Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Spis Treści

Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa,  XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem.

Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana  1830 roku. W 1877 roku wnuk jej budowniczego Joachima Gąsienicy Sobczaka przeniósł ją na sąsiednią działkę, a w 1885 roku dobudował drugą izbę. W kolejnych latach dobudowano jeszcze komórkę oraz ganek.

Od 1975 roku budynek jest własnością Muzeum Tatrzańskiego. Od drugiej połowy lat 70 mieściła się w nim galeria prac Stanisława Gąsienicy Sobczaka „Johyma” (wnuka Joachima Gąsienicy Sobczaka), w latach 80 mieszkanie służbowe, a od 2001 roku – Muzeum Harcerstwa im. Olgi i Andrzeja Małkowskich.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje

Od 2009 roku w Chałupie Gąsieniców Sobczaków mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje. Ekspozycja muzeum przedstawia między innymi przedmioty stanowiące inspiracje dla stylu zakopiańskiego – elementy wyposażenia i dzieła sztuki ludowej.

W izbie czarnej, która stanowiła centrum życia rodziny, przygotowano ekspozycję przedstawiającą typowe wyposażenie tego pomieszczenia w tradycyjnych góralskich domach z drugiej połowy XIX wieku – piec, zdobione meble, naczynia, elementy wyposażenia.

W izbie białej, czyli dawnej części reprezentacyjnej domu, mieści się kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich pochodząca z końca XIX wieku i zawierająca kilkaset bogato zdobionych eksponatów –  obrazy na szkle, ceramikę, rzeźby, stroje, sprzęty pasterskie i inne.

Ciekawostką jest galeria bogato zdobionych łyżników. Ze znajdujących się na nich ludowych wzorów Witkiewicz czerpał inspirację do projektowania ozdobnych elementów budynków w stylu podhalańskim.

Galeria zdjęć