Jak dobrać odzież w góry? Sprawdź, dlaczego warto postawić na bieliznę termoaktywną

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z kluczowych aspektów jest ubiór dostosowany do panujących warunków. Ważnym elementem garderoby może okazać się bielizna termoaktywna. Dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ekwipunku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat jej zastosowania podczas górskich wędrówek i uprawiania sportów zimowych.

Bielizna termiczna – właściwości

Bielizna termiczna została zaprojektowana z myślą o osobach uprawiających sporty w górach. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. W praktyce zatem bielizna termoaktywna, dostępna np. w e-sklepie trzypiora.pl, zapobiega wychłodzeniu, ale także przegrzaniu i nadmiernemu poceniu się. Taka odzież wykonana jest z lekkich i oddychających materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć. W ten sposób skóra pozostaje sucha. Jest to szczególnie istotne w warunkach górskich, gdzie nagromadzona wilgoć potęguje dyskomfort związany z odczuwaniem niskiej temperatury. Bez odpowiedniej ochrony nietrudno o przeziębienie.

Bielizna termoaktywna może mieć różną grubość i stopień izolacji termicznej. W rezultacie można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i rodzaju aktywności. Istnieją trzy podstawowe warstwy bielizny termicznej. Pierwsza jest usytuowana na samym spodzie i ma kontakt ze skórą. Druga znajduje się w środku i stanowi główną izolację cieplną. Z kolei trzecia, czyli zewnętrzna, służy zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi.

Z jakich elementów składa się bielizna termoaktywna?

Podstawowe elementy bielizny termoaktywnej to koszulka z długim rękawem i spodnie. Stanowią one bazę, na którą założysz pozostałe ubrania. Odpowiedni strój na trudne warunki wymaga przemyślenia. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i będziesz gotowy na każdą zmianę pogody. Jak zatem dobrać odpowiednią odzież w góry? Wybierając garderobę na górskie wyprawy, uwzględnij przede wszystkim:

koszulkę termiczną – idealna jako warstwa bazowa. Doskonale służy odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu ciała w odpowiedniej temperaturze;

spodnie termiczne – zapewniają izolację cieplną dla nóg;

bluzę lub polar – niezawodne jako środkowa warstwa;

kurtkę – zewnętrzna warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem;

skarpety termiczne – pomagają utrzymać ciepło i chronią przed otarciami;

nakrycie głowy – czapka lub opaska na głowę zapewni ochronę przed słońcem lub wiatrem;

rękawice – absolutnie niezbędne do zabezpieczenia dłoni przed chłodem.

Jak dobrać odzież w góry? Podsumowanie

Jeżeli do tej pory nie zdarzało Ci się korzystać z bielizny termicznej, warto pokusić się o zmianę w tym zakresie. Już od pierwszego założenia odczujesz diametralną różnicę. Okaże się, że wcale nie musisz dokładać kolejnego swetra, aby zapewnić sobie komfort cieplny. W zupełności wystarczy cienka warstwa specjalistycznej odzieży tuż przy skórze.

Kapliczka Korniłowiczów

Kapliczka Korniłowiczów, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, została wybudowana w 1907 roku z inicjatywy Edwarda Korniłowicza. Wiosną 2003 roku kapliczka została w całości strawiona przez pożar, którego przyczyną były palące się u jej stóp znicze.

Czytaj więcej »

Wiktorówki

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (lub Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej) mieści się w Dolinie Złotej, na wysokości ok. 1145 m n.p.m. tuż poniżej Rusinowej Polany.

Czytaj więcej »

Kościół w Zębie

W najwyżej położonej miejscowości w Polsce – podhalańskim Zębie znajduje się drewniany kościół pw. Św. Anny. Kościół został wybudowany w latach 1915 – 1921. Budynek jest jednonawowy, pokryty gontowym dachem. We frontowej części znajduje się wieża z zegarem i blaszaną iglicą.

Czytaj więcej »

Dolina Za Bramką

Dolina za Bramką ma powierzchnię około 100 ha i długość niecałe 2 km. Znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Nazwa dolinki pochodzi od skalnej bramy znajdującej się u wylotu doliny. Brama została zniszczona pod koniec XIX wieku (w celu poszerzenia wejścia do niej). Kilka takich „bramek” – skalnych zwężeń, znajduje się w dalszej części doliny.

Czytaj więcej »

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »

Park Lecha Kaczyńskiego

Przy ul. Kościuszki mieści się niewielki, porośnięty drzewami skwer, który od 2011 roku nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na terenie parku stoi pomnik upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i jego żołnierzy.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.