Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Zakopane

Zakopane leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie miejskiej Zakopane. Na stałe mieszka w nim ok. 27 000 mieszkańców, a rocznie do samej miejscowości i okolic przyjeżdża ponad 2 miliony turystów.

Położone jest w Rowie Podtatrzańskim, pomiędzy Tatrami, a Pasmem Gubałowskim, nad kilkoma potokami spływającymi z gór (m.i. Chicha Woda, Potok Młyniska, Biały Potok, Bystra, Olczyski Potok i inne). Zakopane sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Kościeliskiem (od zachodu), Poroninem (od północnego wschodu) i Murzasichlem (od wschodu).

Zakopane jest niezastąpioną bazą wypadową w góry, gdyż leży tuż przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Żadna inna podhalańska miejscowość nie oferuje tylu możliwości zorganizowania wycieczek w góry bez konieczności przemieszczania się samochodem.

Wejścia do TPN znajdujące się najbliżej centrum Zakopanego to:

 • Dolina Ku Dziurze (2,5 km, ok. 35 min z centrum Zakopanego)
 • Dolina Strążyska (2,6 km, ok. 40 min z centrum Zakopanego)
 • Dolina Białego (2,7 km, ok. 40 min pieszo z centrum Zakopanego)
 • Dolina Za Bramką (3,6 km, ok. 50 min pieszo z centrum Zakopanego)
 • Dolina Małej Łąki (4,3 km, ok. 1 h pieszo z centrum Zakopanego)
 • Kuźnice (4,5 km, ok. 1 h pieszo z centrum Zakopanego)
 • Dolina Olczyska (4,5 km, ok. 1h pieszo z centrum Zakopanego)
tatry-dolinapieciustawow

Dolina Pięciu Stawów w Tatrach Wysokich

Ponadto w zasięgu jest wiele innych ciekawych miejsc, do których można dojechać samochodem lub często kursującymi (szczególnie w sezonie) busami:

 • Dolina Kościeliska (ok. 7 km z centrum Zakopanego)
 • Dolina Chochołowska (ok. 9 km z centrum Zakopanego)
 • Dolina Suchej Wody Gąsienicowej (ok. 8 km z centrum Zakopanego
 • Dolina Filipka (ok. 13 km z centrum Zakopanego)
 • Palenica Białczańska (ok. 18 km z centrum Zakopanego)

Z powyższych miejsc można wybrać się we wszystkie dostępne dla turystów zakątki Tatr (zobacz opisy poszczególnych szlaków w dziale SZLAKI TURYSTYCZNE).

Dla osób które nie mogą / nie mają ochoty wchodzić na szczyty o własnych siłach jest też dostępna opcja wjazdu na jeden z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów – Kasprowy Wierch. Stamtąd można udać się na krótki spacer granią lub pójść na dalszą wycieczkę – na Czerwone Wierchy lub Świnicę (opcja dla bardziej zaawansowanych).

ZAKOPANE ZIMĄ

Od wielu lat nazywane jest Zimową Stolicą Polski i w pełni zasługuje na ten tytuł. Każdego sezonu zjeżdżają tu tysiące narciarzy z całego kraju, a także wielu obcokrajowców (między innymi Rosjan oraz Ukraińców, których rokrocznie przybywa coraz więcej) poszukujących dobrych warunków narciarskich za rozsądną cenę.

W Zakopanem działa kilka większych ośrodków narciarskich (mi. Polana Szymoszkowa oraz Harenda)) oraz wiele mniejszych – z wyciągami orczykowymi, na których można stawiać swoje pierwsze kroki w narciarstwie. W miejscowości oraz bezpośrednim sąsiedztwie prowadzi też kilka szlaków dla miłośników narciarstwa biegowego. Pagórkowate otoczenie jest doskonałym miejscem do aktywnych zabaw na śniegu – np. zjeżdżania na sankach.

Latem także nie sposób się tu nudzić, oprócz szlaków turyści znajdą mnóstwo różnorodnych atrakcji.

Walory turystyczne Zakopanego:

 • baza noclegowa obejmująca ponad 1600 obiektów
 • dobrze rozwinięta i różnorodna baza gastronomiczna
 • liczne stoki i wyciągi narciarskie w miejscowości oraz okolicy
 • zabytki budownictwa ludowego
 • interesujące muzea, galerie i wystawy
 • bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego
 • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
 • zachwycająca panorama Tatr
 • baseny termalne (zarówno w samej miejscowości jak i okolicy)
 • liczne atrakcje dla dzieci (place zabaw, parki linowe, dom do góry nogami i wiele innych)
1-zakopane-tereny-zielone

W Zakopanem znajduje się wiele terenów zielonych

ZABYTKI I KULTURA

Zakopane jest prawdziwą skarbnicą zabytków – wiele budynków zamieszkałych po dziś dzień, to perełki architektury ludowej. Znajdziemy tu zabytkowe góralskie chaty, piękne bogato zdobione wille, które gościły przed laty wielu znakomitych gości (zobacz opisy poszczególnych zakopiańskich zabytków: http://tropster.pl/zakopane?atrakcje_1_Zabytki_i_muzea). Wiele z nich powstało na przełomie XIX i XX wieku.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

6-zakopane-willa-koliba

Willa Koliba w Zakopanem

Zakopane oferuje także duży wachlarz możliwości zwiedzania muzeów. Ekspozycje muzealne dotyczą głównie historii, kultury i sztuki regionu, przyrody oraz etnografii. W Zakopanem i okolicach funkcjonuje kilkanaście filii Muzeum Tatrzańskiego (z największą filią – gmachem głównym, znajdującym się na Krupówkach), Muzeum Karola Szymanowskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Przyrodnicze TPN i wiele innych.

Miłośnicy sztuki ludowej również znajdą tu coś dla siebie. W Zakopanem mieszka ponad 100 artystów tworzących dzieła sztuki ludowej takie jak obrazy, rzeźby czy witraże. Wielu z nich prowadzi swoje autorskie galerie, w których można zapoznać się z ich twórczością.

Krupówki nocą

Krupówki nocą

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Zakopanem znajduje się ponad 100 restauracji i karczm. Głównie serwują one kuchnię regionalną (można zjeść wyborne pierogi z bryndzą, moskole, pieczone mięsa, grillowanego oscypka i wiele innych), ale także dania kuchni włoskiej, azjatyckiej, a nawet sushi. W barach szybkiej obsługi dostaniemy różnego rodzaju hamburgery, zapiekanki, kanapki i kiełbaski. W licznych kawiarniach i cukierniach (nie tylko na Krupówkach) można skosztować pysznych lodów, ciastek i deserów.

W Zakopanem znajduje się wiele bardzo dobrze zaopatrzonych sklepów spożywczych (w tym kilka dużych supermarketów), są także sklepy przemysłowe, sportowe, tekstylne i wiele innych.

Ponadto w mieście znajdują się przychodnie lekarskie, apteki, poczta, serwisy i wypożyczalnie nart i rowerów oraz wiele innych punktów usługowych.

W najczęściej uczęszczanych miejscach w Zakopanem są parkingi, na których za niewielką opłatą można zostawić samochód. Po mieście i okolicach kursuje wiele prywatnych busów i taksówek. Z Zakopanego można za kilka złotych dojechać do większości miejscowości na Podhalu.

5-zakopane-willa-poraj

Willa Poraj na Krupówkach

DOJAZD DO ZAKOPANEGO:

Samochodem

Od strony Nowego Targu jedziemy drogą nr 47 przez Szaflary, Biały Dunajec i Poronin
Od strony Czarnego Dunajca jedziemy drogą nr 958 przez Chochołów, Witów i Kościelisko

Pociągiem

W Zakopanem, przy ul. Chramcówki 25 znajduje się stacja kolejowa. Na stacji znajdują się trzy perony, kasa biletowa oraz poczekalnia (w budynku).

Rozkład jazdy pociągów na stacji w Zakopanem można sprawdzić pod poniższym linkiem:
http://rozklad-pkp.pl/bin/stboard.exe/pn?input=5100158&boardType=dep

1-zakopane-dworzec-pks

Dworzec PKP w Zakopanem

Liczba mieszkańców: 27,00 tys.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Ciborowska, Jarosław Lipiński

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz