Góry w Wielkiej Brytanii – poradnik dla początkujących

Perspektywa wymagających wspinaczek górskich może być czasami zniechęcająca, ale nie musi tak być. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które pomogą Ci zacząć i czerpać przyjemność z chodzenia po górach. Zanim jednak zdecydujesz się na długo wyczekiwany urlop, pamiętaj, żeby zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Podróżne ubezpieczenie na wyjazd pomoże Ci w pełni cieszyć się z górskich krajobrazów. Osoby podróżujące bez ubezpieczenia ryzykują dodatkowe koszty w razie wypadku lub konieczności odwołania lotu, które potrafią kilkukrotnie przewyższyć wartość podróży.

 

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

 

Celem ubezpieczenia podróżnego jest pokrycie nieprzewidzianych kosztów, takich jak choroba, uraz na skutek wypadku czy kradzież rzeczy osobistych podczas urlopu. Można również wykupić dodatkową ochronę na wypadek odwołania podróży. W zależności od tego, dokąd się wybierasz i jaki jest cel Twojej podróży, możesz wybrać polisę ubezpieczenia podróżnego, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

 

Najlepszy wybór na pierwsze podejście

 

Niektóre z najbardziej spektakularnych punktów widokowych w Wielkiej Brytanii znajdują się na wyciągnięcie ręki. Odkryj jedne z najpiękniejszych gór i szczytów w naszym przewodniku po łatwych wspinaczkach dla początkujących wspinaczy.

 

  • Roseberry Topping, North York Moors – przepiękne wzgórze, które brak wysokości nadrabia charakterem.
  • Pen y Fan, Brecon Beacons – jedna z najłatwiejszych do zdobycia gór w Wielkiej Brytanii z bardzo dobry szlakiem spacerowym.
  • Conic Hill, Loch Lomond – łatwa i dostępna góra to świetny wstęp do chodzenia po górach w Highlands. Oferuje niezapomniany spacer na wzgórze z widokiem na jezioro Loch Lomond.
  • Sugar Loaf Mountain, Monmouthshire – skromny, walijski szczyt znajdujący się w Parku Narodowym Brecon Beacons. Obejmuje magiczne widoki na góry, wzgórza i lasy.
  • Schiehallion, Perthshire – jest to największa góra spośród naszych propozycji. Jest to jednak jednym z łatwiejszych wzgórz do zdobycia dzięki długiemu i łatwemu podejściu.

 

Co warto zabrać ze sobą w góry

 

Oprócz wyboru miejsca niezbędne jest ubranie się w odzież odpowiednią do panujących warunków. Nawet najmniejszy szczyt może stać się niebezpieczny ze względu na złe warunki pogodowe. Pamiętaj więc żeby sprawdzić prognozę i odpowiednio się przygotować. Pogoda w wielkiej Brytanii potrafi by nieprzewidywalna, warto zaopatrzyć się w wodoodporną kurtkę i co cieplejszego, co będzie można założyć na wypadek pogorszenia pogody.

 

Wielka Brytania po Brexicie

 

Chociaż ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane przed przylotem do Wielkiej Brytanii, warto się w takie zaopatrzyć. Najrozsądniejszym wyborem, dzięki któremu nie będziesz stresować się podczas wyjazdu, byłoby ubezpieczenie, które zapewnia pokrycie kosztów leczenia, odwołania lub opóźnienia lotu wraz z ubezpieczeniem bagażu. Więcej na temat tego jak się zabezpieczyć:

https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjazd-do-wielkiej-brytanii-po-brexicie-najwazniejsze-wytyczne.

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

Czytaj więcej »

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa będąca górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Dolina dzieli się na dwie części – Dolinę Zieloną Gąsienicową (położoną po zachodniej stronie Kościelca) i Dolinę Czarną Gąsienicową (położoną po wschodniej stronie Kościelca). Znajduje się w niej ponad 20 różnej wielkości stawów.

Czytaj więcej »

Iwaniacka Przełęcz

Iwaniacka Przełęcz leży na wysokości 1459 m n.p.m. pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829 m n.p.m.) i masywem Ornaku (1854 m n.p.m.). Na przełęczy znajduje się polanka otoczona drzewami, na której można odpocząć przed dalszą drogą. Na północy widoczny jest Kominarski Wierch.

Czytaj więcej »

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Czytaj więcej »

Pomnik Ratownikom Górskim

Pomnik Ratownikom Górskim stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego, tuż obok Krupówek. Pomnik został odsłonięty w 1959 roku z okazji pięćdziesięciolecia utworzenia Tatrzańskieg o Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autorem pomnika jest znany zakopiański artysta Władysław Hasior.

Czytaj więcej »

Kościół na Harendzie

Kościół na Harendzie pierwotnie stał w innym miejscu. Został wybudowany w 1719 roku w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie służył mieszkańcom przez ponad dwa wieki,

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.