Jak dobrać odzież w góry? Sprawdź, dlaczego warto postawić na bieliznę termoaktywną

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z kluczowych aspektów jest ubiór dostosowany do panujących warunków. Ważnym elementem garderoby może okazać się bielizna termoaktywna. Dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ekwipunku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat jej zastosowania podczas górskich wędrówek i uprawiania sportów zimowych.

Bielizna termiczna – właściwości

Bielizna termiczna została zaprojektowana z myślą o osobach uprawiających sporty w górach. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. W praktyce zatem bielizna termoaktywna, dostępna np. w e-sklepie trzypiora.pl, zapobiega wychłodzeniu, ale także przegrzaniu i nadmiernemu poceniu się. Taka odzież wykonana jest z lekkich i oddychających materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć. W ten sposób skóra pozostaje sucha. Jest to szczególnie istotne w warunkach górskich, gdzie nagromadzona wilgoć potęguje dyskomfort związany z odczuwaniem niskiej temperatury. Bez odpowiedniej ochrony nietrudno o przeziębienie.

Bielizna termoaktywna może mieć różną grubość i stopień izolacji termicznej. W rezultacie można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i rodzaju aktywności. Istnieją trzy podstawowe warstwy bielizny termicznej. Pierwsza jest usytuowana na samym spodzie i ma kontakt ze skórą. Druga znajduje się w środku i stanowi główną izolację cieplną. Z kolei trzecia, czyli zewnętrzna, służy zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi.

Z jakich elementów składa się bielizna termoaktywna?

Podstawowe elementy bielizny termoaktywnej to koszulka z długim rękawem i spodnie. Stanowią one bazę, na którą założysz pozostałe ubrania. Odpowiedni strój na trudne warunki wymaga przemyślenia. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i będziesz gotowy na każdą zmianę pogody. Jak zatem dobrać odpowiednią odzież w góry? Wybierając garderobę na górskie wyprawy, uwzględnij przede wszystkim:

koszulkę termiczną – idealna jako warstwa bazowa. Doskonale służy odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu ciała w odpowiedniej temperaturze;

spodnie termiczne – zapewniają izolację cieplną dla nóg;

bluzę lub polar – niezawodne jako środkowa warstwa;

kurtkę – zewnętrzna warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem;

skarpety termiczne – pomagają utrzymać ciepło i chronią przed otarciami;

nakrycie głowy – czapka lub opaska na głowę zapewni ochronę przed słońcem lub wiatrem;

rękawice – absolutnie niezbędne do zabezpieczenia dłoni przed chłodem.

Jak dobrać odzież w góry? Podsumowanie

Jeżeli do tej pory nie zdarzało Ci się korzystać z bielizny termicznej, warto pokusić się o zmianę w tym zakresie. Już od pierwszego założenia odczujesz diametralną różnicę. Okaże się, że wcale nie musisz dokładać kolejnego swetra, aby zapewnić sobie komfort cieplny. W zupełności wystarczy cienka warstwa specjalistycznej odzieży tuż przy skórze.

Willa Ślimak

Willa „Ślimak”, drewniana budowla w stylu zakopiańskim, została wzniesiona w 1902 roku. W budynku przez lata funkcjonowały pensjonaty pod różnymi nazwami. W latach 1923 – 1928 mieszkał w niej Jan Witkiewicz (brat Stanisława Witkiewicza).

Czytaj więcej »

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

W Dolinie Pięciu Stawów, przy północnym brzegu Przedniego Stawu Polskiego, na wysokości 1671 m n.p.m. położone jest Schronisko PTTK im. Leopolda Świerza. Jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Jest to jedyne w Polsce schronisko, do którego nie prowadzi przejezdna dla samochodów droga. Schronisko jest zaopatrywane przy pomocy zainstalowanego w górnej części Doliny Roztoki wyciągu towarowego.

Czytaj więcej »

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa, XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana 1830 roku.

Czytaj więcej »

Hotel Stamary

Przy ul. Kościuszki 21 stoi zabytkowy Hotel Stamary wybudowany w latach 1904 – 1905. Koncepcja projektu zakładała wykorzystanie stylu zakopiańskiego w budownictwie murowanym. Pierwszą jego właścicielką była śpiewaczka operowa Maria Budziszewska „Stamara”.

Czytaj więcej »

Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”

Przy ul. Chałubińskiego 7 mieści się kilkupiętrowy budynek – wybudowany w 1930 roku pensjonat „Palace” – w którym zatrzymywali się między innymi Artur Rubenstein i Paweł Kochański. Na początku II wojny światowej Niemcy urządzili w budynku placówkę Gestapo.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.