Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Wycieczka na Gęsią Szyję

Wycieczkę rozpoczynamy z Wierchu Poroniec (parking, wejście do TPN). Można tu dojechać samochodem z Zakopanego (ok. 25 min) lub busem. Podczas wycieczki zdobędziemy niewysoki reglowy szczyt – Gęsią Szyję, a także przejdziemy mniej uczęszczanymi, leśnymi tatrzańskimi szlakami. Czas trwania wycieczki uwzględnia cztery piętnastominutowe postoje.

Szlak z Wierchporońca na Rusinową Polanę

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 3,5 km
Czas przejścia: 1:00(↓0:50)
Różnica poziomów: 1101 m – Wierch Poroniec
1210 m – Rusinowa Polana
109 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Wierchu Poroniec, z Rusinowej Polany
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony


W drogę ruszamy z Wierchu Poroniec, gdzie znajduje się płatny (15 zł za dobę) parking dla samochodów osobowych, toalety oraz kasa TPN. Pierwszy odcinek szlaku wiedzie wygodną drogą równoległą do szosy Oswalda Balcera. Widać z niej pięknie góry należące do słowackiej części Tatr.

Po kilku minutach wchodzimy do lasu, którego, poza kilkoma niewielkimi polankami, nie opuścimy aż do Rusinowej Polany. Niecały kilometr przed jej osiągnięciem obchodzimy północno–zachodnim zboczem szczyt Gołego Wierchu (1206 m n.p.m.) Szlak na całej długości poprowadzony jest szeroką, wygodną, gruntowo–kamienną drogą (zwaną również „Siedlarską Drogą”) i pokonuje nieznaczną różnicę wysokości, więc wędrówka nim nie powinna przysporzyć nikomu trudności.

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana zajmuje powierzchnię ok. 100 ha i leży na wysokości 1170 – 1300 m n.p.m. Rozciąga się z niej piękny widok na Tatry Wysokie – zarówno polskie jak i słowackie. Widać stąd Hawrań, Murań, Gerlach, Ganek, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i wiele innych.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Zielony Do Wierchu Poroniec
Na Gęsią Szyję
0:50 (↑1:00)
1:00 (↓0:50)
Niebieski Na Wiktorówki
Do Zazadniej
Do Palenicy Białczańskiej
0:00 (↑0:15)
1:00 (↑1:15)
0:40 (↑0:50)
Czarny Na Polanę pod Wołoszynem 0:30 (↕)

Rusinowa Polana jest też ważnym węzłem szlaków turystycznych. Można stąd udać się do Palenicy Białczańskiej, na Polanę pod Wołoszynem, na Gęsią Szyję oraz do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach (oraz wrócić do Wierchu Poroniec).

Przed dalszą wędrówką można na Polanie wypocząć przy jednym z drewnianych stołów ustawionych dla turystów (choć w sezonie jest tu dość tłoczno) oraz skorzystać z toalety. W sezonie czynna jest bacówka, w której można skosztować pysznych oscypków.

Polana od wieków wykorzystywana była do wypasu owiec. W połowie XX wieków znajdowała się tu cała osada licząca 20 budynków, do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka szałasów. Obecnie na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec w ilości ok. 200 zwierząt.

Szlak z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,5 km
Czas przejścia: 0:45 (↓0:30)
Różnica poziomów: 1210 m – Rusinowa Polana
1490 m – Gęsia Szyja
280 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z grani Gęsiej Szyi
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wariant: PODEJŚCIE

Z Rusinowej Polany ruszamy w kierunku południowo-zachodnim. Od samego początku szlak stromo dźwiga się ku górze – najpierw idziemy trawiastym zboczem, a następnie wchodzimy  do świerkowego lasu. Ścieżka umocniona jest drewnianymi balami. Podejście, choć niedługie, należy do dosyć męczących. Na szlaku kilkukrotnie wychodzimy na niewielkie polanki, jednak najpiękniejsze widoki czekają nas dopiero na wierzchołku Gęsiej Szyi.

Gęsia Szyja

Gęsia Szyja to reglowy szczyt o wysokości 1490 m n.p.m. położony w Tatrach Wysokich. Jego nazwę nosi również cały masyw, w którym się znajduje.

Południowe zbocza Gęsiej Szyi opadają do Doliny Waksmundzkiej, a północne do Doliny Filipka. U jej podnóży, po wschodniej stronie znajduje się Rusinowa Polana, a po zachodniej – Polana Waksmundzka.

Polana Waksmundzka i Wołoszyn

Polana Waksmundzka i Wołoszyn

Nazwa szczytu pochodzi od wygiętego w „gęsią szyję” grzbietu odchodzącego z wierzchołka w kierunku Rusinowej Polany.

Gęsia Szyja

Gęsia Szyja jest prawie w całości porośnięta lasem świerkowym. Wyjątek stanowi jej wierzchołek – grupa skał dolomitowych o wysokości około 15 m nazywanych Waksmundzkimi Skałkami. Ich malownicze, nieregularne kształty dodają temu miejscu zdecydowanego uroku.

Gęsia Szyja

Z Gęsiej Szyi rozpościerają się piękne widoki. Na wschodzie widoczna jest galeria Tatr Bielskich (a wśród nich od lewej – Murań, Nowy Wierch, Hawrań, Płaczliwa Skała, Szalony Wierch, Kopa Bielska), na południowym wschodzie i południu pięknie prezentują się szczyty Tatr Wysokich (od lewej Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Kieżmarski Szczyt, Czarny Szczyt, Łomnica, Baranie Rogi, Śnieżny Szczyt, Lodowy Szczyt, Kopa Lodowa, Szeroka Jaworzyńska, Świstowy Szczyt, Mała Wysoka, Polski Grzebień,  Wielicki Szczyt, Gerlach, Batyżowiecki Szczyt, Kaczy Szczyt, Zmarzły Szczyt, Młynarz, Kończysta, Żłobisty Szczyt, Rumanowy Szczyt, Ganek, Wysoka, Ciężki Szczyt, Rysy), a w dole Dolina Białki i Dolina Białej Wody. Również na południu, na pierwszym planie doskonale widoczne są masywy Wołoszyna i Koszystej, oddzielone od siebie Doliną Waksmundzką.

Panorama z Gęsiej Szyi

Panorama z Gęsiej Szyi

Szlak z Gęsiej Szyi na Rówień Waksmundzką

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,0 km
Czas przejścia: 0:15 (↑0:20)
Różnica poziomów: 1490 m – Gęsia Szyja
1405 m – Rówień Waksmundzka
– 85 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z grani Gęsiej Szyi, z Równi Waksmundzkiej
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski

Wariant: ZEJŚCIE

Ze szczytu Gęsiej Szyi schodzimy najpierw wąską ścieżką, obchodząc skały od strony północnej. Następnie po drewnianych schodkach omijamy ostatnią z malowniczych turniczek i na chwilę zagłębiamy się w świerkowym lesie.

Po około 200 m osiągamy Waksmundzki Przysłop – siodło pomiędzy Suchym Waksmundzkim Wierchem (1485 m n.p.m.) i szczytem Gęsiej Szyi. Znajduje się na nim niewielka, prawie już zarośnięta polanka (1405 – 1455 m n.p.m.), która niegdyś była wypasana i wchodziła w skład Hali Waksmundzkiej.

Następnie znów wchodzimy do lasu. Szlak przez kilka chwil wiedzie południowymi zboczami Suchego Wierchu Waksmundzkiego, po czym wyprowadza nas na Rówień Waksmundzką.

Rówień Waksmundzka

Rówień Waksmundzka, położona na wysokości 1400-1440 m n.p.m. pomiędzy Gęsią Szyją, a Małą Koszystą, była niegdyś częścią wypasanej Hali Waksmundzkiej. Od czasu zaprzestania wypasu owiec stopniowo zarasta, obecnie jej powierzchnia wynosi ok 2,5 ha. Rozpościera się z niej piękny widok na Tatry Bielskie.

Rówień Waksmundzka jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Można stąd udać się na Gęsią Szyję (1490 m n.p.m.), w stronę Schroniska Murowaniec, do Wodogrzmotów Mickiewicza przez Polanę pod Wołoszynem, oraz do Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Zielony Gęsia Szyja
Hala Gąsienicowa
0:25 (↓0:15)
2:15 (↓2:15)
Czerwony Psia Trawka
Polana pod Wołoszynem
0:50 (↑1:00)
0:50 (↑1:00)

Szlak z Równi Waksmundzkiej na Polanę pod Wołoszynem

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,8 km
Czas przejścia: 0:50 (↑1:00)
Różnica poziomów: 1405 m – Rówień Waksmundzka
1250 m – Polana pod Wołoszynem
– 155 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Równi Waksmundzkiej, spomiędzy drzew na szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Wariant: ZEJŚCIE

Odcinek szlaku wiedzie Doliną Waksmundzką.


Dolina Waksmundzka jest odnogą Doliny Białki, od której odgałęzia się na wysokości 980 m n.p.m. w okolicach Palenicy Białczańskiej. Ma długość 4,8 km i powierzchnię około 6 km2. Od północy i zachodu ograniczona jest masywami Gęsiej Szyi, Małej Koszystej, Wielkiej Koszystej i Waksmundzkiego Wierchu, a od południa i wschodu granią Wołoszyna, ciągnącą się od jej najwyższego szczytu – Wielkiego Wołoszyna,  przez Pośredni Wołoszyn, Skrajny Wołoszyn, Wierch nad Zagonnym Żlebem po Turnię nad Dziadem, i dalej Wyżnią Kopką i Niżnią Kopką. Jej górne piętro podchodzi pod Przełęcz Krzyżne. Dolina posiada jedno odgałęzienie – Świstówkę Waksmundzką.

Szlak z Równi Waksmundzkiej na Polanę pod Wołoszynem

Dolina jest pochodzenia polodowcowego, powstała na linii dyslokacji tektonicznej (zmiany ułożenia warstw skalnych pod wpływem ruchów skorupy ziemskiej). W jej górnych partiach znajdują się kotły polodowcowe. Dolna część doliny zbudowana jest ze skał osadowych i porośnięta lasami świerkowo-limbowymi, natomiast podłoże części górnej stanowią granitoidy.

Obszar Doliny wchodzi w skład obszaru ochrony ścisłej Dolina Rybiego Potoku, Roztoki i Waksmundzka. Jest ostoją wielu gatunków zwierząt – między innymi niedźwiedzi, kozic, świstaków i jeleni. Teren doliny jest prawie niedostępny turystycznie. Jedyne szlaki, które ją przecinają w niższych partiach to czerwony szlak z Równi Waksmundzkiej do Wodogrzmotów Mickiewicza oraz  czarny szlak z Polany pod Wołoszynem na Rusinową Polanę.

Szlak z Równi Waksmundzkiej na Polanę pod Wołoszynem

Dnem doliny spływa Waksmundzki Potok mający swoje źródło na wysokości ok. 1975 m n.p.m., niedaleko Przełęczy Krzyżne. Znajduje się na nim kilka kaskad i wodospadów (niedostępnych turystycznie), w tym najbardziej znany, piętnastometrowy Młyn (ok. 1400 m n.p.m.). Na wysokości około 987 m n.p.m. potok zasila rzekę Białkę.

Nazwa Doliny pochodzi od podhalańskiej wioski Waksmund.

Z Równi Waksmundzkiej ruszamy w kierunku wschodnim przez świerkowy las, gdzieniegdzie zniszczony przez wiatry oraz w wyniku działalności owadów. Ponieważ światło dociera dość głęboko, występują tu liczne gatunki roślin runa. Zamierające świerki zastępowane są przez zarośla wierzbowo-jarzębinowe.

Spomiędzy drzew, po północnej stronie doliny, ukazuje się Gęsia Szyja.

Gęsia Szyja ze szlaku Rówień Waksmundzka – Polana pod Wołoszynem.

Gęsia Szyja ze szlaku Rówień Waksmundzka – Polana pod Wołoszynem.

Schodzimy niżej, a bujna roślinność zamienia się na monokulturowy las świerkowy. Podłoże pokryte jest kamieniami i igliwiem.

Po pokonaniu około 1,3 km osiągamy dno Doliny Waksmundzkiej i po drewnianym mostku przechodzimy nad Potokiem Waksmundzkim.

Od tego momentu droga prowadzi stromo ku górze, po około pół kilometra doprowadzając na Polanę pod Wołoszynem. Roślinność wokół znów się zagęszcza.

Polana pod Wołoszynem (niegdyś Pod Kopki) położona jest na wysokości 1245–1320 m n.p.m. na północno-wschodnim stoku Turni nad Dziadem (1902 m n.p.m.) – najniższego z wierzchołków leżących w grani Wołoszyna.  Niegdyś miała powierzchnię 4 ha, była wypasana i wchodziła w skład Hali Wołoszyńskiej. Stało na niej kilka szałasów pasterskich. Obecnie polana jest niemal całkowicie zarośnięta. Nazwa polany jak i hali pochodzi najprawdopodobniej od pasterskiego ludu Wołochów.

Na „polanie” znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Można stąd udać się czerwonym szlakiem na Rówień Waksmundzką lub do Wodogrzmotów Mickiewicza lub czarnym na Rusinową Polanę.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Rówień Waksmundzka
Wodogrzmoty Mickiewicza
1:00 (↓0:50)
0:35 (↑0:45)
Czarny Rusinowa Polana 0:30 (↕)

Kiedyś z Polany pod Wołoszynem prowadził szlak na obecnie zamknięty odcinek Orlej Perci.

Szlak z Polany pod Wołoszynem na Rusinową Polanę

ynem
1210 m – Rusinowa Polana
40 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Rusinowej Polany
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czarny

Wariant: PODEJŚCIE

Z zarośniętej już prawie całkowicie Polany pod Wołoszynem ruszamy w kierunku północnym. Nieopodal szlaku, po jego wschodniej stronie, znajduje się niewielki, okresowo wysychający Wołoszyński Stawek.

Po pokonaniu około 1 km (najpierw po płaskim terenie, następnie w dół) przechodzimy przez drewniany mostek na Waksmundzkim Potoku. Następnie droga dźwiga się ku górze, wschodnimi stokami Niżniej Kopki (1290 m n.p.m.), aby po kolejnym kilometrze wyprowadzić na południowy skraj Rusinowej Polany. W prawo odchodzi niebieski szak do Palenicy Białczańskiej.

Obchodzimy Polanę od wschodniej strony i docieramy do skrzyżowania szlaków turystycznych.

Szlak z Polany pod Wołoszynem na Rusinową Polanę

POWRÓT

Na Wierch Poroniec wracamy tą samą drogą.

Podziel się komentarzem