Hala Ornak

Spis Treści

Hala Ornak

Hala Ornak jest nazwą dawnej hali pasterskiej należącej do górali z Cichego, w której skład wchodziły Mała Polana Ornaczańska, Wielka Polana Ornaczańska, a także zbocza Ornaku. Obecnie Hala Ornak nie jest już wypasana i powoli zarasta. Hala leży w Dolinie Pyszniańskiej, górnej części Doliny Kościeliskiej. Nazwa „Ornak” pochodzi od słowa orzeł („oreł” w gwarze góralskiej), który według legendy uniósł kilkuletniego chłopca, po czym upuścił go z dużej wysokości w wyniku czego dziecko zabiło się.

Hala Ornak
Hala Ornak

Mała Polanka Ornaczańska leży na wysokości 1095 – 1110 m n.p.m. i znajduje się na niej Schronisko PTTK. Wielka Polana Ornaczańska leży nieco dalej na południe, a w wyniku zaprzestania wypasu owiec jej powierzchnia zmniejszyła się o prawie 80%. Jej północnym krańcem przebiega żółty szlak na Iwaniacką Przełęcz. Częściowo w obszarze polan oraz w ich okolicy znajduje się utworzony w 1948 roku ścisły rezerwat przyrody Tomanowa – Smreczyny, chroniący największy w polskich tatrach obszar lasu świerkowego, a także ostoję licznych gatunków dzikich zwierząt.

Schronisko na Hali Ornak
Schronisko na Hali Ornak

Schronisko na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak położone jest na wysokości 1100 m n.p.m. Zostało wybudowane zaraz po II Wojnie Światowej, a uroczyste otwarcie nastąpiło w 1948 roku. Budynek wykonany jest z drewnianych bali, w stylu zakopiańskim, według projektu Anny Górskiej. W 1973 roku schronisko otrzymało imię prof. Walerego Goetla – zmarłego rok wcześniej polskiego geologa, paleontologa, ekologa, zasłużonego członka Towarzystwa Tatrzańskiego, prezesa PTT, a następnie Komisji Turystyki Górskiej PTTK. Z tej okazji odsłonięto poświęconą nowemu patronowi tablicę pamiątkową umieszczoną na ścianie Schroniska.

Zanim wybudowano obecne schronisko, funkcję tę pełnił szałas turystyczny postawiony w 1909 roku na Polanie Pysznej. W czasie wojny chronili się w nim kurierzy i partyzanci. Zostało ono zniszczone w 1945 roku przez Niemców.

W schronisku znajduje się 49 miejsc noclegowych w pokojach: 2, 3, 4, 6, 7 i 8–osobowych, z łazienką na korytarzu, w cenie od 35 do 50 zł od osoby. Do dyspozycji gości są sala wypoczynkowa, kuchnia turystyczna oraz suszarnia odzieży.

Schronisko na Hali Ornak
Schronisko na Hali Ornak

Na parterze mieszczą się klimatyczna, góralska sala jadalna z kominkiem opalanym drewnem, kuchnia wydająca domowe posiłki, bufet oraz recepcja. W Schronisku wrzątek wydawany jest bezpłatnie. Dookoła budynku poustawiane są liczne ławy i stoły dla turystów, przy których można odpocząć, podziwiając piękno okolicznej przyrody. Spod Schroniska i z niedalekiej okolicy biegną interesujące szlaki turystyczne. Można stąd udać się do Smreczyńskiego Stawu, na Czerwone Wierchy przez Dolinę Tomanową i Chudą Przełączkę, na Iwaniacką Przełęcz (i dalej na Ornak lub do Doliny Chochołowskiej), a także wrócić do Kir.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czarny Do Smreczyńskiego Stawu 0:30 (↓0:20)
Zielony Na Chudą Przełączkę
Do Kir
2:00 (↓1:35)
1:30 (↓1:25)
Żółty Na Iwaniacką Przełęcz 1:15 (↓1:00)

 

Galeria zdjęć