Willa Atma

Przy ul. Kasprusie 19, nad potokiem Młyniska, stoi zabytkowa Willa „Atma” wybudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha w 1893 roku i rozbudowana na początku XX wieku. Jej nazwa oznacza właściwy bogom, absolutny spokój duszy.

W willi w latach 1930 – 1935 mieszkał kompozytor Karol Szymanowski.  Od 1976 roku mieści się w niej jego muzeum biograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekspozycja muzeum zawiera wiernie odtworzony gabinet Karola Szymanowskiego, w którym komponował, a także liczne pamiątki po nim – ordery, odznaczenia, dokumenty, fotografie, portrety muzyka, listy i nuty, przekazane muzeum między innymi przez Krystynę Dąbrowską – siostrzenicę i spadkobierczynię kompozytora.


Sklepik muzealny oferuje wydawnictwa książkowe, nuty i płyty związane z twórczością Karola Szymanowskiego.

Propagatorami otwarcia muzeum byli warszawscy dziennikarze Zdzisław Sierpiński i Jerzy Waldorff.

Od kwietnia 2012 roku trwa generalny remont i modernizacja muzeum. Wystawa zyska elementy multimedialne, zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia filmów biograficznych i muzycznych. Budynek zostanie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a ogród zrekonstruowany w taki sposób, aby przypominał ten z czasów, kiedy mieszkał tu Karol Szymanowski. Powtórne otwarcie muzeum planowane jest na maj 2013 roku.

W muzeum odbywają się koncerty kameralne organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.

Willa Atma
Willa Atma