Jak się przygotować, do pierwszego wyjazdu na narty?

Planujesz swój pierwszy wyjazd na narty, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie martw się! Przedstawiamy kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do pierwszego wyjazdu na narty i cieszyć się bezpiecznym i udanym dniem na stoku.

O czym pamiętać pierwszy raz wyjeżdżając na narty?

Organizując wyjazd na narty, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze, wybierz odpowiedni termin i miejsce. Upewnij się wcześniej, czy wybrany ośrodek narciarski oferuje trasy i wyciągi, które odpowiadają Twoim umiejętnościom. Wybierz również termin, który pasuje do harmonogramu Twojego i Twoich towarzyszy podróży.

Bardzo ważne jest, aby zarezerwować zakwaterowanie z wyprzedzeniem. Szukaj ofert, które oferują wygodne pokoje w pobliżu stoku narciarskiego. Przed dokonaniem rezerwacji, upewnij się, że miejsce zakwaterowania spełnia Twoje wymagania i mieści się w budżecie. Warto zrobić to wcześniej, ponieważ ośrodki narciarskie są na ogół bardzo oblegane.

Kolejnym krokiem jest zarezerwowanie sprzętu i karnetu narciarskiego. Upewnij się, że wynajęty sprzęt narciarski jest dopasowany do Twoich umiejętności, a karnet narciarski obejmuje stoki, na których planujesz jeździć. Następnie należy zadbać o spakowanie odpowiedniej odzieży. Zadbaj o odpowiednią liczbę warstw ubrań i zapewnij sobie odpowiednie ubiór.

Czas na zorganizowanie transportu. Sprawdź, jakie są dostępne opcje przejazdu do ośrodka narciarskiego i wybierz tę, która pasuje do Twojego budżetu. Jeżeli już znajdziesz się na stoku, pamiętaj o bezpieczeństwie. Przestrzegaj zasad i pamiętaj, żeby unikać zbyt trudnych tras. Zawsze noś kask i okulary przeciwsłoneczne, a także pamiętaj, żeby zachować należytą ostrożność.

Ubezpieczenie narciarskie – co warto o nim wiedzieć?

Obowiązkowym elementem, bez którego nie powinno się jechać na narty, jest ubezpieczenie narciarskie. Pokrywa ono koszty leczenia w przypadku urazu podczas jazdy na nartach, co może być bardzo kosztowne, zwłaszcza w krajach alpejskich. W zależności od polisy ubezpieczenie narciarskie może pokrywać również koszty transportu i opiekę medyczną na stoku.

Warto pamiętać, że polisy ubezpieczeniowe mogą różnić się w zależności od kraju, w którym planujemy jazdę na nartach. W przypadku wyjazdu poza granice Polski warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje dany kraj oraz jakie są jego szczegółowe warunki. Warto również przeczytać uważnie umowę ubezpieczenia i upewnić się, że pokrywa ona wszystkie ryzyka, które mogą wystąpić podczas jazdy na nartach.

Miejska Galeria Sztuki

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego. Obecnie galeria prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem prac wykonanych przez artystów z Zakopanego i Podhala. Posiada własną bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz organizuje gościnne wystawy.

Czytaj więcej »

Kapliczka Koronacji NMP

Przy ul. Kościeliskiej, nieopodal Willi „Koliba”, stoi Kapliczka Koronacji NMP – figura z piaskowca ufundowana w 1866 roku przez Jędrzeja Pitonia, potocznie zwana „Świętą Trójcą”.

Czytaj więcej »

Kuźnice

Na terenie Kuźnic, dawnej dzielnicy Zakopanego, znajduje się park – pozostałość po dawnym zespole dworsko-pałacowym. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy wybudowano tu pierwszą hutę żelaza – tzw. Huty Hamerskie. Zakład zajmował się wyrabianiem surówki, żelaza sztabowego i blachy walcowanej i dawał zatrudnienie ponad setce okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka. Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę.

Czytaj więcej »

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka, o długości 150 m i głębokości 15 m, położona jest w Raptawickiej Turni, około 180 m nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej. Jaskinia ma dwa otwory położone na wysokości 1146 m i 1151 m n.p.m. Temperatura w jej wnętrzu wynosi 6 – 7 ⁰ C.

Czytaj więcej »

Rówień Waksmundzka

Rówień Waksmundzka położona na wysokości 1400-1440 m n.p.m. pomiędzy Gęsią Szyją, a Małą Koszystą, była niegdyś częścią wypasanej Hali Waksmundzkiej. Od czasu zaprzestania wypasu owiec stopniowo zarasta, obecnie jej powierzchnia wynosi ok 2,5 ha. Rozpościera się z niej piękny widok na Tatry Bielskie.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.