Jak porządnie ubrać się na wycieczkę?

najmodniejsze kurtki męskie

Jesień powoli stroi drzewa w nowe szaty. Cały wrzesień upłynął pod znakiem słonecznych dni z nielicznymi tylko opadami deszczu. Taka pogoda sprawia, że jesienna chandra nam jak na razie niestraszna. Wykorzystujmy ten czas, pamiętając o odpowiednim ubraniu.

 

Jesienne spacery z rodziną

Każdą wolną chwilę warto spędzać na świeżym powietrzu w otoczeniu zmieniającej się przyrody. Jesień ma swój niepowtarzalny urok, dlatego weekendowa wycieczka do lasu, w góry, nad jezioro lub nad morze to świetny pomysł dla zapracowanych i zabieganych. Oczywiście nie wolno nam zapominać o odpowiednim ubraniu, w przeciwnym razie ryzykujemy katarem i przeziębieniem. Najlepiej ubrać się na sprawdzoną cebulkę. Nie zapominajmy o wygodnym plecaku, w którym zmieścimy wodę, coś do jedzenia, sprawny telefon z GPS. Warto zwrócić uwagę na pojemne modele, do których spakujemy wszystkie rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, przykładami mogą być m.in. plecaki damskie dostępne w sklepie Answear. Najważniejszą cechą powinna być wytrzymałość niezależnie od tego, czy planujemy mały wypad za miasto, czy dłuższy weekend.

plecaki damskie dostępne w sklepie Answear

Góry, las, jezioro czy morze – uniwersalny zestaw ubrań

Z przyrodą nie ma żartów i chyba nie trzeba mówić, że najlepiej wiedzą o tym ludzie gór. Góry respektuje się, docenia ich piękno i siłę oraz ma baczenie na niebezpieczne oblicze. Jesień w górach, pełna złotych i czerwonych liści, jest niepowtarzalna w skali kraju, lecz nie powinniśmy dać się jej podejść i zapomnieć o bezpieczeństwie. Pogoda zmienia się gwałtownie, a deszcz i pierwsze opady śniegu mogą być bardzo groźne zarówno dla amatorów górskich wycieczek, jak i doświadczonych podróżników. Koniecznie sprawdzajmy pogodę i patrzmy w niebo w poszukiwaniu chmur. Wycieczka w deszczu to żadna wycieczka (choć wielu pewnie stwierdzi, że też ma swoje uroki). Nad morzem pamiętajmy o silnym wietrze. Jeśli chodzi o uniwersalny zestaw ubrań, warto pamiętać o sposobie na cebulkę – sportowa termoaktywna koszulka, ocieplane bluzy damskie lub męskie, wygodne sportowe spodnie i oczywiście kurtka, której grubość i długość jest zależna od indywidualnych potrzeb, to tylko propozycje. W przypadku odzieży wierzchniej nada się zarówno sportowa, jak i kurtka typu parka – długa, z kapturem i dużą ilością praktycznych kieszeni. Co istotne, kurtka taka powinna posiadać odpinane futerko. W cieplejszy dzień lepiej wziąć nieco grubszą bluz lub polar, a kurtkę potraktować tylko jako dodatkową ochronę przed wiatrem i deszczem. Wybierając się na wycieczkę, dobrze wziąć ze sobą pelerynę przeciwdeszczową. Pamiętajmy, że nie wolno nam dopuścić do sytuacji przegrzania organizmu. Po to ubieramy się na cebulkę, by kontrolować temperaturę ciała. Jeśli się spocimy i wystawimy na wiatr, przeziębienie murowane. Solidne i wytrzymałe kurtki męskie i damskie mogą posłużyć nam na więcej niż jeden sezon.

najmodniejsze kurtki męskie

Odpowiednie buty

Sportowe buty z wyższą, usztywniająca kostkę cholewą idealne do wypraw na trudny teren – właśnie w takie powinniśmy celować. Powinniśmy się upewnić, że są solidne i mają grubą podeszwę z agresywnym bieżnikiem, który zapewni lepszą przyczepność, szczególnie w trudnym górskim i leśnym terenie. Na leśnej ścieżce możemy natknąć się na trudniejsze odcinki wymagające poruszania się po przesiąkniętym deszczem pochyłym terenie.

Przełęcz Liliowe

Przełęcz Liliowe położona jest na wysokości 1952 m n.p.m. pomiędzy szczytami Beskidu (2012 m n.p.m.) i Skrajnej Turni (2096 m n.p.m.) i jest uznawana za krajobrazową oraz geologiczną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Tatrami Wysokimi.

Czytaj więcej »

Kondracka Przełęcz

Kondracka Przełęcz leży na wysokości 1725 m, pomiędzy Giewontem i Kopą Kondracką (jednym ze szczytów należących do masywu Czerwonych Wierchów). Z przełęczy rozciągają się piękne widoki. Patrząc na północ można podziwiać Giewont, na zachód – Dolinę Małej Łąki i Małołączniak, na południe – Kopę Kondracką, a na wschód – Dolinę Kondratową.

Czytaj więcej »

Grześ

Grześ to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1653 m n.p.m., położony w północnej grani Wołowca. Przez jego grzbiet przebiega granica polsko-słowacka. Stoki Grzesia opadają do trzech dolin: Chochołowskiej (po stronie polskiej) oraz Łatanej i Bobrowieckiej Doliny Orawskiej (po stronie słowackiej).

Czytaj więcej »

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi

Czytaj więcej »
Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch Trzydniowiański Wierch to szczyt o wysokości 1758 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, w północnej grani Kończystego Wierchu. Ma on dwa wierzchołki –

Czytaj więcej »
Szlak biegnący Doliną Lejową

Dolina Lejowa

Dolina Lejowa jest największą w polskich Tatrach doliną reglową. Ma długość niespełna 5 km i powierzchnię około 5 km2. Opada ona spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej właściciela – Jędrzeja Leja z Podczerwonego.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.