Jak porządnie ubrać się na wycieczkę?

najmodniejsze kurtki męskie

Jesień powoli stroi drzewa w nowe szaty. Cały wrzesień upłynął pod znakiem słonecznych dni z nielicznymi tylko opadami deszczu. Taka pogoda sprawia, że jesienna chandra nam jak na razie niestraszna. Wykorzystujmy ten czas, pamiętając o odpowiednim ubraniu.

 

Jesienne spacery z rodziną

Każdą wolną chwilę warto spędzać na świeżym powietrzu w otoczeniu zmieniającej się przyrody. Jesień ma swój niepowtarzalny urok, dlatego weekendowa wycieczka do lasu, w góry, nad jezioro lub nad morze to świetny pomysł dla zapracowanych i zabieganych. Oczywiście nie wolno nam zapominać o odpowiednim ubraniu, w przeciwnym razie ryzykujemy katarem i przeziębieniem. Najlepiej ubrać się na sprawdzoną cebulkę. Nie zapominajmy o wygodnym plecaku, w którym zmieścimy wodę, coś do jedzenia, sprawny telefon z GPS. Warto zwrócić uwagę na pojemne modele, do których spakujemy wszystkie rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, przykładami mogą być m.in. plecaki damskie dostępne w sklepie Answear. Najważniejszą cechą powinna być wytrzymałość niezależnie od tego, czy planujemy mały wypad za miasto, czy dłuższy weekend.

plecaki damskie dostępne w sklepie Answear

Góry, las, jezioro czy morze – uniwersalny zestaw ubrań

Z przyrodą nie ma żartów i chyba nie trzeba mówić, że najlepiej wiedzą o tym ludzie gór. Góry respektuje się, docenia ich piękno i siłę oraz ma baczenie na niebezpieczne oblicze. Jesień w górach, pełna złotych i czerwonych liści, jest niepowtarzalna w skali kraju, lecz nie powinniśmy dać się jej podejść i zapomnieć o bezpieczeństwie. Pogoda zmienia się gwałtownie, a deszcz i pierwsze opady śniegu mogą być bardzo groźne zarówno dla amatorów górskich wycieczek, jak i doświadczonych podróżników. Koniecznie sprawdzajmy pogodę i patrzmy w niebo w poszukiwaniu chmur. Wycieczka w deszczu to żadna wycieczka (choć wielu pewnie stwierdzi, że też ma swoje uroki). Nad morzem pamiętajmy o silnym wietrze. Jeśli chodzi o uniwersalny zestaw ubrań, warto pamiętać o sposobie na cebulkę – sportowa termoaktywna koszulka, ocieplane bluzy damskie lub męskie, wygodne sportowe spodnie i oczywiście kurtka, której grubość i długość jest zależna od indywidualnych potrzeb, to tylko propozycje. W przypadku odzieży wierzchniej nada się zarówno sportowa, jak i kurtka typu parka – długa, z kapturem i dużą ilością praktycznych kieszeni. Co istotne, kurtka taka powinna posiadać odpinane futerko. W cieplejszy dzień lepiej wziąć nieco grubszą bluz lub polar, a kurtkę potraktować tylko jako dodatkową ochronę przed wiatrem i deszczem. Wybierając się na wycieczkę, dobrze wziąć ze sobą pelerynę przeciwdeszczową. Pamiętajmy, że nie wolno nam dopuścić do sytuacji przegrzania organizmu. Po to ubieramy się na cebulkę, by kontrolować temperaturę ciała. Jeśli się spocimy i wystawimy na wiatr, przeziębienie murowane. Solidne i wytrzymałe kurtki męskie i damskie mogą posłużyć nam na więcej niż jeden sezon.

najmodniejsze kurtki męskie

Odpowiednie buty

Sportowe buty z wyższą, usztywniająca kostkę cholewą idealne do wypraw na trudny teren – właśnie w takie powinniśmy celować. Powinniśmy się upewnić, że są solidne i mają grubą podeszwę z agresywnym bieżnikiem, który zapewni lepszą przyczepność, szczególnie w trudnym górskim i leśnym terenie. Na leśnej ścieżce możemy natknąć się na trudniejsze odcinki wymagające poruszania się po przesiąkniętym deszczem pochyłym terenie.

Willa Smreków

Przy ul. Piaseckiego 5 stoi drewniana willa „Smreków” wybudowana ok. 1895 roku przez Wenantego Piaseckiego – lekarza, teoretyka i nauczyciela wychowania fizycznego, propagatora ziołolecznictwa. Autorem projektu był warszawski architekt Kononowicz.

Czytaj więcej »

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

Czytaj więcej »

Dolina Iwaniacka

Żółty szlak z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz odchodzi w lewo z dna doliny,  około 100 metrów za Leśniczówką TPN. Początkowo, biegnąca razem ze szlakiem

Czytaj więcej »

Schronisko na Hali Kondratowej

Na polanie, na wysokości 1333 m n.p.m., u stóp Giewontu, stoi Schronisko na Hali Kondratowej (najmniejsze w polskich Tatrach). Zostało ono wybudowane w 1948 r. – wcześniej na hali funkcjonowało prywatne schronisko prowadzone przez Jerzego Uznańskiego, zniszczone przez lawinę w 1913 roku oraz dzikie schronisko wybudowane w 1933 roku.

Czytaj więcej »

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »

Stary Tartak w Jurgowie

Nieopodal brzegu rzeki Białki znajduje się funkcjonujący do dziś zabytkowy, stary tartak napędzany kołem wodnym. Jest to jedyny zabytkowy obiekt przemysłowy w Jurgowie, który przetrwał

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.