Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Designer

Przysłop Miętusi

Spis Treści

Przysłop Miętusi

położony na wysokości 1189 m n.p.m., to przełęcz pomiędzy szczytami oddzielającymi dwie doliny – Kościeliską oraz Małej Łąki.

Przełęcz zajmuje Polana Miętusia, która niegdyś wchodziła w skład Hali Miętusiej i była intensywnie wypasana. Jej powierzchnia w połowie XX wieku wynosiła 13 ha, jednak stopniowo zarastała i przez lata zmniejszyła się o jedną trzecią.

Miejsce to słynie z pięknych widoków. Na południe możemy podziwiać między innymi Giewont, Wielką i Zagonną Turnię oraz Czerwone Wierchy, na południowy–zachód (w oddali) – Starorobociański i Kończysty Wierch, Duże Szerokie, Kominiarski Wierch, a na lewo od charakterystycznej czerwonej skały – Zadniej Kończystej Turni (znanej również pod nazwą „Eljaszowa Turnia”) – Zadnią Kopkę.

Nazwa przełęczy pochodzi od słowa „prislop” (oznaczającego „przełęcz” w języku Wołochów) oraz nazwiska niegdysiejszego właściciela pastwisk znajdujących się na przełęczy – T. Miętusa.

Po zachodniej stronie polany wznosi się Zadnia Kończysta Turnia (1296 m n.p.m.) – charakterystyczna czerwona skała, służąca kiedyś jako miejsce wydobycia rud żelaza.

Przełęcz jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Można stąd udać się na szczyt Małołączniak (2096 m n.p.m.), na Wielką Polanę Małołącką lub do Doliny Kościeliskiej (Ścieżką nad Reglami), a także wrócić dwiema drogami do Kościeliska – szlakiem czerwonym w okolice przystanku Nędzówka lub szlakiem niebieskim w okolice przystanku Gronik (u wylotu Doliny Małej Łąki).

Przy południowej granicy lasu stoi metalowy krzyż papieski postawiony w 1990 roku, wcześniej od 1984 stał tu inny krzyż upamiętniający pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski, jednak zniknął on w niewyjaśnionych okolicznościach.

Przy znaku informującym o szlakach turystycznych stoi stół przy którym można odpocząć przed dalszą wędrówką. Jest on jednak bardzo często zajęty, a niewiele osób wie, że nieopodal – przy szlaku niebieskim, naprzeciwko krzyża znajduje się drugi, „ukryty” pomiędzy drzewami, stół.

W drugiej połowie XX wieku na hali funkcjonowało prywatne schronisko zorganizowane w szałasie pasterskim, jednak obecnie nie ma już po nim śladu – spłonęło w 1987 roku.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Do Kościeliska (Nędzówka) 1:10 (↑1:30)
Niebieski Do Kościeliska (Gronik)
Na Małołączniak
0:45 (↑1:00)
3:00 (↓2:15)
Czarny Na Wielką Polanę Małołącką

Do Doliny Kościeliskiej

0:15  (↕)0:45  (↑1:00)

Szlaki

Szlak z Nędzówki

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 3 km
Czas przejścia: 1:30(↓1:10)
Różnica poziomów: 952 m – Nędzówka
1189 m – Miętusi Przysłop
237 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Ze szlaku na wysokości Jaworzynki Miętusiej i Hrubego Rygla
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Wariant: PODEJŚCIE

Czerwony szlak z Nędzówki na Przysłop Miętusi rozpoczyna się przy szosie z Zakopanego do Kościeliska, przy przystanku autobusowym „Nędzówka”. Szlak początkowo prowadzi wśród budynków drogą odchodzącą prostopadle od szosy. Następnie skręcamy w prawo w Ścieżkę pod Reglami i po niespełna 300 m dochodzimy do wejścia do TPN.

Przekraczamy skromną bramkę będącą jednocześnie kasą biletową i ruszamy drogą, która początkowo wiedzie wzdłuż Stanikowego Potoku, nad którym kilkukrotnie przechodzimy po drewnianych mostkach.

Szlak ten jest jednym z trzech wariantów dojścia do  Przysłopu Miętusiego. Można też wybrać szlak niebieski wiodący Doliną Małej Łąki z przystanku Gronik lub szlak czarny odchodzący z Doliny Kościeliskiej. Nasz wariant jest przez wielu uznawany za najbardziej atrakcyjny, ale jednym z rzadziej wybieranych przez turystów, gdyż jest najdłuższy. Dzięki temu na trasie nie ma tłoku i możemy w spokoju podziwiać okoliczną przyrodę i piękne widoki rozpościerające się ze szlaku.

Po chwili mijamy roztaj dróg. Nasz szlak wiedzie w lewo. Zaczynamy podchodzić stromiej pod górę, początkowo po kamieniach, a następnie gruntową drogą. Po dość stromym kamiennym podejściu wyłania się polanka Jaworzynka Miętusia, w ponad połowie zarośnięta malinami i lasem. Za nią szlak wiedzie płaskim odcinkiem na północno-zachodnim zboczu Hrubego Rygla (1339 m n.p.m.).

Mniej więcej od tego miejsca mamy okazję podziwiać piękne tatrzańskie widoki. Ze szlaku widać jak na dłoni Giewont i Czerwone Wierchy, do których zmierzamy. W dole majaczy Zakopane i górująca nad nim Gubałówka.

Dalej droga wiedzie już płasko, a następnie w dół pośród krzaków malin i świerkowego lasu. Po kolejnych kilku minutach wyłania się piękna polana – Przysłop Miętusi.

Galeria zdjęć