Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Witów

Witów leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Na stałe mieszka w nim ok. 1 500 mieszkańców. Miejscowość położona jest na wysokości ok. 800 – 900 m n.p.m., częściowo na terenie Tatr Zachodnich, Orawicko-Witowskich Wierchów oraz Rowu Kościeliskiego, nieopodal granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z trzema podhalańskimi miejscowościami – Chochołowem (od północy), Dzianiszem (od wschodu) i Kościeliskiem (od południowego zachodu). Ciągnie się przez 5 km wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 958 i jest największą pod względem powierzchni miejscowością należącą do Gminy Kościelisko.

Witów znajduje się w bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego (a nawet więcej – część Tatr Zachodnich leży na terenie tej miejscowości). Położone najbliżej Witowa wejścia do TPN, z których można rozpocząć wycieczki znajdują się:

 • na Siwej Polanie – początek Doliny Chochołowskiej (5 km, ok. godzina pieszo z centrum Witowa)
 • na Polanie Biały Potok – wylot Doliny Lejowej (5,5 km, ok. 1 h 10 minut pieszo z centrum Witowa)
 • w Kirach – wylot Doliny Kościeliskiej (6,3 km, ok. 1 h 20 min pieszo z centrum miejscowości)
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Z Doliny Chochołowkiej można wybrać się na wiele atrakcyjnych wycieczek w Tatry Zachodnie, między innymi Doliną Iwaniacką na Ornak, na Trzydniowiański Wierch, na Grzesia i Rakoń, na Wołowiec oraz na Starorobociański Wierch. W Dolinie Kościeliskiej również czeka wiele atrakcji (np. jaskinie: Mroźna, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa i Smocza Jama) oraz szlaków prowadzących w wyższe partie gór (np. na Czerwone Wierchy).

Ponadto 700 m od centrum miejscowości (9 min pieszo) znajduje się początek czarnego szlaku na Magurę Witowską (1232 m n.p.m.) znajdującą się poza obszarem TPN. Poza tatrzańskimi szlakami, w okolicach Witowa znajduje się kilka ścieżek pieszo – rowerowych prowadzących po Pogórzu Gubałowskim Są to między innymi:

 • czarny szlak na Gubałówkę (1120 m n.p.m.)
 • ścieżki wokół Dzianisza
 • ścieżki wokół Kościeliska

Z Witowa rozpościera się piękny widok na Tatry. Szczególnie okazale prezentuje się Giewont.

Widok z Witowa na Giewont.

Widok z Witowa na Giewont.

NAZWA

Nazwa miejscowości Witów pochodzi od nazwiska Stanisława Witowskiego – wielkorządcy krakowskiego i starosty nowotarskiego. Witów, na cześć króla Zygmunta III Wazy, miał otrzymać nazwę Zygmuntowo, jednak ostatecznie do tego nie doszło.

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Witowie pochodzą z 1606 roku.

W XIX wieku mieszkańcy miejscowości toczyli długoletnie spory sądowe o prawo do korzystania z okolicznych polan. Jedno z wystąpień górali przeciwko baronowi Kajetanowi Borowskiemu w 1831 skończyło się śmiercią dwóch pasterzy oraz wyrżnięciem całego stada bydła. Ostatecznie jednak prawa mieszkańców Witowa do okolicznych terenów zostały uznane (obecnie funkcjonuje w ramach Wspólnoty Uprawnionych Ośmiu Wsi z Siedzibą w Witowie).

Pierwsi mieszańcy Witowa zajmowali się pasterstwem, rzemiosłem, wycinką i obróbką drewna oraz wydobyciem żelaza.

ZABYTKI I KULTURA

Witów jest typową podhalańską wsią, w której możemy zobaczyć liczne zabytki budownictwa ludowego. Ciekawym obiektem jest budynek starej remizy strażackiej znajdujący się przy głównej trasie prowadzącej przez miejscowość.

Budynek starej remizy strażackiej w Witowie

Budynek starej remizy strażackiej w Witowie

Innym ciekawym budynkiem, który warto zobaczyć, jest drewniany kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej będący częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, otoczony pięknym ogrodem.

Kościół w Witowie

Kościół w Witowie

Około 3 km od centrum Witowa znajduje się jeszcze jeden interesujący obiekt – XIX – wieczna Kaplica św. Anny na Płazówce (można się tam wybrać na godzinny spacer, przy okazji podziwiając niesamowitą panoramę Tatr).

W Witowie działa dziecięcy zespół „Mali Witowianie”, który uświetnia swoimi występami różne miejscowe uroczystości. W XX wieku z przerwami działał zespół „Witowianie”, jednak  ostatecznie kilka lat temu jego działalność została zakończona.

Latem w miejscowości rokrocznie odbywają się różne regionalne imprezy propagujące podhalańską kulturę i folkor takie jak “Witowiańsko Watra” czy „Święto Lasu”.

ZIMA W WITOWIE

Zimą w Witowie działa kilka wyciągów orczykowych, oraz jeden ośrodek narciarski z wyciągiem krzesełkowym oraz snowparkiem. Tereny wokół miejscowości są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego, a dzieci mogą zjeżdżać na sankach ze znajdujących się w okolicy niezalesionych pagórków. Od kilku lat w jednym z ośrodków narciarskich na terenie Witowa działa szkoła narciarska pod patronatem znanej polskiej snowboardzistki Jagny Marczułajtis.

Stok narciarski w Witowie.

Stok narciarski w Witowie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Witowie znajduje się dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz kilka restauracji serwujących kuchnię regionalną. Ponadto w miejscowości działa kilka sklepów spożywczych, przychodnia, punkt apteczny, szkoła oraz remiza strażacka.

WALORY TURYSTYCZNE WITOWA

 • baza noclegowa obejmująca ponad 40 obiektów (głównie kwatery prywatne oraz niewielkie pensjonaty
 • kilka restauracji (głównie kuchnia regionalna i obiady domowe)
 • wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, snowpark i szkółki narciarskie
 • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
 • zabytki budownictwa ludowego
 • piękny widok na Tatry (na pierwszym planie Giewont)
 • cisza i spokój

ODLEGŁOŚCI

13,4 km – do centrum Zakopanego
5,1 km – do najbliższego wejścia na teren TPN (po stronie polskiej)
6,3 km – do granicy ze Słowacją (Chochołów – Sucha Hora)
14,2 km – do najbliższego parku wodnego (Aqua Park Zakopane)
20 km – do basenów termalnych w Oravicach (Słowacja)

DOJAZD DO WITOWA:

Samochodem:

 • Od strony Nowego Targu i Zakopanego jedziemy drogą nr 47 przez Biały Dunajec i Poronin do Zakopanego, a następnie drogą nr 968 przez Kościelisko do Witowa.
 • Od strony Czarnego Dunajca jedziemy drogą nr 958 przez Chochołów do Witowa.

Pociągiem:

 • Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Zakopanem.

WAŻNE ADRESY:

Ośrodek Zdrowia w Witowie
Witów 190
34-512 Witów
tel. 0 18 20 717 20

Ochotnicza Straż Pożarna

Witów 106 b
34-512 Witów
tel. 018 20 717 27

Informacja Turystyczna
Witów 239A
34-512 Witów
Tel.: 182071898

Podziel się komentarzem

Dodaj komentarz