Chochołów

Spis Treści

Chochołów

Chochołów leży w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Na stałe mieszka w nim ok. 1 300 mieszkańców.

Miejscowość położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Koniówką (od północy), Witowem (od południa), Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym (od wschodu) i słowacką Suchą Horą (od zachodu). Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 958.

Szlaki

Chochołów jest nieco dalej położony od Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak odległości te nie są tak, duże aby były przeszkodą w organizowaniu wycieczek w Tatry (także dzięki kursującym autobusom relacji Zakopane – Chochołów, które przejeżdżają obok wylotów najpiękniejszych dolin).

Najbliższe wejścia do TPN znajdują się:

  • na Siwej Polanie (10 km z Chochołowa)
  • na Polanie Biały Potok – wylot Doliny Lejowej (10,5 km z Chochołowa)
  • w Kirach – wylot Doliny Kościeliskiej (11,5 km z Chochołowa)

Spacer Doliną Chochołowską (np. do schroniska im. Jana Pawła II) jest sam w sobie bardzo atrakcyjny, a oprócz tego z dna doliny odchodzi wiele szlaków prowadzących w wyższe partie gór – na Grzesia, Rakoń, Wołowiec, Starorobociański Wierch, Trzydniowiański Wierch czy Ornak.

Dolina Kościeliska również powinna być obowiązkowym punktem programu każdego turysty przyjeżdżającego  w Tatry. Wycieczkę tą doliną można urozmaicić sobie zwiedzaniem ciekawych jaskiń (w sezonie letnim – Mroźnej, przez cały rok – Raptawickiej, Obłazkowej i Mylnej) oraz Wąwozu Kraków z jaskinią Smocza Jama. W wyższe partie gór prowadzą szlaki na Czerwone Wierchy oraz Ornak.

Poza szlakami prowadzącymi przez polskie doliny można wybrać się na wycieczki w Tatry Słowackie. Z położonej na Słowacji sąsiedniej miejscowości Sucha Hora biegnie żółty szlak do Orawic, a z Witowa rozpoczyna się czarny szlak na Magurę Witowską. Z oddalonych o 15 km od Chochołowa słowackich Orawic rozpoczyna się z kolei kilka atrakcyjnych szlaków – między innymi  na Skoruszynę (1314 m n.p.m.), na Bobrowiecką Przełęcz (1356 m n.p.m.) oraz Umarłą Przełęcz (988 m n.p.m.)

W Chochołowie rozpoczyna się także czerwony szlak pieszo-rowerowy im. Powstania Chochołowskiego prowadzący na Butorowy Wierch i Gubałówkę.

Z pagórków otaczających Chochołów dobrze widać panoramę tatrzańskich szczytów, a z drogi prowadzącej na Słowację – Babią Górę.

Historia Chochołowa

Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z XVI wieku. Chochołów to typowa ulicówka – wieś, w której domy ustawione są wzdłuż jednej ulicy.

Mieszkańcy Chochołowa i kilku okolicznych miejscowości w XIX wieku zasłynęli udziałem w Powstaniu Chochołowskim – zbrojnym wystąpieniu przeciwko austriackiemu zaborcy. Powstanie odbyło się 21 lutego 1846 roku.  Brał w nim udział między innymi znany góral i gawędziarz z Kościeliska – Jan Krzeptowski „Sabała”.

Zabytki i kultura

Cała miejscowość Chochołów jest nazywana żywym skansenem, ze względu na to, że składa się prawie w wyłącznie ze stuletnich, zabytkowych góralskich chat zbudowanych z bali. Drewno, pomimo swojego wieku, w dalszym ciągu zachowuje jasny kolor ponieważ mieszkańcy Chochołowa tradycyjnie dwa razy w roku (przez Wielkanocą i Bożym Ciałem)  czyszczą je wodą z mydłem.

Ponadto w Chochołowie warto zobaczyć Muzeum Powstania Chochołowskiego mieszczące się naprzeciwko kościoła, w którym prezentowana jest ciekawa ekspozycja historyczno-etnograficzna.

Zima w Chochołowie

W samej miejscowości nie ma żadnego wyciągu narciarskiego, jednak w sąsiednich miejscowościach – między innymi Witowie i Cichem jest ich pod dostatkiem. Warto także wybrać się na narty do ośrodka w Orawicach na Słowacji. Okoliczne tereny – obłe pagórki – są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego oraz zjeżdżania na sankach.

Informacje paktyczne

W Chochołowie działa restauracja serwująca dania kuchni regionalnej, a część kwater prywatnych oferuje możliwość wykupienia wyżywienia. W produkty spożywcze można zaopatrzyć się w sklepie znajdującym się naprzeciwko kościoła, a także piekarni. Ponadto w Chochołowie znajduje się przychodnia, punkt apteczny, ochotnicza straż pożarna oraz poczta.

Walory turystyczne Chochołowa

  • baza noclegowa obejmująca ponad 20 obiektów (głównie kwatery prywatne)
  • bliskość wyciągów narciarskich (w sąsiednich miejscowościach)
  • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  • zabytki budownictwa ludowego – góralskie chaty z jasnego drewna
  • cisza i spokój

Odległości

  • 18,7 – do centrum Zakopanego
  • 10,5 km – do najbliższego wejścia na teren TPN (po stronie polskiej)
  • 1,1 km – do granicy ze Słowacją (Chochołów – Sucha Hora)
  • 15,4 km – do miejscowości Oravice na Słowacji (baseny termalne i ośrodek narciarski)

Dojazd

Samochodem: Od strony Nowego Targu i Zakopanego jedziemy drogą nr 47 przez Biały Dunajec i Poronin do Zakopanego, a następnie drogą nr 968 przez Kościelisko i Witów do Chochołowa. Od strony Czarnego Dunajca jedziemy drogą nr 958 przez Podczerwone i Koniówkę do Chochołowa.

Pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Zakopanem.

Ważne adresy

Przychodnia w Chochołowie
Chochołów 352
34-513 Chochołów
Tel: 22 275 74 06

Punkt Apteczny
ul. Chochołów 78
34-513 Chochołów
Tel: 601 085 568

Ochotnicza Straż Pożarna
Chochołów 315
34-513 Chochołów

Poczta
ul. Chochołów 314a
34-513 Chochołów
Tel.: 18 208-01-10

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Chochołów oraz najbliższej okolicy.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość około 10 km i zajmuje powierzchnię około 35 km2.

Więcej »
Zabytkowe chochołowskie chaty

Zabytkowa zabudowa w Chochołowie

Centralna część Chochołowa, zwana „perłą Podhala”, jest swego rodzaju żywym skansenem. Tworzy go ponad setka zabytkowych, często ponad 100-letnich chałup, ustawionych w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, w którym chałupy poustawiane są dość ciasno, bocznymi ścianami do drogi.

Więcej »

Kościół w Chochołowie

Pokaźnej wielkości neogotycki Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka nie jest jeszcze obiektem zabytkowym, gdyż został wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku, niemniej jednak swoimi pokaźnymi rozmiarami wpisuje się w krajobraz Chochołowa.

Więcej »
Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące filią Muzeum Tatrzańskiego, zostało otwarte w 1978 roku. Mieści się w zabytkowej Chałupie Bafiów, naprzeciwko Kościoła św. Jacka w Chochołowie. Sama chałupa została wybudowana w 1798 r., a przebudowana niecałe sto lat później. Budynek jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową.

Więcej »

Galeria zdjęć