Jakie kije trekkingowe wybrać?

Im bardziej zaawansowanym piechurem się jest, tym bardziej oczywiste stają się zalety kijków trekkingowych. Coraz bardziej docenia się uzyskaną dzięki nim stabilność podczas pokonywania luźnego lub nierównego terenu i przyjemny rytm, który nadają przy pokonywaniu długich dystansów. Najbardziej jednak cieszy, jak dzięki stosowaniu kijów zmniejsza się obciążenie bioder, kolan i kostek. Coraz chętniej z kijów trekkingowych korzystają też biegacze przełajowi, bo dzięki nim mogą zwiększyć stabilność biegu i wyrównać krok. W tym artykule znajdziesz informacje pomocne przy zakupie odpowiedniej pary kijków trekkingowych, aby następna wycieczka była jeszcze bardziej satysfakcjonująca.

Jaki rodzaj kijów trekkingowych będzie odpowiedni?

Kiedy przeglądasz różne kije trekkingowe na półce sklepowej, różnicą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest sposób, w jaki można je złożyć. Można je podzielić na trzy kategorie: teleskopowe, składane lub stałe (takie, które się nie składają).

Teleskopowe kije trekkingowe 

Teleskopowe kijki trekkingowe są najpopularniejsze. Użytkownicy doceniają ich trwałość, łatwość użycia i oferowaną wygodę. Są popularne zarówno wśród turystów udających się na jednodniowe wypady, jak i podróżników z plecakiem. Kije teleskopowe mają dwie lub trzy sekcje, które wsuwają się i wysuwają jedna z drugiej i blokują się za pomocą systemu obrotowego lub dźwigni. Zamki obrotowe stają się coraz mniej popularne, ponieważ mogą się zablokować, jeśli są zbyt mocno dokręcone i mają tendencję do luzowania się na szlaku. Coraz więcej turystów wybiera niezawodne zamki dźwigniowe. Zaletą kijków teleskopowych jest możliwość dostosowania ich wysokości do wzrostu użytkownika i do innych potrzeb – na przykład rozbicia namiotu. Największą ich wadą jest ciężar i fakt, że po złożeniu są ciągle dość duże.

Składane kije trekkingowe

Składane kijki trekkingowe zbudowane są z sekcji, które składają się podobnie jak maszty namiotowe. Mają wąski trzonek, który pomaga obniżyć ich wagę. Składają się również do znacznie krótszego rozmiaru niż tyczki teleskopowe, dzięki czemu można je łatwo wrzucić do torby podróżnej lub przypiąć do plecaka, gdy nie są używane. Ze względu na niewielką wagę i łatwość pakowania, składane kijki trekkingowe, są preferowane przez entuzjastów ultralekkich, pieszych wędrówek, biegaczy terenowych i wspinaczy. Należy jednak pamiętać, że kijki składane nie są w stanie udźwignąć tak dużego ciężaru, jak modele teleskopowe i oferują krótszy zakres regulacji.

Kije o stałej długości

Wśród wędrowców kijki stałe są rzadkością, ponieważ trudno je zapakować lub przymocować do plecaka, gdy nie są używane. Są jednak chętnie używane ze względu na swoją prostotę i niezwykłą lekkość. Są też zwykle tańsze od składanych konstrukcji.

Dolina Ku Dziurze

Dolina ku Dziurze jest niewielką doliną reglową w Tatrach Zachodnich o długości 1,6 km i powierzchni 85 ha. Wcina się w północne stoki Sarniej Skały, od wschodu ogranicza ją grzbiet Spaleńca, a od zachodu – Grześkówek. Legenda głosi, że w Dolinie Ku Dziurze ukrywał się w XIX wieku ostatni zakopiański zbójnik – Wojtek Mateja, a w jaskini Dziurze (przez górali nazywanej Zbójecką Jamą) chował zrabowane skarby.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Kapliczki w Cichym

Na terenie całej wsi rozsiane są XIX-wieczne drewniane i murowane kapliczki. Przed wieloma z nich ustawione są ławeczki dla wiernych. Stanowią niewątpliwą ozdobę i dodają uroku wsi.

Czytaj więcej »

Nosal

Nosal Szczyt Nosal (1206 m n.p.m.) położony jest pomiędzy Doliną Olczyską, a Doliną Bystrej w Tatrach reglowych. Sam szczyt jest skalisty i dość rozległy. Jest

Czytaj więcej »

Willa Atma

Przy ul. Kasprusie 19, nad potokiem Młyniska, stoi zabytkowa Willa „Atma” wybudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha w 1893 roku i rozbudowana na początku XX wieku. Jej nazwa oznacza właściwy bogom, absolutny spokój duszy. W willi w latach 1930 – 1935 mieszkał kompozytor Karol Szymanowski. Od 1976 roku mieści się w niej jego muzeum biograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czytaj więcej »

Sanktuarium na Krzeptówkach

Przy ul. Krzeptówki 14 w Zakopanem stoi okazałe Sanktuarium MB Fatimskiej, w skład którego wchodzi kościół wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z dnia 13 maja 1981. Główny budynek, gmach kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, został wybudowany w latach 1987 – 1992 i poświęcony w 1977 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.