Jak porządnie ubrać się na wycieczkę?

najmodniejsze kurtki męskie

Jesień powoli stroi drzewa w nowe szaty. Cały wrzesień upłynął pod znakiem słonecznych dni z nielicznymi tylko opadami deszczu. Taka pogoda sprawia, że jesienna chandra nam jak na razie niestraszna. Wykorzystujmy ten czas, pamiętając o odpowiednim ubraniu.

 

Jesienne spacery z rodziną

Każdą wolną chwilę warto spędzać na świeżym powietrzu w otoczeniu zmieniającej się przyrody. Jesień ma swój niepowtarzalny urok, dlatego weekendowa wycieczka do lasu, w góry, nad jezioro lub nad morze to świetny pomysł dla zapracowanych i zabieganych. Oczywiście nie wolno nam zapominać o odpowiednim ubraniu, w przeciwnym razie ryzykujemy katarem i przeziębieniem. Najlepiej ubrać się na sprawdzoną cebulkę. Nie zapominajmy o wygodnym plecaku, w którym zmieścimy wodę, coś do jedzenia, sprawny telefon z GPS. Warto zwrócić uwagę na pojemne modele, do których spakujemy wszystkie rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, przykładami mogą być m.in. plecaki damskie dostępne w sklepie Answear. Najważniejszą cechą powinna być wytrzymałość niezależnie od tego, czy planujemy mały wypad za miasto, czy dłuższy weekend.

plecaki damskie dostępne w sklepie Answear

Góry, las, jezioro czy morze – uniwersalny zestaw ubrań

Z przyrodą nie ma żartów i chyba nie trzeba mówić, że najlepiej wiedzą o tym ludzie gór. Góry respektuje się, docenia ich piękno i siłę oraz ma baczenie na niebezpieczne oblicze. Jesień w górach, pełna złotych i czerwonych liści, jest niepowtarzalna w skali kraju, lecz nie powinniśmy dać się jej podejść i zapomnieć o bezpieczeństwie. Pogoda zmienia się gwałtownie, a deszcz i pierwsze opady śniegu mogą być bardzo groźne zarówno dla amatorów górskich wycieczek, jak i doświadczonych podróżników. Koniecznie sprawdzajmy pogodę i patrzmy w niebo w poszukiwaniu chmur. Wycieczka w deszczu to żadna wycieczka (choć wielu pewnie stwierdzi, że też ma swoje uroki). Nad morzem pamiętajmy o silnym wietrze. Jeśli chodzi o uniwersalny zestaw ubrań, warto pamiętać o sposobie na cebulkę – sportowa termoaktywna koszulka, ocieplane bluzy damskie lub męskie, wygodne sportowe spodnie i oczywiście kurtka, której grubość i długość jest zależna od indywidualnych potrzeb, to tylko propozycje. W przypadku odzieży wierzchniej nada się zarówno sportowa, jak i kurtka typu parka – długa, z kapturem i dużą ilością praktycznych kieszeni. Co istotne, kurtka taka powinna posiadać odpinane futerko. W cieplejszy dzień lepiej wziąć nieco grubszą bluz lub polar, a kurtkę potraktować tylko jako dodatkową ochronę przed wiatrem i deszczem. Wybierając się na wycieczkę, dobrze wziąć ze sobą pelerynę przeciwdeszczową. Pamiętajmy, że nie wolno nam dopuścić do sytuacji przegrzania organizmu. Po to ubieramy się na cebulkę, by kontrolować temperaturę ciała. Jeśli się spocimy i wystawimy na wiatr, przeziębienie murowane. Solidne i wytrzymałe kurtki męskie i damskie mogą posłużyć nam na więcej niż jeden sezon.

najmodniejsze kurtki męskie

Odpowiednie buty

Sportowe buty z wyższą, usztywniająca kostkę cholewą idealne do wypraw na trudny teren – właśnie w takie powinniśmy celować. Powinniśmy się upewnić, że są solidne i mają grubą podeszwę z agresywnym bieżnikiem, który zapewni lepszą przyczepność, szczególnie w trudnym górskim i leśnym terenie. Na leśnej ścieżce możemy natknąć się na trudniejsze odcinki wymagające poruszania się po przesiąkniętym deszczem pochyłym terenie.

Las Chałubińskich

Las Chałubińskich znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Jest to dolnoreglowy las mieszany, uratowany przed wycinką przez Tytusa Chałubińskiego, który pod koniec XIX wieku wykupił działki porośnięte lasem od pruskiego bankiera, który wycinał na potęgę okoliczne lasy.

Czytaj więcej »

Rakoń

Rakoń to szczyt o wysokości 1879 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. Przez jego wierzchołek przechodzi granica polsko-słowacka. Zbocza Rakonia opadają do trzech dolin – od

Czytaj więcej »

Chata Sabały

Chata Sabały, wzniesiona na przełomie XVII i XIX wieku, była domem rodzinnym znanego na całym Podhalu, legendarnego górala – Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Zabytkowy, drewniany

Czytaj więcej »

Park Lecha Kaczyńskiego

Przy ul. Kościuszki mieści się niewielki, porośnięty drzewami skwer, który od 2011 roku nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na terenie parku stoi pomnik upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i jego żołnierzy.

Czytaj więcej »

Hala Ornak

Hala Ornak jest nazwą dawnej hali pasterskiej należącej do górali z Cichego, w której skład wchodziły Mała Polana Ornaczańska, Wielka Polana Ornaczańska, a także zbocza Ornaku. Obecnie Hala Ornak nie jest już wypasana i powoli zarasta. Mieści się na niej popularne schronisko turystyczne.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.