Informacje

Tatry – najwyższe polskie góry, położone są w województwie małopolskim, w drugim pod względem wysunięcia na południe zakątku Polski.  Pasmo Tatr znajduje się w łańcuchu Karpat, biegnącym, poza Polską także przez Austrię, Czechy, Słowację, Węgry, Ukrainę i Rumunię.  Główną granią Tatr biegnie Wielki Europejski Dział Wodny, będący granicą pomiędzy zlewniami dwóch mórz – Bałtyckiego i Czarnego.  Polska część Tatr dzieli się na dwie części – strzeliste Tatry Wysokie oraz nieco bardziej łagodne Tatry Zachodnie.

Tatry już od ponad 100 lat zachwycają przyjezdnych, a obecnie w ciągu roku odwiedza je ok. 3 mln turystów. Głównym atutem tego regionu są oczywiście wysokie i piękne szczyty górskie, unikalna przyroda, świeże powietrze oraz niepowtarzalna atmosfera regionu, którą tworzą również sami jego mieszkańcy.

Tatry - Rusinowa Polana
Tatry – Rusinowa Polana

Główne walory turystyczne Tatr i Podhala:

– Ponad 300 km pieszych szlaków turystycznych, różnorodnych pod względem stopnia trudności. Niektóre za nich biegną dolinami, inne prowadzą na wysokie, skaliste i nieprzystępne szczyty, każdy znajdzie więc coś dla siebie. Szlaki są bardzo dobrze oznakowane (trudno się zgubić) i przygotowane – w trudniejszych miejscach są ubezpieczenia (zazwyczaj łańcuchy), w stromym terenie położone kamienne schodki ułatwiają wspinaczkę.

Tatry - szlak na Halę Gąsienicową
Tatry – szlak na Halę Gąsienicową

– Kilkaset kilometrów szlaków rowerowych, prowadzących głównie po Podhalu (na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego udostępnionych dla rowerzystów jest jedynie kilka odcinków). Ze względu na rodzaj terenu zaleca się jazdę na rowerach górskich. Ci, którzy nie mają własnego sprzętu mogą bez problemu wypożyczyć rowery w wypożyczalniach działających w wielu miejscowościach.

– Bardzo dobre warunki dla miłośników białego szaleństwa. W Tatrach i na Podhalu funkcjonuje kilkadziesiąt wyciągów, od orczyków działających na „oślich łączkach”, po nowoczesne wyciągi krzesełkowe działające na stokach dla zaawansowanych i średniozaawansowanych. Choć zdarza się, że barierą jest dodatnia temperatura, właściciele stoków robią wszystko, aby były jak najlepiej przygotowane – są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, oświetlone i często czynne do późnych godzin wieczornych. Przy większych ośrodkach znajduje się rozwinięta infrastruktura turystyczna, są wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, restauracje, sklepiki i wiele innych atrakcji.

– Liczne atrakcje czekające nie tylko w samych Tatrach, ale również w okolicy. Rozsianych po całym Podhalu jest 11 obiektów muzealnych – filii Muzeum Tatrzańskiego, w których można zapoznać się głównie z ekspozycjami etnograficznymi i historycznymi. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Przyrodnicze TPN, oraz wystawy stałe w Kuźnicach. Niesłabnącą popularnością cieszy się urokliwa ulica Krupówki, a także targ pod Gubałówką i wjazd kolejką na jej szczyt.

Krupówki nocą

– Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna jest niezaprzeczalnym atutem tego regionu. W Tatrach i na Podhalu działa kilka tysięcy obiektów turystycznych – od luksusowych wystawnych hoteli, poprzez hotele średniej klasy, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, aż po liczne kwatery prywatne – znajdzie się więc miejsce na każde preferencje i każdą kieszeń. Baza gastronomiczna również jest dobrze rozwinięta i różnorodna. Oczywiście na restauracyjnych stołach królują potrawy typowo góralskie – pieczone i grillowane mięso, kiełbasy, pierogi, grule, moskole, oscypki i tym podobne przysmaki, tym niemniej miłośnicy zupełnie innych rodzajów kuchni również znajdą coś dla siebie.

Tatry - Morskie Oko znad Czarnego Stawu
Tatry – Morskie Oko znad Czarnego Stawu

Nazwa „Tatry” wywodzi się najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa „ter” oznaczającego skałę, urwisko, lub od galicyjskiego „tertaro” oznaczającego wzgórze. Pierwsza pisemna wzmianka o Tatrach jako paśmie górskim pochodzi z XI w. Ich nazwa przez wieki zmieniała się i ewoluowała. Początkowo Tatry występowały jako Triti, Tritri, Tatri w XI-XII w. w dokumentach czeskich, a także jako Turtur, Turtul, Tortol, Tarczal, Alpes Tatrarum w XII-XIV w. w dokumentach węgierskich.