Dzianisz

Spis Treści

Dzianisz

Dzianisz leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Na stałe mieszka w nim ok. 1 800 mieszkańców. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 800-1000 n.p.m., na terenie Pogórza Gubałowskiego, nad Dzianiskim Potokiem. Sąsiaduje z dwiema podhalańskimi miejscowościami – Cichem (od północy) i Witowem (od zachodu). Nazwa miejscowości Dzianisz pochodzi od wołoskiego wyrażenia „Dzea-nysz” (rzeka w dolinie), odnoszącego się do Potoku Dzianiskiego, nad którym jest położona.

Walory turystyczne

  • baza noclegowa obejmująca kilkanaście obiektów
  • wyciągi narciarskie (w sąsiednich miejscowościach)
  • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  • zabytki budownictwa ludowego
  • cisza i spokój

Informacje praktyczne

Odległości

10,7 – do centrum Zakopanego
10,5 km – do najbliższego wejścia na teren TPN (po stronie polskiej)
6,2 km – do granicy ze Słowacją (Chochołów – Sucha Hora)

Dojazd

SAMOCHODEM

  • Od strony Nowego Targu i Zakopanego jedziemy drogą nr 47 przez Biały Dunajec i Poronin do Zakopanego, a następnie ulicą Nędzy Kubińca do Kościeliska, w Kościelisko skręcamy w prawo w ul. Pod Blachówką, następnie znów w prawo, na moment wjeżdżamy do lasu i po chwili docieramy do miejscowości Dzianisz.
  • Od strony Czarnego Dunajca jedziemy drogą nr 958 przez Chochołów, na wysokości mostu nad Czarnym Dunajcem skręcamy w lewo pod górę, w stronę miejscowości Dzianisz.

POCIĄGIEM

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Zakopanem.

AUTOBUSEM

Szczegółowe informacje na temat połączeń autobusowych na Podhalu znajdują się pod poniższym linkiem:

Ważne adresy

Ośrodek Zdrowia w Dzianiszu
Dzianisz 184
34-514 Dzianisz
tel. 0 18 20 72 577

Ochotnicza Straż Pożarna w Dzianiszu

Dzianisz Górny 271 a
34-514 Dzianisz
tel. (0 18) 20 725 89

Poczta w Dzianiszu

ul. Dzianisz 52
34-514 Dzianisz
Tel.: 18 208-01-10

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Dzianisz oraz najbliższej okolicy.

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Więcej »

Kapliczki w Dzianiszu

W Dzianiszu znajduje się kilka przydrożnych kapliczek – m.in. przydrożna kapliczka autorstwa Władysława Skoczylasa, kamienne figury z piaskowca przedstawiające świętych, świętą rodzinę oraz ukrzyżowanie Chrystusa, kapliczka wykonana w pniu drzewa stojąca na rozstaju dróg w lesie.

Więcej »

Dzwonniczki Loretańskie

Dzwonniczki loretańskie to drewniane wieżyczki, które można spotkać w wielu miejscach na Podhalu, Orawie i Spiszu, zarówno wśród zabudowy wiejskiej jak i w pewnym oddaleniu od domów mieszkalnych. W zależności od regionu potrafią się nieco różnić formą i kształtem, jednak zazwyczaj są to drewniane wieżyczki o spadzistych z ścianach rozszerzające się ku górze, przykryte spadzistym daszkiem, oraz daszkiem okapowym.

Więcej »

Galeria zdjęć