Góry w Wielkiej Brytanii – poradnik dla początkujących

Perspektywa wymagających wspinaczek górskich może być czasami zniechęcająca, ale nie musi tak być. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które pomogą Ci zacząć i czerpać przyjemność z chodzenia po górach. Zanim jednak zdecydujesz się na długo wyczekiwany urlop, pamiętaj, żeby zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Podróżne ubezpieczenie na wyjazd pomoże Ci w pełni cieszyć się z górskich krajobrazów. Osoby podróżujące bez ubezpieczenia ryzykują dodatkowe koszty w razie wypadku lub konieczności odwołania lotu, które potrafią kilkukrotnie przewyższyć wartość podróży.

 

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

 

Celem ubezpieczenia podróżnego jest pokrycie nieprzewidzianych kosztów, takich jak choroba, uraz na skutek wypadku czy kradzież rzeczy osobistych podczas urlopu. Można również wykupić dodatkową ochronę na wypadek odwołania podróży. W zależności od tego, dokąd się wybierasz i jaki jest cel Twojej podróży, możesz wybrać polisę ubezpieczenia podróżnego, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

 

Najlepszy wybór na pierwsze podejście

 

Niektóre z najbardziej spektakularnych punktów widokowych w Wielkiej Brytanii znajdują się na wyciągnięcie ręki. Odkryj jedne z najpiękniejszych gór i szczytów w naszym przewodniku po łatwych wspinaczkach dla początkujących wspinaczy.

 

  • Roseberry Topping, North York Moors – przepiękne wzgórze, które brak wysokości nadrabia charakterem.
  • Pen y Fan, Brecon Beacons – jedna z najłatwiejszych do zdobycia gór w Wielkiej Brytanii z bardzo dobry szlakiem spacerowym.
  • Conic Hill, Loch Lomond – łatwa i dostępna góra to świetny wstęp do chodzenia po górach w Highlands. Oferuje niezapomniany spacer na wzgórze z widokiem na jezioro Loch Lomond.
  • Sugar Loaf Mountain, Monmouthshire – skromny, walijski szczyt znajdujący się w Parku Narodowym Brecon Beacons. Obejmuje magiczne widoki na góry, wzgórza i lasy.
  • Schiehallion, Perthshire – jest to największa góra spośród naszych propozycji. Jest to jednak jednym z łatwiejszych wzgórz do zdobycia dzięki długiemu i łatwemu podejściu.

 

Co warto zabrać ze sobą w góry

 

Oprócz wyboru miejsca niezbędne jest ubranie się w odzież odpowiednią do panujących warunków. Nawet najmniejszy szczyt może stać się niebezpieczny ze względu na złe warunki pogodowe. Pamiętaj więc żeby sprawdzić prognozę i odpowiednio się przygotować. Pogoda w wielkiej Brytanii potrafi by nieprzewidywalna, warto zaopatrzyć się w wodoodporną kurtkę i co cieplejszego, co będzie można założyć na wypadek pogorszenia pogody.

 

Wielka Brytania po Brexicie

 

Chociaż ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane przed przylotem do Wielkiej Brytanii, warto się w takie zaopatrzyć. Najrozsądniejszym wyborem, dzięki któremu nie będziesz stresować się podczas wyjazdu, byłoby ubezpieczenie, które zapewnia pokrycie kosztów leczenia, odwołania lub opóźnienia lotu wraz z ubezpieczeniem bagażu. Więcej na temat tego jak się zabezpieczyć:

https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjazd-do-wielkiej-brytanii-po-brexicie-najwazniejsze-wytyczne.

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Kalatówki

Polana Kalatówki położona jest w Dolinie Bystrej na wysokości 1185 – 1198 m n.p.m., a jej powierzchnia wynosi ok. 13 ha. Opadają do niej stoki Kalackiej Turni (1383 m n.p.m.) i południowo–wschodnie stoki Białego Grzbietu (łączącego Giewont z Krokwią), zwane Kalackim Upłazem.

Czytaj więcej »

Willa Witkiewiczówka

Przy ul. Antałówka 6 stoi zabytkowa willa w stylu zakopiańskim „Witkiewiczówka”, która została zaprojektowana przez Jana Koszczyca Witkiewicza (bratanka Stanisława Witkiewicza) i wybudowana w latach 1903 – 1904. Pierwszą właścicielką willi była Maria – siostra Stanisława Witkiewicza, a w latach 1931 – 1939 mieszkał w niej i prowadził swoją słynną „Firmę Portretową” jego syn Witkacy.

Czytaj więcej »

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

W centrum miejscowości Jurgów mieści się Zagroda Sołtysów – filia Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. W muzeum-skansenie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna ukazująca wnętrza bogatego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej »

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

Czytaj więcej »
Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna jest najciekawszą z jaskiń udostępnionych dla turystów, leżących po polskiej stronie Tatr. Pomimo, że nie posiada szaty naciekowej jej położenie, labirynt korytarzy i aura tajemniczości sprawiają, że warto ją odwiedzić. Jaskinia ma długość około 1630 m, deniwelację 46 m i jest położona w Raptawickiej Turni.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.