Kończysty Wierch

Spis Treści

Kończysty Wierch

Kończysty Wierch (kiedyś nazywany Kończystą nad Jarząbczą) jest szczytem o wysokości 2002 m n.p.m. leżącym w głównej grani Tatr Zachodnich, , na granicy polsko-słowackiej.

Kończysty Wierch jest zbudowany ze skał krystalicznych. Sąsiaduje ze Starorobociańskim, Jarząbczym i Trzydniowiańskim Wierchem. Jego stoki opadają do dolin Starorobociańskiej, Jarząbczej (po stronie polskiej) oraz Doliny Zadniej Raczkowej (po stronie słowackiej).

Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki. Na południowym zachodzie widać Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.) oraz przyległą i wyższą od niego Jakubinę / Raczkową Czubę (2194 m n.p.m.), w dole pod nimi słowacka Zadnia Dolina Raczkowa, a następnie, na południowym wschodzie ogromny masyw Starorobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.) oraz, nieco bardziej na północ, Ornak (1853 m n.p.m.) Na północy widać Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), a w tle Mnichy Chochołowskie w zboczu Bobrowca (1663 m n.p.m.) i dalej na zachód – grań ze szczytami Grzesia (1653 m n.p.m.) i Rakonia (1879 m n.p.m.).

Na wierzchołku znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Czerwonym szlakiem graniowym można iść na Starorobociański Wierch lub na Jarząbczy Wierch. Zielonym – na Trzydniowiański Wierch i dalej do Doliny Chochołowskiej.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Na Jarząbczy Wierch
Na Starorobociański Wiech
0:40 (↓0:30)

0:45 (↓0:35)

Zielony Na Trzydniowiański Wierch 0:45 (↑1:00)

Szlaki

Szlak z Jarząbczej Przełęczy na Kończysty Wierch

Z Jarząbczej Przełęczy szlak dźwiga się ku górze – wędrując niezbyt stromym podejściem po około 15 minutach osiągamy szczyt Kończystego Wierchu.

Galeria zdjęć