Odzież narciarska i snowboardowa – jak ją prać i impregnować?

Zapewne ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zniszczenie odzieży narciarskiej w trakcie prania. Jeśli więc rozpocząłeś już przygodę ze sportami zimowymi, to przyda Ci się garść wskazówek na temat prania i impregnacji ubrań na stok. Przeczytaj artykuł i uniknij błędów, przez które twoje ubrania tracą najważniejsze parametry, czyli wodoodporność i oddychalność. Dowiedz się, jak dbać o elementy odzieży narciarskiej i snowboardowej.

Dlaczego pranie odzieży narciarskiej i snowboardowej jest takie ważne?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zabrudzenia mają ogromny wpływ na właściwości tkanin? W przypadku wierzchniej odzieży narciarskiej i snowboardowej jest to szczególnie ważne. Jakość tkanin decyduje o tym, czy w trakcie zjazdów zyskasz najlepszą ochronę przed wiatrem, zimnem oraz wilgocią. Aby w środku sezonu twoje ubrania narciarskie nie zniszczyły się, musisz o nie właściwie zadbać. Okresowe pranie i impregnacja pozwolą zachować właściwości wodoodporne i zagwarantować odpowiednią wentylację ciała. Jeśli chcesz standardowo wrzucić odzież do pralki i użyć proszku oraz płynu do zmiękczania tkanin, to ostrzegamy: Nie rób tego! Pamiętaj, że ubrania sportowe są wzbogacone o specjalne, nowoczesne technologie, dlatego podczas prania musisz zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie możesz im poważnie zaszkodzić. Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz pranie?

Pranie odzieży narciarskiej – najważniejsze wskazówki

 

Zła pielęgnacja odzieży narciarskiej i snowboardowej sprawia, że po kilku miesiącach nie będzie już spełniać tak dobrze swojej funkcji jak w dniu, kiedy ją kupiliśmy. Odzież narciarska posiada dodatkowe elementy, które czasami wymagają specjalnej pielęgnacji. Pamiętaj! Kurtki narciarskie są produkowane ze specjalistycznych tkanin, które nigdy nie powinny być prane z wykorzystaniem zwykłego detergentu czy płynu do płukania tkanin. Takie środki mogą rozkładać kompozycję włókien kurtki i zniszczyć warstwę wodoodporną. Zawsze trzeba korzystać ze środka czyszczącego, przeznaczonego typowo do odzieży sportowej. Pamiętaj także, by unikać przeciążenia pralki. Zbyt wiele elementów w bębnie uniemożliwia pełne usunięcie zanieczyszczeń, a dodatkowo grozi uszkodzeniem urządzenia. Prawie wszystkie kurtki, kombinezony i spodnie narciarskie można prać w pralce, ale na pewno przed włożeniem ich do bębna,  trzeba upewnić się, że tak jest, sprawdzając oznaczenia na metce. Pamiętaj także o standardowych czynnościach, takich jak wyjęcie z kieszeni wszystkich drobnych rzeczy oraz przewróceniu odzieży na lewą stronę.

Impregnacja i suszenie odzieży

Kiedy odzież jest już czysta, kolejnym etapem jest impregnacja materiału. Na rynku znajdziesz bogaty wybór produktów przeznaczonych do impregnacji wodoodpornej. Niektóre z nich powinny być dodane w czasie procesu prania, inne po wyschnięciu (preparaty w sprayu).

Jeśli wybrałeś środek do prania, to kurtka i spodnie narciarskie muszą przejść ponowny cykl prania, tym razem z jego dodatkiem. Upewnij się, że jest to środek przeznaczony do odzieży sportowej. Wybierz niską temperaturę prania. Nie wkładaj do pralki innych ubrań.

Po zakończeniu cyklu prania przejdź do jej suszenia. Pamiętaj o tym, by nigdy nie suszyć ubrań w suszarce. Nie zawieszaj też kurtki na źródle ciepła ani w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Powieś ją na solidnym wieszaku z daleka  od źródła ciepła. W przeciwnym razie odzież może stracić swoje właściwości.

Jeśli zdecydowałeś się na środek w sprayu, to spryskaj nim tkaninę po wysuszeniu odzieży.  Ewentualne plamy przetrzyj czystą, wilgotną ściereczką.

Pranie odzieży termoaktywnej

Można spotkać się z opinią, że częste pranie bielizny termoaktywnej szkodzi jej właściwościom, a jest dokładnie na odwrót. I nie chodzi tylko o kwestie higieny, ale przede wszystkim o odprowadzenie wilgoci. Pranie ręczne również jest zalecane w stosunku do odzieży termoaktywnej. Należy używać zawsze odpowiednich środków do prania. W salonach 4F dostępne są dedykowane preparaty. Ważne, by środek nie zawierał agresywnej chemii oraz wybielaczy. Nie należy także stosować płynów zmiękczających, gdyż niszczą tkaninę. Lepiej unikać mechanicznego suszenia i prasowania odzieży. Trzeba oczywiście pamiętać o odpowiedniej temperaturze prania (około 30°C), by nie szkodzić pranym tkaninom.

Czyszczenie rękawic

Rękawice narciarskie są niezbędne do ochrony rąk w czasie uprawiania sportów zimowych. Brudzą się też szybciej niż inne elementy wierzchniej odzieży. Rękawiczki wodoodporne najlepiej wybrać ręcznie. Jak? Instrukcja krok po kroku poniżej.

 

Kiedy sezon narciarski dobiega końca

Nawet jeśli nie masz w zwyczaju prania ubrań w trakcie sezonu, przed odłożeniem ich na kolejny rok wypierz je i zaimpregnuj tkaninę. Upewnij się, że wszystko jest odpowiednio suche, aby zapobiec powstawaniu pleśni i aby kolejny sezon mógł się rozpocząć bez przykrych niespodzianek.

Najlepszej jakości odzież i akcesoria na narty znajdziesz na stronie: https://4f.com.pl/sporty/sporty-zimowe.html

Willa Poraj

Willa „Poraj” została wybudowana w 1887 r. w stylu szwajcarskim / tyrolskim, według projektu Fryderyka Kallaya. Jej pierwsza nazwa brzmiała „Marya”, od imienia pierwszej właścicieli Marii Makswaldowej, która prowadziła tu pensjonat do roku 1909.

Czytaj więcej »

Miejska Galeria Sztuki

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego. Obecnie galeria prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem prac wykonanych przez artystów z Zakopanego i Podhala. Posiada własną bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz organizuje gościnne wystawy.

Czytaj więcej »

Kaplica na Jaszczurówce

Przy drodze Oswalda Balzera, w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego) stoi zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908. Kaplica na Jasczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański.

Czytaj więcej »

Siwa Przełęcz

Siwa Przełęcz jest położona w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Kotłową Czubką (1840 m n.p.m.) i Siwymi Turniami, które z kolei odchodzą od Siwego Zwornika (1965 m

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.