Dolina Strążyska

Spis Treści

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch. Z powodu bliskości Zakopanego jest jedną z najliczniej odwiedzanych przez turystów dolin (6-8% całej frekwencji w Tatrach). Jeżeli chcemy w spokoju podziwiać uroki tej doliny, najlepiej wybrać się tu poza sezonem lub bardzo wczesnym rankiem. Najstarsze pisemne wzmianki o dolinie pochodzą z 1601 r.

Szlak Doliną Strążyską
Szlak Doliną Strążyską

Dnem doliny płynie wartki Potok Strążyski, którego źródło znajduje się w Małej Dolince – odgałęzieniu Doliny Strążyskiej, tuż pod Giewontem. Ma on kilka, przeważnie małych lub okresowych dopływów, największy z nich to Grzybowiecki Potok, który zasila go w okolicy Polany Strążyskiej. Potok Strążyski tworzy liczne kaskady, a jedne z piękniejszych można podziwiać naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka. Jego wody tworzą również główną atrakcję turystyczną doliny – Wodospad Siklawica.

Potok Strążyski. Kaskady naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka.
Potok Strążyski. Kaskady naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka.

Szlaki

Szlak Doliną Strążyską

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 0:40 (↓0:35)
Różnica poziomów: 907 m – wejście do Doliny Strążyskiej

1040 m – Polana Strążyska

133 m

Stopień trudności: Bardzo łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Na Polanę Strążyską idziemy czerwonym szlakiem wiodącym dnem doliny, wśród drzew, napotykając po drodze kilka ciekawostek. Około 0,5 km od wejścia znajduje się podłużna Polana Młyniska, na której, na ogrodzonym terenie, stoi leśniczówka TPN. Zaraz za polaną, na skale po lewej stronie drogi, widnieje zawieszona kilka metrów nad ziemią drewniana kapliczka z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem.

Kapliczka w Dolinie Strążyskiej
Kapliczka w Dolinie Strążyskiej

Nieco dalej, mniej więcej w połowie doliny, zza drzew wyłaniają się Kominy Strążyskie (przed wiekami nazywane Dziadami lub Płaczkami) – pięć strzelistych, dolomitowych skał, które na początku XX w. były częstym celem wspinaczek.

Dolina Strążyska. Kominy Strążyskie.
Dolina Strążyska. Kominy Strążyskie.

Kolejnym ciekawym miejscem na trasie jest Skała Edwarda Jedlinka, w którą w 1897 roku, z inicjatywy Henryka Sienkiewicza, wmurowano tablicę pamiątkową. Edward Jedlinek (1855 – 1897) był czeskim publicystą, propagującym przyjaźń między narodami polskim i czeskim. Wydał wiele prac na temat naszego kraju, zarówno indywidualnych jak i artykułów do prasy polskiej i czeskiej.

Skała Edwarda Jedlinka w Dolinie Strążyskiej.
Skała Edwarda Jedlinka w Dolinie Strążyskiej.

Szlak z Polany Strążyskiej na Czerwoną Przełęcz

 INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1 km
Czas przejścia: 0:45 (↓0:35)
Różnica poziomów: 1040 m – Polana Strążyska
1303 m – Czerwona Przełęcz
261 m
Stopień trudności: Średni
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czarny

Wariant: PODEJŚCIE

Kamiennymi schodkami, zabezpieczonymi drewnianą barierką, znajdującymi się przy końcu Polany Strążyskiej rozpoczynamy podchodzenie zakosami, dość stromo, pod górę. Po chwili wchodzimy do lasu, z którego wyjdziemy dopiero na Czerwonej Przełęczy. Po drodze, między pięknymi, starymi drzewami możemy podziwiać szczyt Sarniej Skały.

Galeria zdjęć