Buty podejściowe – sprawdź 3 najważniejsze cechy!

Niezależnie od tego, jak trudna trasa Cię czeka, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które zadba o komfort podczas długich spacerów na nierównym terenie. Buty podejściowe są obowiązkowym elementem garderoby każdego wytrawnego poszukiwacza przygód. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie!

 

Buty podejściowe – dla kogo?

Buty podejściowe są przede wszystkim dla osób, które uwielbiają wędrówki po górach. Takie wycieczki to najczęściej wiele godzin stąpania po nierównym, kamienistym podłożu, dlatego odpowiednie obuwie jest niezwykle istotne – nie tylko ze względu na komfort, który też jest ważny, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Rynek pod kątem sprzętu i akcesoriów górskich znacznie się rozwinął od czasów, kiedy to pasja do gór ledwie raczkowała, i dziś możemy mówić o różnych kategoriach obuwia, a jednym z nich są buty podejściowe damskie, które nieco różnią się od tych męskich, również przeznaczonych do trekkingu czy wspinaczek, nie tylko pod kątem zastosowanej kolorystyki, ale również budową.

Buty podejściowe – 3 najważniejsze cechy

Celem zakupienia odpowiednich butów podejściowych, które sprawdzą się na szlaku o różnym stopniu trudności, zwróć uwagę na te 3 istotne cechy, które w większej mierze decydują o ich funkcjonalności:

 

  • Przyczepność do podłoża.

Na odpowiednią przyczepność do podłoża składa się amortyzacja obuwia oraz właściwa konstrukcja podeszwy, która powinna być odporna na ścieranie. O ile masz taką możliwość, sprawdź, jak zachowuje się but na nierównym terenie. Spójrzmy prawdzie w oczy: płaska podłoga w sklepie nie odda w pełni tego, czego możesz spodziewać się podczas górskich wypraw. Wychodząc w teren, możesz się rozczarować np. zbyt mało solidną podeszwą. Nie ryzykuj, przymierz buty na obie stopy i przejdź się w nich, skorzystaj z progu o innej wysokości niż pozostała podłoga w pomieszczeniu i dopiero wtedy podejmij decyzję.

 

  • Waga obuwia.

Waga obuwia ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku podróżników ,,zaawansowanych”, czyli osób, które podróżują często, a ich wędrówki liczą nawet kilka dni lub tygodni. Przy zmianie obuwia, lekka waga przedmiotu nie będzie stanowić problemu i dodatkowego balastu, który i bez tego jest przecież wystarczający. Lekka waga umożliwia również przypięcie obuwia karabinkiem (bardzo przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy miejsce w plecaku masz mocno ograniczone).

 

  • Wysokość i budowa cholewki.

Cholewka to kolejny, istotny element obuwia podejściowego. W przypadku tej kategorii butów cholewka jest bardziej dopasowana, a więc węższa. Ma to na celu ułatwienie podejścia, zapewnienie czucia i ułatwienie pokonywania bardziej zaawansowanych tras. Upewnij się, że materiały wykorzystane do wykonania tej części obuwia, zapewniają wentylację stopy i jej ochronę na bardziej kamienistym podłożu.

Wybór obuwia podejściowego powinien być przemyślany – w końcu produkt ten ma służyć przez wiele kilometrów i powinien poradzić sobie w różnych warunkach pogodowych. Jeśli nie jesteś pewny, jakie buty podejściowe wybrać, specjaliści w dedykowanym sklepie z odzieżą i obuwiem górskim doradzą Ci w odpowiednim zakupie.

Dolina Olczyska

Dolina Olczyska jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km² leżącą pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), a Małym (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Kościół na Górce

Przy ul. Kaszelewskiego 9, na zalesionym, południowym stoku Gubałówki, stoi Kościół Księży Jezuitów „Na Górce” Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Kościół projektu jezuity Stanisława Dydka, początkowo drewniany, a następnie otynkowany i pokryty blachą został wybudowany w latach 1899 – 1908. Wystrój wnętrza kościoła zawiera elementy stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Skwerek na Krupówkach

Na placyku u zbiegu ulic Krupówki, Staszica i Piłsudskiego znajduje się jeden z najnowszych elementów „wystroju” Krupówek – niewielkie oczko wodne i malowniczy drewniany mostek na Foluszowym Potoku. Pomimo, że to miejsce nie jest zabytkiem, chętnie zatrzymuję się tu turyści i robią pamiątkowe zdjęcia.

Czytaj więcej »

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »

Teatr Witkacego

Przy ul. Chramcówki 15, w budynku dawnego Zakładu Wodoleczniczego dr Andrzeja Chramca, mieści się jedyny w Zakopanem Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Teatr działa od

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.