Na co zwrócić uwagę wybierając czekan?

Planujesz wyprawę w góry zimową porą? Pamiętaj, że warunki na szlaku będą na pewno inne niż te, które zapamiętaliśmy z lata. Skały z pewnością będą pokryte śniegiem, a także warstwą lodu. Aby móc bezpiecznie wędrować po górskim terenie warto wyposażyć się w niezbędny sprzęt zimowy. Pomoże nam w tym czekan, czyli obowiązkowy element ekwipunku każdego zimowego turysty. W zależności od rodzaju wybranej przez nas aktywności możemy skorzystać z czekanów turystycznych lub technicznych.

Czy czekan jest mi potrzebny?

Czekan to bardzo wszechstronny sprzęt. Podczas zimowych wędrówek po wymagającym, górskim terenie pomaga nam zdobyć dodatkowy punkt oparcia, dzięki czemu nasze kroki stają się wtedy o wiele pewniejsze. Gdy pojawi się przed nami ściana lodu, za pomocą czekana wykujemy w niej stopnie, dzięki którym będziemy w stanie pokonać tę trudną przeszkodę. Pomimo tego, że na naszych nogach znajdują się raki, nie możemy wykluczyć ryzyka utraty przyczepności. Jeśli jednak dojdzie do tak niebezpiecznej sytuacji, czekan wspinaczkowy może spełnić wtedy rolę “awaryjnego hamulca”.

Podobne a jednak różne

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie czekany są do siebie bardzo podobne, różnice są jednak znaczne. Inny kształt to także różne właściwości konkretnego modelu, dlatego też każdy czekan ma różne przeznaczenie.

Dostępne na rynku modele dzielimy na wspinaczkowe i turystyczne. Te pierwsze, które charakteryzują się prostym lub lekko wygiętym styliskiem i są zakończone łopatką, używamy w turystyce górskiej oraz alpinizmie. Drugie, nazywane “dziabkami”, używane zazwyczaj w parze to podstawowe wyposażenie podczas wspinaczek w lodzie czy skale.

Jak wybrać swój pierwszy czekan?

Przeglądając asortyment sklepów sportowych, możemy się przekonać, że na rynku istnieje wiele modeli, które różnią się trochę między sobą. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przed zakupem?

  • długość styliska – pamiętajmy o tym, aby nie kupować zbyt długiego czekana. Jeśli zdecydujemy się na model ze zbyt długim styliskiem, będziemy musieli bardzo wysoko unosić rękę, co niestety utrudnia manewrowanie i jest niewygodne. Optymalnym rozwiązaniem są sprzęty od 40 do 50 cm dla osób o wzroście 160 cm, dla nieco wyższych zimowych freaków (ok. 180 cm) idealnie sprawdzą się czekany od 55 do 65 cm,
  • waga – jest to dość istotny parametr. Do trekkingu najlepsze będą jak najlżejsze modele,
  • uchwyt – owinięcie styliska gumą nie tylko poprawia chwyt, lecz także zmniejsza utratę ciepła w naszej dłoni. Niestety część modeli nie posiada uchwytu, jednak można zastąpić go rękawicami, które na wewnętrznej części są pokryte kevlarem lub gumą. Innowacyjnymi uchwytami mogą pochwalić się czekany wspinaczkowe,
  • pętla nadgarstkowa – najlepszym wyborem są sprzęty z pętlą przymocowaną do głowicy lub górnej części styliska. Czekany wyposażone w “suwane” pętle dość często zacinają się na mokrym od śniegu stylisku,
  • głowica – w przypadku tej części niezwykle ważna jest wytrzymałość, dlatego głowice są produkowane z najlepszych stopów metali. Z jednej strony czekan jest zakończony tzw. dziobem, dzięki niemu z łatwością wbijemy się w śnieg, uzyskując tym samym punkt podparcia.

To, jaki model wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, do czego ma on nam służyć. Szukając odpowiedniego czekana do turystyki górskiej, powinniśmy zainteresować się ich klasycznymi odpowiednikami z prostym, lub delikatnie wygiętym styliskiem. Warto wybierać mądrze i pamiętać, że wysokiej jakości sprzęt do wędrówki po górach nie decyduje tylko naszej wygodzie, lecz przede wszystkim o bezpieczeństwie.

Willa Tea

Willa “Tea” jest to chata uznawana za jedną z najstarszych w Zakopanem – została wybudowana w połowie XIX wieku. Początkowo był to jednoizbowy budynek, w latach późniejszych dobudowano drugą izbę. Nazwa willi pochodzi od imienia matki drugiego właściciela – dr Stefana Szymańskiego.

Czytaj więcej »

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2, mająca długość 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych.

Czytaj więcej »

Szkoła Budowlana w Zakopanem

Nieopodal gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego stoi Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego. Drewniany budynek powstał w 1876 roku i od początku istnienia związany był ze szkolnictwem. Mieściła się w nim najstarsza w regionie i jedna z najstarszych w Polsce szkół zawodowych – Szkoła Snycersk

Czytaj więcej »

Giewont

Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Giewont jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Wiąże się z nim legenda o śpiącym rycerzu, który powstanie, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szczyt ten znany jest również z powodu wielu wypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej »

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali

Czytaj więcej »

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.