego (z największą filią – gmachem głównym, znajdującym się na Krupówkach), Muzeum Karola Szymanowskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Przyrodnicze TPN i wiele innych.

Miłośnicy sztuki ludowej również znajdą tu coś dla siebie. W Zakopanem mieszka ponad 100 artystów tworzących dzieła sztuki ludowej takie jak obrazy, rzeźby czy witraże. Wielu z nich prowadzi swoje autorskie galerie, w których można zapoznać się z ich twórczością.

Informacje praktyczne

W Zakopanem znajduje się ponad 100 restauracji i karczm. Głównie serwują one kuchnię regionalną (można zjeść wyborne pierogi z bryndzą, moskole, pieczone mięsa, grillowanego oscypka i wiele innych), ale także dania kuchni włoskiej, azjatyckiej, a nawet sushi. W barach szybkiej obsługi dostaniemy różnego rodzaju hamburgery, zapiekanki, kanapki i kiełbaski. W licznych kawiarniach i cukierniach (nie tylko na Krupówkach) można skosztować pysznych lodów, ciastek i deserów.

W Zakopanem znajduje się wiele bardzo dobrze zaopatrzonych sklepów spożywczych (w tym kilka dużych supermarketów), są także sklepy przemysłowe, sportowe, tekstylne i wiele innych.

Ponadto w mieście znajdują się przychodnie lekarskie, apteki, poczta, serwisy i wypożyczalnie nart i rowerów oraz wiele innych punktów usługowych.

W najczęściej uczęszczanych miejscach w Zakopanem są parkingi, na których za niewielką opłatą można zostawić samochód. Po mieście i okolicach kursuje wiele prywatnych busów i taksówek. Z Zakopanego można za kilka złotych dojechać do większości miejscowości na Podhalu.

Dojad

Samochodem

Od strony Nowego Targu jedziemy drogą nr 47 przez Szaflary, Biały Dunajec i Poronin
Od strony Czarnego Dunajca jedziemy drogą nr 958 przez Chochołów, Witów i Kościelisko

Pociągiem

W Zakopanem, przy ul. Chramcówki 25 znajduje się stacja kolejowa. Na stacji znajdują się trzy perony, kasa biletowa oraz poczekalnia (w budynku).

Rozkład jazdy pociągów na stacji w Zakopanem można sprawdzić pod poniższym linkiem:
http://rozklad-pkp.pl/bin/stboard.exe/pn?input=5100158&boardType=dep

Liczba mieszkańców: 27,00 tys.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Ciborowska, Jarosław Lipiński

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Zakopane oraz najbliższej okolicy.

Muzea

Zabytki

Kolejki

Inne

Zabytkowe Kościoły

Galeria zdjęć