Jak kupić dobre narty zjazdowe damskie? Na co zwrócić uwagę?

Narty zjazdowe damskie (tzw. narty Lady) charakteryzują się lekką konstrukcją, bardzo dobrą przyczepnością na trasie oraz przesuniętym środkiem ciężkości, dzięki czemu są łatwe w prowadzeniu i kontroli. Modele adresowane do kobiet, mają też specyficzny, dopracowany i modny design, gdyż wiele miłośniczek zimowego szaleństwa na stoku, chce prezentować się atrakcyjnie i zgodnie z obowiązującymi trendami. Jak kupić dobre narty zjazdowe damskie?

Co wybrać – narty zjazdowe damskie używane czy nowe?

Używane narty zjazdowe damskie są dobrym pomysłem tylko w przypadku kobiet, które jeżdżą okazjonalnie. Natomiast miłośniczki szusowania na stoku, które poświęcają tej dyscyplinie sportowej sporo czasu, powinny zainwestować we własny, nowy sprzęt – prosto ze sklepowej półki. Dlaczego? Ponieważ wszystko się zużywa, narty również. Podczas ich eksploatacji wewnątrz (w rdzeniu) powstają mikropęknięcia, które przekładają się na mniej dynamiczną jazdę. Głębokie rysy, ubytki, uszkodzenia na ślizgach, czy sklejony rdzeń narty, również są często spotykanymi wadami nart z rynku wtórnego. Jeśli nie znamy się na sprzęcie narciarskim, nie będziemy w stanie prawidłowo ocenić stanu technicznego używanych nart.

Poza tym nowe narty carvingowe dla kobiet posiadają lepsze technologie, niż te sprzed kilku lat. Jeśli zależy nam więc na większym komforcie podczas zimowego wyjazdu w góry – rozsądniejszym wyborem będą narty z pierwszej ręki.

Dobór damskich nart zjazdowych – o czym pamiętać?

Kupując damskie narty zjazdowe należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, a są to:

  • długość nart (musi być dopasowana do wzrostu, umiejętności i stylu jazdy – dłuższe narty są bardziej stabilne i szybsze, krótszymi łatwiej się manewruje, są bardziej skrętne i wybiera je zdecydowana większość kobiet, gdyż jeździ się na nich dosyć zachowawczo),
  • sztywność nart, czyli tzw. flex, (im twardsze narty, tym są mniej wygodne, ale też szybciej reagują, dlatego na wybór twardych nart decydują się zaawansowani narciarze),
  • promień skrętu, czyli wielkość łuku, po jakim narty skręcają (im jest mniejszy, tym bardziej zwrotna jest narta (warto więc zastanowić się, jaki rodzaj skrętu będziemy preferować podczas jazdy),
  • profil boczny tzw. rocker, czyli wyprofilowane dzioby i tyły nart, które są wygięte ku górze (narty zjazdowe damskie z większym rockerem sprawdzą się u kobiet, które często jeżdżą poza głównymi trasami, po muldach i gorzej przygotowanych trasach),
  • tłumienie drgań – modele wyposażone w ten system, zapewniają większą stabilność przy rozwijaniu dużych prędkości, co ma znaczenie dla miłośniczek narciarstwa, które lubią szybkie i dynamiczne szusowanie na stoku,
  • design – dla wielu kobiet poza parametrami technicznymi, nie bez znaczenia jest też wygląd nart, oferta rynkowa jest naprawdę bogata, producenci oferują narty damskie w żywych, intensywnych kolorach lub pastelowych barwach, każda fanka białego szaleństwa znajdzie coś dla siebie.

Ile kosztują dobre narty zjazdowe dla kobiety?

Rozpiętość cenowa nart zjazdowych damskich jest bardzo szeroka, a ma to związek ze stopniem zaawansowania technologii (udoskonaleniami), rodzajem użytych materiałów, ich przeznaczenia, a także samej marki (zwykle znani i modni producenci są drożsi) oraz zasobności portfela klientki. Tak więc, narty z grupy Lady są dostępne w cenie od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Z pewnością nie warto kupować sprzętu z najniższej półki cenowej. Jego jakość wykonania i żywotność będą mocno ograniczone (tak więc będzie to tylko pozorna oszczędność). Trudno też będzie odsprzedać bardzo tanie narty. Jeśli nie chcemy wydać sporej ilości gotówki, wystarczy kupić narty po sezonie, między lutym, a kwietniem, kiedy ceny sprzętu narciarskiego są znacznie niższe.

Jak widać wybór przyzwoitej jakości nart zjazdowych damskich, wymaga przygotowania i analizy modeli dostępnych na rynku. Warto mieć choćby podstawową wiedzę na temat elementów sprzętu narciarskiego, aby móc w pełni cieszyć się z uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu, jaką jest narciarstwo w bezpieczny, wygodny i bezproblemowy sposób.

Kościół na Pęksowym Brzyzku

Drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. Pierwsza część kościoła została wybudowana w 1847 roku przez Sebastiana Gąsienicę Sobczyka wspieranego przez okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2, mająca długość 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych.

Czytaj więcej »

Muzeum Jana Kasprowicza

Na Harendzie, nad rzeką Zakopianką, znajduje się zabytkowa willa wybudowana w 1920 roku. Początkowo w willi miał funkcjonować pensjonat, ale wkrótce po jej wybudowaniu zakupiła ją angielska malarka, poetka i tłumaczka Winifred Cooper, a następnie, w 1923 roku, sprzedała ją za 500 funtów Janowi Kasprowiczowi.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.