Zabytki

Zabytkowe chochołowskie chaty

Zabytkowa zabudowa w Chochołowie

Centralna część Chochołowa, zwana „perłą Podhala”, jest swego rodzaju żywym skansenem. Tworzy go ponad setka zabytkowych, często ponad 100-letnich chałup, ustawionych w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, w którym chałupy poustawiane są dość ciasno, bocznymi ścianami do drogi.

Więcej »

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, najstarsza nekropolia w Zakopanem, została założona w połowie XIX wieku. Znajduje się przy ul. Kościeliskiej, na tym samym terenie co kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i kaplica

Więcej »

Willa pod Jedlami

Przy ul. Droga na Koziniec 1 stoi jeden z najciekawszych zabytków architektury w Zakopanem – największy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza – Willa pod Jedlami. Willa pod Jedlami została wybudowana w 1897 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach jego potomków z rodziny Pawlikowskich.

Więcej »

Willa Witkiewiczówka

Przy ul. Antałówka 6 stoi zabytkowa willa w stylu zakopiańskim „Witkiewiczówka”, która została zaprojektowana przez Jana Koszczyca Witkiewicza (bratanka Stanisława Witkiewicza) i wybudowana w latach 1903 – 1904. Pierwszą właścicielką willi była Maria – siostra Stanisława Witkiewicza, a w latach 1931 – 1939 mieszkał w niej i prowadził swoją słynną „Firmę Portretową” jego syn Witkacy.

Więcej »

Willa Ślimak

Willa „Ślimak”, drewniana budowla w stylu zakopiańskim, została wzniesiona w 1902 roku. W budynku przez lata funkcjonowały pensjonaty pod różnymi nazwami. W latach 1923 – 1928 mieszkał w niej Jan Witkiewicz (brat Stanisława Witkiewicza).

Więcej »

Willa Smreków

Przy ul. Piaseckiego 5 stoi drewniana willa „Smreków” wybudowana ok. 1895 roku przez Wenantego Piaseckiego – lekarza, teoretyka i nauczyciela wychowania fizycznego, propagatora ziołolecznictwa. Autorem projektu był warszawski architekt Kononowicz.

Więcej »

Willa Pyszna

Przy ul. Chramcówki 22 stoi zabytkowa drewniana willa „Pyszna” wybudowana w 1905 roku w stylu nawiązującym do zakopiańskiego. Uwagę zwracają zdobione motywami ludowymi elementy wokół okien. Jej nazwa pochodzi od Hali Pysznej (Pyszniańskiej) leżącej w Dolinie Pyszniańskiej (górnej części Doliny Kościeliskiej).

Więcej »

Willa Lutnia

Przy ul. Sienkiewicza 5 stoi zabytkowa willa „Lutnia” wybudowana na początku XX wieku jako budynek drewniany, a w latach trzydziestych XX wieku otynkowana. W latach 1908 – 1909 w „Lutni” mieszkał wraz z matką i tworzył polski kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz.

Więcej »

Willa Krzemień

Przy ul. Chramcówki 20b stoi zabytkowa, drewniana willa „Krzemień” wybudowana pod koniec XIX wieku. Pierwszym właścicielem willi był dyrektor Spółki Handlowej Wiktor Erard Ciechomski.

Więcej »

Willa Konstantynówka

Przy ul. Jagiellońskiej 18 stoi zabytkowa willa „Konstantynówka” zbudowana w 1900 roku wg. projektu Stanisława Witkiewicza. Właścicielką budynku była Aniela Zagórska, a gościli w nim między innymi Józef Piłsudski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Żeromski, Tymon Niesiołowski.

Więcej »

Willa Polonia

Przy ul. Chramcówki 14 stoi zabytkowa drewniana willa „Polonia” wzniesiona na początku XX wieku. Obecnie w willi znajdują się pokoje do wynajęcia.

Więcej »

Willa Turnia

Przy ul. Kościuszki 9 stoi zabytkowa, ponad 100-letnia, willa „Turnia”. Niestety pomimo, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego od lat popada w ruinę. Willa została wybudowana w 1908 roku przez Jana Obrochtę w stylu zakopiańskim.

Więcej »

Willa Tea

Willa “Tea” jest to chata uznawana za jedną z najstarszych w Zakopanem – została wybudowana w połowie XIX wieku. Początkowo był to jednoizbowy budynek, w latach późniejszych dobudowano drugą izbę. Nazwa willi pochodzi od imienia matki drugiego właściciela – dr Stefana Szymańskiego.

Więcej »

Willa Goplana

Willa „Goplana” została wybudowana w 1893 r., według projektu krakowskiego architekta Wandalina Beringera, w stylu tyrolskim. Uwagę zwraca pięknie zdobione wykończenie dachu. Obecnie w budynku funkcjonuje lokal gastronomiczny.

Więcej »

Willa Bajka

Przy ul. Sienkiewicza 12a, w otoczeniu drzew, stoi zabytkowa drewniana willa „Bajka” wybudowana w 1915 roku przez Leopolda Winnickiego (burmistrza Zakopanego w latach 1929 – 1935). Od 1933 roku do II wojny światowej w willi

Więcej »

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Więcej »

Galeria Strug w Zakopanem

W budynku przy ul. Kościeliskiej 35 mieści się Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Wcześniej w tym miejscu, od 1893 roku stał drewniany, ekskluzywny pensjonat „Skoczyska” mieszczący 19 pokoi, łazienki, korty tenisowe i centrum artystyczno-kulturalne. W 1899 roku zatrzymał się w nim skrzypek Fritz Kreisler. Budynek spłonął w 1910 roku.

Więcej »

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Więcej »

Zabytkowa Zagroda Rodziny Gąsieniców Nawsiów

Przy ul. Kościeliskiej 12 stoi kolejny zabytkowy budynek – dwuizbowa zagroda Rodziny Gąsieniców „Nawsiów” zbudowana przed 1850 rokiem przez Jana Gąsienicę Walczaka. Pod koniec XIX wieku gościli w niej między innymi Tytus Chałubiński oraz Bronisław Dembowski.

Więcej »