Jak dobrać odzież w góry? Sprawdź, dlaczego warto postawić na bieliznę termoaktywną

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z kluczowych aspektów jest ubiór dostosowany do panujących warunków. Ważnym elementem garderoby może okazać się bielizna termoaktywna. Dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ekwipunku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat jej zastosowania podczas górskich wędrówek i uprawiania sportów zimowych.

Bielizna termiczna – właściwości

Bielizna termiczna została zaprojektowana z myślą o osobach uprawiających sporty w górach. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. W praktyce zatem bielizna termoaktywna, dostępna np. w e-sklepie trzypiora.pl, zapobiega wychłodzeniu, ale także przegrzaniu i nadmiernemu poceniu się. Taka odzież wykonana jest z lekkich i oddychających materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć. W ten sposób skóra pozostaje sucha. Jest to szczególnie istotne w warunkach górskich, gdzie nagromadzona wilgoć potęguje dyskomfort związany z odczuwaniem niskiej temperatury. Bez odpowiedniej ochrony nietrudno o przeziębienie.

Bielizna termoaktywna może mieć różną grubość i stopień izolacji termicznej. W rezultacie można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i rodzaju aktywności. Istnieją trzy podstawowe warstwy bielizny termicznej. Pierwsza jest usytuowana na samym spodzie i ma kontakt ze skórą. Druga znajduje się w środku i stanowi główną izolację cieplną. Z kolei trzecia, czyli zewnętrzna, służy zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi.

Z jakich elementów składa się bielizna termoaktywna?

Podstawowe elementy bielizny termoaktywnej to koszulka z długim rękawem i spodnie. Stanowią one bazę, na którą założysz pozostałe ubrania. Odpowiedni strój na trudne warunki wymaga przemyślenia. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i będziesz gotowy na każdą zmianę pogody. Jak zatem dobrać odpowiednią odzież w góry? Wybierając garderobę na górskie wyprawy, uwzględnij przede wszystkim:

koszulkę termiczną – idealna jako warstwa bazowa. Doskonale służy odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu ciała w odpowiedniej temperaturze;

spodnie termiczne – zapewniają izolację cieplną dla nóg;

bluzę lub polar – niezawodne jako środkowa warstwa;

kurtkę – zewnętrzna warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem;

skarpety termiczne – pomagają utrzymać ciepło i chronią przed otarciami;

nakrycie głowy – czapka lub opaska na głowę zapewni ochronę przed słońcem lub wiatrem;

rękawice – absolutnie niezbędne do zabezpieczenia dłoni przed chłodem.

Jak dobrać odzież w góry? Podsumowanie

Jeżeli do tej pory nie zdarzało Ci się korzystać z bielizny termicznej, warto pokusić się o zmianę w tym zakresie. Już od pierwszego założenia odczujesz diametralną różnicę. Okaże się, że wcale nie musisz dokładać kolejnego swetra, aby zapewnić sobie komfort cieplny. W zupełności wystarczy cienka warstwa specjalistycznej odzieży tuż przy skórze.

Chata Sabały

Chata Sabały, wzniesiona na przełomie XVII i XIX wieku, była domem rodzinnym znanego na całym Podhalu, legendarnego górala – Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Zabytkowy, drewniany

Czytaj więcej »
Schronisko w Dolinie Roztoki

Schronisko w Dolinie Roztoki

Schronisko w Dolinie Roztoki im. Wincentego Pola znajduje się na polanie Stara Roztoka, na wysokości 1031 m n.p.m. Położenie w ustronnym miejscu, w oddaleniu od uczęszczanych szlaków turystycznych sprawia, że w schronisku nie ma zazwyczaj tłoku i panuje zachwalana przez turystów kameralna atmosfera.

Czytaj więcej »

Wille Niespodzianka i Bezimienna

Przy ul. Chałubińskiego 3 i 3a stoją dwie bliźniacze wille – „Bezimienna” i „Niespodzianka” wybudowane przed 1894 rokiem w stylu tyrolskim. Obecnie w willi „Niespodzianka” znajdują się pokoje gościnne.

Czytaj więcej »

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Kościół na Górce

Przy ul. Kaszelewskiego 9, na zalesionym, południowym stoku Gubałówki, stoi Kościół Księży Jezuitów „Na Górce” Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Kościół projektu jezuity Stanisława Dydka, początkowo drewniany, a następnie otynkowany i pokryty blachą został wybudowany w latach 1899 – 1908. Wystrój wnętrza kościoła zawiera elementy stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.