Jak dobrać odzież w góry? Sprawdź, dlaczego warto postawić na bieliznę termoaktywną

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z kluczowych aspektów jest ubiór dostosowany do panujących warunków. Ważnym elementem garderoby może okazać się bielizna termoaktywna. Dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ekwipunku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat jej zastosowania podczas górskich wędrówek i uprawiania sportów zimowych.

Bielizna termiczna – właściwości

Bielizna termiczna została zaprojektowana z myślą o osobach uprawiających sporty w górach. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. W praktyce zatem bielizna termoaktywna, dostępna np. w e-sklepie trzypiora.pl, zapobiega wychłodzeniu, ale także przegrzaniu i nadmiernemu poceniu się. Taka odzież wykonana jest z lekkich i oddychających materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć. W ten sposób skóra pozostaje sucha. Jest to szczególnie istotne w warunkach górskich, gdzie nagromadzona wilgoć potęguje dyskomfort związany z odczuwaniem niskiej temperatury. Bez odpowiedniej ochrony nietrudno o przeziębienie.

Bielizna termoaktywna może mieć różną grubość i stopień izolacji termicznej. W rezultacie można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i rodzaju aktywności. Istnieją trzy podstawowe warstwy bielizny termicznej. Pierwsza jest usytuowana na samym spodzie i ma kontakt ze skórą. Druga znajduje się w środku i stanowi główną izolację cieplną. Z kolei trzecia, czyli zewnętrzna, służy zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi.

Z jakich elementów składa się bielizna termoaktywna?

Podstawowe elementy bielizny termoaktywnej to koszulka z długim rękawem i spodnie. Stanowią one bazę, na którą założysz pozostałe ubrania. Odpowiedni strój na trudne warunki wymaga przemyślenia. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i będziesz gotowy na każdą zmianę pogody. Jak zatem dobrać odpowiednią odzież w góry? Wybierając garderobę na górskie wyprawy, uwzględnij przede wszystkim:

koszulkę termiczną – idealna jako warstwa bazowa. Doskonale służy odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu ciała w odpowiedniej temperaturze;

spodnie termiczne – zapewniają izolację cieplną dla nóg;

bluzę lub polar – niezawodne jako środkowa warstwa;

kurtkę – zewnętrzna warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem;

skarpety termiczne – pomagają utrzymać ciepło i chronią przed otarciami;

nakrycie głowy – czapka lub opaska na głowę zapewni ochronę przed słońcem lub wiatrem;

rękawice – absolutnie niezbędne do zabezpieczenia dłoni przed chłodem.

Jak dobrać odzież w góry? Podsumowanie

Jeżeli do tej pory nie zdarzało Ci się korzystać z bielizny termicznej, warto pokusić się o zmianę w tym zakresie. Już od pierwszego założenia odczujesz diametralną różnicę. Okaże się, że wcale nie musisz dokładać kolejnego swetra, aby zapewnić sobie komfort cieplny. W zupełności wystarczy cienka warstwa specjalistycznej odzieży tuż przy skórze.

Kapliczki w Cichym

Na terenie całej wsi rozsiane są XIX-wieczne drewniane i murowane kapliczki. Przed wieloma z nich ustawione są ławeczki dla wiernych. Stanowią niewątpliwą ozdobę i dodają uroku wsi.

Czytaj więcej »
Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2137 m n.p.m. Jego najwyższy wierzchołek leży po stronie słowackiej, przez niższy przebiega granica państwowa, grań główna Tatr oraz czerwony szlak graniowy.

Czytaj więcej »

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali

Czytaj więcej »

Kino Sokół

Przy ulicy Władysława Orkana 2 w Zakopanem mieści się Kino Sokół należące do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Kino jest wyposażone w nowoczesny ekran o powierzchni 78 m2 oraz nagłośnienie surround. Oprócz normalnych filmów Kino Sokół zaprasza na seanse 3D.

Czytaj więcej »

Willa Poraj

Willa „Poraj” została wybudowana w 1887 r. w stylu szwajcarskim / tyrolskim, według projektu Fryderyka Kallaya. Jej pierwsza nazwa brzmiała „Marya”, od imienia pierwszej właścicieli Marii Makswaldowej, która prowadziła tu pensjonat do roku 1909.

Czytaj więcej »

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.