Odzież narciarska i snowboardowa – jak ją prać i impregnować?

Zapewne ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zniszczenie odzieży narciarskiej w trakcie prania. Jeśli więc rozpocząłeś już przygodę ze sportami zimowymi, to przyda Ci się garść wskazówek na temat prania i impregnacji ubrań na stok. Przeczytaj artykuł i uniknij błędów, przez które twoje ubrania tracą najważniejsze parametry, czyli wodoodporność i oddychalność. Dowiedz się, jak dbać o elementy odzieży narciarskiej i snowboardowej.

Dlaczego pranie odzieży narciarskiej i snowboardowej jest takie ważne?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zabrudzenia mają ogromny wpływ na właściwości tkanin? W przypadku wierzchniej odzieży narciarskiej i snowboardowej jest to szczególnie ważne. Jakość tkanin decyduje o tym, czy w trakcie zjazdów zyskasz najlepszą ochronę przed wiatrem, zimnem oraz wilgocią. Aby w środku sezonu twoje ubrania narciarskie nie zniszczyły się, musisz o nie właściwie zadbać. Okresowe pranie i impregnacja pozwolą zachować właściwości wodoodporne i zagwarantować odpowiednią wentylację ciała. Jeśli chcesz standardowo wrzucić odzież do pralki i użyć proszku oraz płynu do zmiękczania tkanin, to ostrzegamy: Nie rób tego! Pamiętaj, że ubrania sportowe są wzbogacone o specjalne, nowoczesne technologie, dlatego podczas prania musisz zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie możesz im poważnie zaszkodzić. Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz pranie?

Pranie odzieży narciarskiej – najważniejsze wskazówki

 

Zła pielęgnacja odzieży narciarskiej i snowboardowej sprawia, że po kilku miesiącach nie będzie już spełniać tak dobrze swojej funkcji jak w dniu, kiedy ją kupiliśmy. Odzież narciarska posiada dodatkowe elementy, które czasami wymagają specjalnej pielęgnacji. Pamiętaj! Kurtki narciarskie są produkowane ze specjalistycznych tkanin, które nigdy nie powinny być prane z wykorzystaniem zwykłego detergentu czy płynu do płukania tkanin. Takie środki mogą rozkładać kompozycję włókien kurtki i zniszczyć warstwę wodoodporną. Zawsze trzeba korzystać ze środka czyszczącego, przeznaczonego typowo do odzieży sportowej. Pamiętaj także, by unikać przeciążenia pralki. Zbyt wiele elementów w bębnie uniemożliwia pełne usunięcie zanieczyszczeń, a dodatkowo grozi uszkodzeniem urządzenia. Prawie wszystkie kurtki, kombinezony i spodnie narciarskie można prać w pralce, ale na pewno przed włożeniem ich do bębna,  trzeba upewnić się, że tak jest, sprawdzając oznaczenia na metce. Pamiętaj także o standardowych czynnościach, takich jak wyjęcie z kieszeni wszystkich drobnych rzeczy oraz przewróceniu odzieży na lewą stronę.

Impregnacja i suszenie odzieży

Kiedy odzież jest już czysta, kolejnym etapem jest impregnacja materiału. Na rynku znajdziesz bogaty wybór produktów przeznaczonych do impregnacji wodoodpornej. Niektóre z nich powinny być dodane w czasie procesu prania, inne po wyschnięciu (preparaty w sprayu).

Jeśli wybrałeś środek do prania, to kurtka i spodnie narciarskie muszą przejść ponowny cykl prania, tym razem z jego dodatkiem. Upewnij się, że jest to środek przeznaczony do odzieży sportowej. Wybierz niską temperaturę prania. Nie wkładaj do pralki innych ubrań.

Po zakończeniu cyklu prania przejdź do jej suszenia. Pamiętaj o tym, by nigdy nie suszyć ubrań w suszarce. Nie zawieszaj też kurtki na źródle ciepła ani w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Powieś ją na solidnym wieszaku z daleka  od źródła ciepła. W przeciwnym razie odzież może stracić swoje właściwości.

Jeśli zdecydowałeś się na środek w sprayu, to spryskaj nim tkaninę po wysuszeniu odzieży.  Ewentualne plamy przetrzyj czystą, wilgotną ściereczką.

Pranie odzieży termoaktywnej

Można spotkać się z opinią, że częste pranie bielizny termoaktywnej szkodzi jej właściwościom, a jest dokładnie na odwrót. I nie chodzi tylko o kwestie higieny, ale przede wszystkim o odprowadzenie wilgoci. Pranie ręczne również jest zalecane w stosunku do odzieży termoaktywnej. Należy używać zawsze odpowiednich środków do prania. W salonach 4F dostępne są dedykowane preparaty. Ważne, by środek nie zawierał agresywnej chemii oraz wybielaczy. Nie należy także stosować płynów zmiękczających, gdyż niszczą tkaninę. Lepiej unikać mechanicznego suszenia i prasowania odzieży. Trzeba oczywiście pamiętać o odpowiedniej temperaturze prania (około 30°C), by nie szkodzić pranym tkaninom.

Czyszczenie rękawic

Rękawice narciarskie są niezbędne do ochrony rąk w czasie uprawiania sportów zimowych. Brudzą się też szybciej niż inne elementy wierzchniej odzieży. Rękawiczki wodoodporne najlepiej wybrać ręcznie. Jak? Instrukcja krok po kroku poniżej.

 

Kiedy sezon narciarski dobiega końca

Nawet jeśli nie masz w zwyczaju prania ubrań w trakcie sezonu, przed odłożeniem ich na kolejny rok wypierz je i zaimpregnuj tkaninę. Upewnij się, że wszystko jest odpowiednio suche, aby zapobiec powstawaniu pleśni i aby kolejny sezon mógł się rozpocząć bez przykrych niespodzianek.

Najlepszej jakości odzież i akcesoria na narty znajdziesz na stronie: https://4f.com.pl/sporty/sporty-zimowe.html

Budynek Schroniska

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem, stojące przy północnym brzegu jeziora, zostało wzniesione w 1908 roku. Wcześniej, w latach 1874 – 1898 stało tu poprzednie schronisko, niewielki budynek, który doszczętnie spłonął w 1898 roku. Schronisko składa się z dwóch budynków – starego i nowego.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica (dawniej Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa) jest położony w Dolinie Strążyskiej, w północnej ścianie Giewontu. Jego wysokość wynosi 23 m. Składa się z dwóch prawie pionowych ścian (nachylonych pod kątem 80°), po których spływa woda Potoku Strążyskiego.

Czytaj więcej »

Łomnica

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Muzeum Tatrzańskie

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego mieści się przy ul. Krupówki 10. Znajduje się w nim bogata i interesująca ekspozycja podzielona na trzy części tematyczne. Budynek mieszczący Muzeum Tatrzańskie jest obiektem zabytkowym. Został wzniesiony w latach 1913 – 1922 w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka Mączyńskiego.

Czytaj więcej »

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali

Czytaj więcej »

Kościół Księży Salwatorianów

Przy ul. Bulwary Słowackiego 2 mieści się drewniany Kościół Księży Salwatorianów wybudowany w latach 1956 – 1968. Architekci kościoła Marian Dziewoński i Jerzy Haber starali się połączyć w projekcie styl zakopiański z nowoczesnym.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.