Jakie kije trekkingowe wybrać?

Im bardziej zaawansowanym piechurem się jest, tym bardziej oczywiste stają się zalety kijków trekkingowych. Coraz bardziej docenia się uzyskaną dzięki nim stabilność podczas pokonywania luźnego lub nierównego terenu i przyjemny rytm, który nadają przy pokonywaniu długich dystansów. Najbardziej jednak cieszy, jak dzięki stosowaniu kijów zmniejsza się obciążenie bioder, kolan i kostek. Coraz chętniej z kijów trekkingowych korzystają też biegacze przełajowi, bo dzięki nim mogą zwiększyć stabilność biegu i wyrównać krok. W tym artykule znajdziesz informacje pomocne przy zakupie odpowiedniej pary kijków trekkingowych, aby następna wycieczka była jeszcze bardziej satysfakcjonująca.

Jaki rodzaj kijów trekkingowych będzie odpowiedni?

Kiedy przeglądasz różne kije trekkingowe na półce sklepowej, różnicą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest sposób, w jaki można je złożyć. Można je podzielić na trzy kategorie: teleskopowe, składane lub stałe (takie, które się nie składają).

Teleskopowe kije trekkingowe 

Teleskopowe kijki trekkingowe są najpopularniejsze. Użytkownicy doceniają ich trwałość, łatwość użycia i oferowaną wygodę. Są popularne zarówno wśród turystów udających się na jednodniowe wypady, jak i podróżników z plecakiem. Kije teleskopowe mają dwie lub trzy sekcje, które wsuwają się i wysuwają jedna z drugiej i blokują się za pomocą systemu obrotowego lub dźwigni. Zamki obrotowe stają się coraz mniej popularne, ponieważ mogą się zablokować, jeśli są zbyt mocno dokręcone i mają tendencję do luzowania się na szlaku. Coraz więcej turystów wybiera niezawodne zamki dźwigniowe. Zaletą kijków teleskopowych jest możliwość dostosowania ich wysokości do wzrostu użytkownika i do innych potrzeb – na przykład rozbicia namiotu. Największą ich wadą jest ciężar i fakt, że po złożeniu są ciągle dość duże.

Składane kije trekkingowe

Składane kijki trekkingowe zbudowane są z sekcji, które składają się podobnie jak maszty namiotowe. Mają wąski trzonek, który pomaga obniżyć ich wagę. Składają się również do znacznie krótszego rozmiaru niż tyczki teleskopowe, dzięki czemu można je łatwo wrzucić do torby podróżnej lub przypiąć do plecaka, gdy nie są używane. Ze względu na niewielką wagę i łatwość pakowania, składane kijki trekkingowe, są preferowane przez entuzjastów ultralekkich, pieszych wędrówek, biegaczy terenowych i wspinaczy. Należy jednak pamiętać, że kijki składane nie są w stanie udźwignąć tak dużego ciężaru, jak modele teleskopowe i oferują krótszy zakres regulacji.

Kije o stałej długości

Wśród wędrowców kijki stałe są rzadkością, ponieważ trudno je zapakować lub przymocować do plecaka, gdy nie są używane. Są jednak chętnie używane ze względu na swoją prostotę i niezwykłą lekkość. Są też zwykle tańsze od składanych konstrukcji.

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Skwerek na Krupówkach

Na placyku u zbiegu ulic Krupówki, Staszica i Piłsudskiego znajduje się jeden z najnowszych elementów „wystroju” Krupówek – niewielkie oczko wodne i malowniczy drewniany mostek na Foluszowym Potoku. Pomimo, że to miejsce nie jest zabytkiem, chętnie zatrzymuję się tu turyści i robią pamiątkowe zdjęcia.

Czytaj więcej »

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Przysłop Miętusi

Przysłop Miętusi położony na wysokości 1189 m n.p.m., to przełęcz pomiędzy szczytami oddzielającymi dwie doliny – Kościeliską oraz Małej Łąki. Przełęcz zajmuje Polana Miętusia, która niegdyś wchodziła w skład Hali Miętusiej i była intensywnie wypasana.

Czytaj więcej »

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

W centrum miejscowości Jurgów mieści się Zagroda Sołtysów – filia Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. W muzeum-skansenie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna ukazująca wnętrza bogatego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.