Witów

Spis Treści

Witów

Witów leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Na stałe mieszka w nim ok. 1 500 mieszkańców. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 800 – 900 m n.p.m., częściowo na terenie Tatr Zachodnich, Orawicko-Witowskich Wierchów oraz Rowu Kościeliskiego, nieopodal granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z trzema podhalańskimi miejscowościami – Chochołowem (od północy), Dzianiszem (od wschodu) i Kościeliskiem (od południowego zachodu). Ciągnie się przez 5 km wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 958 i jest największą pod względem powierzchni miejscowością należącą do Gminy Kościelisko.

WALORY TURYSTYCZNE WITOWA

  • baza noclegowa obejmująca ponad 40 obiektów (głównie kwatery prywatne oraz niewielkie pensjonaty
  • kilka restauracji (głównie kuchnia regionalna i obiady domowe)
  • wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, snowpark i szkółki narciarskie
  • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  • zabytki budownictwa ludowego
  • piękny widok na Tatry (na pierwszym planie Giewont)
  • cisza i spokój

Szlaki turystyczne

Witów znajduje się w bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego (a nawet więcej – część Tatr Zachodnich leży na terenie tej miejscowości). Położone najbliżej Witowa wejścia do TPN, z których można rozpocząć wycieczki znajdują się:

  • na Siwej Polanie – początek Doliny Chochołowskiej (5 km, ok. godzina pieszo z centrum Witowa)
  • na Polanie Biały Potok – wylot Doliny Lejowej (5,5 km, ok. 1 h 10 minut pieszo z centrum Witowa)
  • w Kirach – wylot Doliny Kościeliskiej (6,3 km, ok. 1 h 20 min pieszo z centrum miejscowości)

Z Doliny Chochołowkiej można wybrać się na wiele atrakcyjnych wycieczek w Tatry Zachodnie, między innymi Doliną Iwaniacką na Ornak, na Trzydniowiański Wierch, na Grzesia i Rakoń, na Wołowiec oraz na Starorobociański Wierch. W Dolinie Kościeliskiej również czeka wiele atrakcji (np. jaskinie: Mroźna, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa i Smocza Jama) oraz szlaków prowadzących w wyższe partie gór (np. na Czerwone Wierchy).

Ponadto 700 m od centrum miejscowości (9 min pieszo) znajduje się początek czarnego szlaku na Magurę Witowską (1232 m n.p.m.) znajdującą się poza obszarem TPN. Poza tatrzańskimi szlakami, w okolicach Witowa znajduje się kilka ścieżek pieszo – rowerowych prowadzących po Pogórzu Gubałowskim Są to między innymi:

  • czarny szlak na Gubałówkę (1120 m n.p.m.)
  • ścieżki wokół Dzianisza
  • ścieżki wokół Kościeliska

Z Witowa rozpościera się piękny widok na Tatry. Szczególnie okazale prezentuje się Giewont.

Historia

Pierwsze wzmianki o Witowie pochodzą z 1606 roku.

W XIX wieku mieszkańcy miejscowości toczyli długoletnie spory sądowe o prawo do korzystania z okolicznych polan. Jedno z wystąpień górali przeciwko baronowi Kajetanowi Borowskiemu w 1831 skończyło się śmiercią dwóch pasterzy oraz wyrżnięciem całego stada bydła. Ostatecznie jednak prawa mieszkańców Witowa do okolicznych terenów zostały uznane (obecnie funkcjonuje w ramach Wspólnoty Uprawnionych Ośmiu Wsi z Siedzibą w Witowie).

Pierwsi mieszańcy Witowa zajmowali się pasterstwem, rzemiosłem, wycinką i obróbką drewna oraz wydobyciem żelaza.

Nazwa

Nazwa miejscowości Witów pochodzi od nazwiska Stanisława Witowskiego – wielkorządcy krakowskiego i starosty nowotarskiego. Witów, na cześć króla Zygmunta III Wazy, miał otrzymać nazwę Zygmuntowo, jednak ostatecznie do tego nie doszło.

Zabytki i kultura

Witów jest typową podhalańską wsią, w której możemy zobaczyć liczne zabytki budownictwa ludowego. Ciekawym obiektem jest budynek starej remizy strażackiej znajdujący się przy głównej trasie prowadzącej przez miejscowość.

Innym ciekawym budynkiem, który warto zobaczyć, jest drewniany kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej będący częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, otoczony pięknym ogrodem.

Około 3 km od centrum Witowa znajduje się jeszcze jeden interesujący obiekt – XIX – wieczna Kaplica św. Anny na Płazówce (można się tam wybrać na godzinny spacer, przy okazji podziwiając niesamowitą panoramę Tatr).

W Witowie działa dziecięcy zespół „Mali Witowianie”, który uświetnia swoimi występami różne miejscowe uroczystości. W XX wieku z przerwami działał zespół „Witowianie”, jednak  ostatecznie kilka lat temu jego działalność została zakończona.

Latem w miejscowości rokrocznie odbywają się różne regionalne imprezy propagujące podhalańską kulturę i folkor takie jak „Witowiańsko Watra” czy „Święto Lasu”.

Zima w Witowie

Zimą w Witowie działa kilka wyciągów orczykowych, oraz jeden ośrodek narciarski z wyciągiem krzesełkowym oraz snowparkiem. Tereny wokół miejscowości są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego, a dzieci mogą zjeżdżać na sankach ze znajdujących się w okolicy niezalesionych pagórków. Od kilku lat w jednym z ośrodków narciarskich na terenie Witowa działa szkoła narciarska pod patronatem znanej polskiej snowboardzistki Jagny Marczułajtis.

Informacje praktyczne

W Witowie znajduje się dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz kilka restauracji serwujących kuchnię regionalną. Ponadto w miejscowości działa kilka sklepów spożywczych, przychodnia, punkt apteczny, szkoła oraz remiza strażacka.

Odległości

13,4 km – do centrum Zakopanego
5,1 km – do najbliższego wejścia na teren TPN (po stronie polskiej)
6,3 km – do granicy ze Słowacją (Chochołów – Sucha Hora)
14,2 km – do najbliższego parku wodnego (Aqua Park Zakopane)
20 km – do basenów termalnych w Oravicach (Słowacja)

Dojazd

Samochodem:

  • Od strony Nowego Targu i Zakopanego jedziemy drogą nr 47 przez Biały Dunajec i Poronin do Zakopanego, a następnie drogą nr 968 przez Kościelisko do Witowa.
  • Od strony Czarnego Dunajca jedziemy drogą nr 958 przez Chochołów do Witowa.

Pociągiem:

  • Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Zakopanem.

Ważne adresy

Ośrodek Zdrowia w Witowie
Witów 190
34-512 Witów
tel. 0 18 20 717 20

Ochotnicza Straż Pożarna

Witów 106 b
34-512 Witów
tel. 018 20 717 27

Informacja Turystyczna
Witów 239A
34-512 Witów
Tel.: 182071898

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Witów oraz najbliższej okolicy.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość około 10 km i zajmuje powierzchnię około 35 km2.

Więcej »

Kościół w Witowie

W miejscowości Witów, leżącej 13 km na północny zachód od Zakopanego stoi urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Więcej »

Galeria zdjęć