Gęsia Szyja

Spis Treści

Gęsia Szyja

Gęsia Szyja to reglowy szczyt o wysokości 1490 m n.p.m. położony w Tatrach Wysokich. Jego nazwę nosi również cały masyw, w którym się znajduje.

Południowe zbocza Gęsiej Szyi opadają do Doliny Waksmundzkiej, a północne do Doliny Filipka. U jej podnóży, po wschodniej stronie znajduje się Rusinowa Polana, a po zachodniej – Polana Waksmundzka.

Polana Waksmundzka i Wołoszyn
Polana Waksmundzka i Wołoszyn

Nazwa szczytu pochodzi od wygiętego w „gęsią szyję” grzbietu odchodzącego z wierzchołka w kierunku Rusinowej Polany.

Skały na Gęsiej Szyi
Skały na Gęsiej Szyi

Gęsia Szyja jest prawie w całości porośnięta lasem świerkowym. Wyjątek stanowi jej wierzchołek – grupa skał dolomitowych o wysokości około 15 m nazywanych Waksmundzkimi Skałkami. Ich malownicze, nieregularne kształty dodają temu miejscu zdecydowanego uroku.

Skały na Gęsiej Szyi
Skały na Gęsiej Szyi

Widok z Gęsiej Szyi

Z Gęsiej Szyi rozpościerają się piękne widoki. Na wschodzie widoczna jest galeria Tatr Bielskich (a wśród nich od lewej – Murań, Nowy Wierch, Hawrań, Płaczliwa Skała, Szalony Wierch, Kopa Bielska), na południowym wschodzie i południu pięknie prezentują się szczyty Tatr Wysokich (od lewej Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Kieżmarski Szczyt, Czarny Szczyt, Łomnica, Baranie Rogi, Śnieżny Szczyt, Lodowy Szczyt, Kopa Lodowa, Szeroka Jaworzyńska, Świstowy Szczyt, Mała Wysoka, Polski Grzebień,  Wielicki Szczyt, Gerlach, Batyżowiecki Szczyt, Kaczy Szczyt, Zmarzły Szczyt, Młynarz, Kończysta, Żłobisty Szczyt, Rumanowy Szczyt, Ganek, Wysoka, Ciężki Szczyt, Rysy), a w dole Dolina Białki i Dolina Białej Wody. Również na południu, na pierwszym planie doskonale widoczne są masywy Wołoszyna i Koszystej, oddzielone od siebie Doliną Waksmundzką.

Panorama z Gęsiej Szyi
Panorama z Gęsiej Szyi

Szlaki

Szlak z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,5 km
Czas przejścia: 0:45 (↓0:30)
Różnica poziomów: 1210 m – Rusinowa Polana
1490 m – Gęsia Szyja
280 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z grani Gęsiej Szyi
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wariant: PODEJŚCIE

Z Rusinowej Polany ruszamy w kierunku południowo-zachodnim. Od samego początku szlak stromo dźwiga się ku górze – najpierw idziemy trawiastym zboczem, a następnie wchodzimy  do świerkowego lasu. Ścieżka umocniona jest drewnianymi balami. Podejście, choć niedługie, należy do dosyć męczących. Na szlaku kilkukrotnie wychodzimy na niewielkie polanki, jednak najpiękniejsze widoki czekają nas dopiero na wierzchołku Gęsiej Szyi.

Szlak z Gęsiej Szyi na Rówień Waksmundzką

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,0 km
Czas przejścia: 0:15 (↑0:20)
Różnica poziomów: 1490 m – Gęsia Szyja
1405 m – Rówień Waksmundzka
– 85 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z grani Gęsiej Szyi, z Równi Waksmundzkiej
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski

Wariant: ZEJŚCIE

Ze szczytu Gęsiej Szyi schodzimy najpierw wąską ścieżką, obchodząc skały od strony północnej. Następnie po drewnianych schodkach omijamy ostatnią z malowniczych turniczek i na chwilę zagłębiamy się w świerkowym lesie.

Po około 200 m osiągamy Waksmundzki Przysłop – siodło pomiędzy Suchym Waksmundzkim Wierchem (1485 m n.p.m.) i szczytem Gęsiej Szyi. Znajduje się na nim niewielka, prawie już zarośnięta polanka (1405 – 1455 m n.p.m.), która niegdyś była wypasana i wchodziła w skład Hali Waksmundzkiej.

Następnie znów wchodzimy do lasu. Szlak przez kilka chwil wiedzie południowymi zboczami Suchego Wierchu Waksmundzkiego, po czym wyprowadza nas na Rówień Waksmundzką.

Galeria zdjęć