Szlaki w Tatrach – o czym należy pamiętać przed wyprawą w góry?

Wycieczka w góry zobowiązuje do odpowiedniego przygotowania. Chodzenie po górach w sezonie letnim może wydawać się łatwe, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że bywa również niebezpieczne. Jeśli wcześniej przemyślimy różne szczegóły, wyprawa będzie bardziej komfortowa i spokojna. Niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się ze szlakami, po których mamy zamiar wędrować, aby sprawdzić, czy nie będą za trudne lub za długie.

Szlaki w Tatrach – zagrożenia

Polskie góry nie należą do najwyższych, ale również w nich znajdują się niebezpieczne miejsca, warunki pogodowe zmieniają się bardzo szybko. Podstawowym zagrożeniem są burze i lawiny. Zjawiska klimatyczne, które na równinach przebiegają w naturalny sposób, w górach mogą być bardzo niebezpieczne. Opady deszczu powodują, że kamienie, które często są podłożem na szlaku, stają się bardzo śliskie, łatwo wówczas o wypadek. Na terenie Tatr żyją również niedźwiedzie, które przemieszczają się bardzo cicho i można nie zauważyć, kiedy podejdą bardzo blisko.

Jak wytyczyć trasę?

Jeśli już wybór konkretnego pasma górskiego jest dokonany, trzeba wytyczyć indywidualny szlak. Bardzo przydatne do tego mogą być specjalne aplikacje, które pomagają w planowaniu, obliczają czas potrzebny do pokonania trasy, czy ilość podejść. Poszczególne szlaki w Tatrach mają różne stopnie trudności, na mapie zaznaczone są innymi kolorami:

  •  niebieski, w tym kolorze zaznaczone są długie szlaki,
  •  czerwony, to najważniejsze i najbardziej charakterystyczne trasy,
  •  czarny, szlaki krótkie,
  •  zielony, oznacza drogi do specyficznych miejsc,
  •  żółty, to trasy łącznikowe.

W trudnych warunkach atmosferycznych telefon może nie spełnić swojego zadania, bateria może ulec rozładowaniu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zabranie se sobą mapy w formie papierowej.

Szlaki w Tatrach – co ze sobą zabrać?

Najważniejszą częścią garderoby w górach są odpowiednie buty, nie mogą to być sandały czy zwykłe, sportowe buty. Powinny być górskie, najlepiej za kostkę, o rozmiar większe, aby można było założyć grube skarpety. Ważnym elementem jest także odpowiedni dobór plecaka. Wszystkie niezbędne rzeczy musimy nosić sami, dlatego powinien być pakowny i jednocześnie lekki, jeśli posiada ramiączka w pasie i na klatce piersiowej, jego ciężar rozkłada się bardziej równomiernie. Powinien być wykonany z materiału odpornego na uderzenia mechaniczne, o które bardzo łatwo na szlaku. Niezbędny jest także krem przeciwsłoneczny, czapka osłaniająca od słońca oraz płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa, ponieważ pogoda w Tatrach jest mało przewidywalna.

Podczas wycieczek górskich łatwo o otarcia lub zranienia, dlatego dobrze jest mieć przy sobie wodę utlenioną, plastry oraz bandaż. Dobrze jest również zaopatrzyć się w spodnie górskie, które wykonane są z łatwo schnącego materiału oraz kijki trekingowe. Niosąc na plecach ciężki plecak, wygodnie jest oprzeć się na kijkach, jest to spore ułatwienie. Konieczne jest też zabranie ze sobą sporej ilości wody, wysiłek fizyczny sprawia, że pragnienie jest dużo większe. Warto zabrać ze sobą niewielką ilość gotówki, ponieważ na szlaku nie ma możliwości skorzystania z bankomatu.

Należy pamiętać o zapisaniu numerów alarmowych, ponieważ w momencie jakiegoś wypadku, może nie być możliwości ani czasu do szukania takich informacji w telefonie.

 

Willa Poraj

Willa „Poraj” została wybudowana w 1887 r. w stylu szwajcarskim / tyrolskim, według projektu Fryderyka Kallaya. Jej pierwsza nazwa brzmiała „Marya”, od imienia pierwszej właścicieli Marii Makswaldowej, która prowadziła tu pensjonat do roku 1909.

Czytaj więcej »

Pomnik Turysty pod Gubałówką

Przed dolną stacją kolei na Gubałówkę stoi Pomnik Turysty, cieszący się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Po niewysokiej drabince każdy może wejść na jego podest i stać się na moment częścią tego pomnika (dzieci powinny wchodzić pod opieką dorosłych).

Czytaj więcej »

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka, o długości 150 m i głębokości 15 m, położona jest w Raptawickiej Turni, około 180 m nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej. Jaskinia ma dwa otwory położone na wysokości 1146 m i 1151 m n.p.m. Temperatura w jej wnętrzu wynosi 6 – 7 ⁰ C.

Czytaj więcej »

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Czytaj więcej »

Dolina Iwaniacka

Żółty szlak z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz odchodzi w lewo z dna doliny,  około 100 metrów za Leśniczówką TPN. Początkowo, biegnąca razem ze szlakiem

Czytaj więcej »

Willa Polonia

Przy ul. Chramcówki 14 stoi zabytkowa drewniana willa „Polonia” wzniesiona na początku XX wieku. Obecnie w willi znajdują się pokoje do wynajęcia.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.