Jak dobrać odzież w góry? Sprawdź, dlaczego warto postawić na bieliznę termoaktywną

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z kluczowych aspektów jest ubiór dostosowany do panujących warunków. Ważnym elementem garderoby może okazać się bielizna termoaktywna. Dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ekwipunku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat jej zastosowania podczas górskich wędrówek i uprawiania sportów zimowych.

Bielizna termiczna – właściwości

Bielizna termiczna została zaprojektowana z myślą o osobach uprawiających sporty w górach. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. W praktyce zatem bielizna termoaktywna, dostępna np. w e-sklepie trzypiora.pl, zapobiega wychłodzeniu, ale także przegrzaniu i nadmiernemu poceniu się. Taka odzież wykonana jest z lekkich i oddychających materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć. W ten sposób skóra pozostaje sucha. Jest to szczególnie istotne w warunkach górskich, gdzie nagromadzona wilgoć potęguje dyskomfort związany z odczuwaniem niskiej temperatury. Bez odpowiedniej ochrony nietrudno o przeziębienie.

Bielizna termoaktywna może mieć różną grubość i stopień izolacji termicznej. W rezultacie można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i rodzaju aktywności. Istnieją trzy podstawowe warstwy bielizny termicznej. Pierwsza jest usytuowana na samym spodzie i ma kontakt ze skórą. Druga znajduje się w środku i stanowi główną izolację cieplną. Z kolei trzecia, czyli zewnętrzna, służy zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi.

Z jakich elementów składa się bielizna termoaktywna?

Podstawowe elementy bielizny termoaktywnej to koszulka z długim rękawem i spodnie. Stanowią one bazę, na którą założysz pozostałe ubrania. Odpowiedni strój na trudne warunki wymaga przemyślenia. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i będziesz gotowy na każdą zmianę pogody. Jak zatem dobrać odpowiednią odzież w góry? Wybierając garderobę na górskie wyprawy, uwzględnij przede wszystkim:

– koszulkę termiczną – idealna jako warstwa bazowa. Doskonale służy odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu ciała w odpowiedniej temperaturze;

– spodnie termiczne – zapewniają izolację cieplną dla nóg;

– bluzę lub polar – niezawodne jako środkowa warstwa;

– kurtkę – zewnętrzna warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem;

– skarpety termiczne – pomagają utrzymać ciepło i chronią przed otarciami;

– nakrycie głowy – czapka lub opaska na głowę zapewni ochronę przed słońcem lub wiatrem;

– rękawice – absolutnie niezbędne do zabezpieczenia dłoni przed chłodem.

Jak dobrać odzież w góry? Podsumowanie

Jeżeli do tej pory nie zdarzało Ci się korzystać z bielizny termicznej, warto pokusić się o zmianę w tym zakresie. Już od pierwszego założenia odczujesz diametralną różnicę. Okaże się, że wcale nie musisz dokładać kolejnego swetra, aby zapewnić sobie komfort cieplny. W zupełności wystarczy cienka warstwa specjalistycznej odzieży tuż przy skórze.

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Chata Sabały

Chata Sabały, wzniesiona na przełomie XVII i XIX wieku, była domem rodzinnym znanego na całym Podhalu, legendarnego górala – Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Zabytkowy, drewniany

Czytaj więcej »

Muzeum Tatrzańskie

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego mieści się przy ul. Krupówki 10. Znajduje się w nim bogata i interesująca ekspozycja podzielona na trzy części tematyczne. Budynek mieszczący Muzeum Tatrzańskie jest obiektem zabytkowym. Został wzniesiony w latach 1913 – 1922 w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka Mączyńskiego.

Czytaj więcej »
Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna jest najciekawszą z jaskiń udostępnionych dla turystów, leżących po polskiej stronie Tatr. Pomimo, że nie posiada szaty naciekowej jej położenie, labirynt korytarzy i aura tajemniczości sprawiają, że warto ją odwiedzić. Jaskinia ma długość około 1630 m, deniwelację 46 m i jest położona w Raptawickiej Turni.

Czytaj więcej »
Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.