Buty podejściowe – sprawdź 3 najważniejsze cechy!

Niezależnie od tego, jak trudna trasa Cię czeka, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które zadba o komfort podczas długich spacerów na nierównym terenie. Buty podejściowe są obowiązkowym elementem garderoby każdego wytrawnego poszukiwacza przygód. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie!

 

Buty podejściowe – dla kogo?

Buty podejściowe są przede wszystkim dla osób, które uwielbiają wędrówki po górach. Takie wycieczki to najczęściej wiele godzin stąpania po nierównym, kamienistym podłożu, dlatego odpowiednie obuwie jest niezwykle istotne – nie tylko ze względu na komfort, który też jest ważny, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Rynek pod kątem sprzętu i akcesoriów górskich znacznie się rozwinął od czasów, kiedy to pasja do gór ledwie raczkowała, i dziś możemy mówić o różnych kategoriach obuwia, a jednym z nich są buty podejściowe damskie, które nieco różnią się od tych męskich, również przeznaczonych do trekkingu czy wspinaczek, nie tylko pod kątem zastosowanej kolorystyki, ale również budową.

Buty podejściowe – 3 najważniejsze cechy

Celem zakupienia odpowiednich butów podejściowych, które sprawdzą się na szlaku o różnym stopniu trudności, zwróć uwagę na te 3 istotne cechy, które w większej mierze decydują o ich funkcjonalności:

 

  • Przyczepność do podłoża.

Na odpowiednią przyczepność do podłoża składa się amortyzacja obuwia oraz właściwa konstrukcja podeszwy, która powinna być odporna na ścieranie. O ile masz taką możliwość, sprawdź, jak zachowuje się but na nierównym terenie. Spójrzmy prawdzie w oczy: płaska podłoga w sklepie nie odda w pełni tego, czego możesz spodziewać się podczas górskich wypraw. Wychodząc w teren, możesz się rozczarować np. zbyt mało solidną podeszwą. Nie ryzykuj, przymierz buty na obie stopy i przejdź się w nich, skorzystaj z progu o innej wysokości niż pozostała podłoga w pomieszczeniu i dopiero wtedy podejmij decyzję.

 

  • Waga obuwia.

Waga obuwia ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku podróżników ,,zaawansowanych”, czyli osób, które podróżują często, a ich wędrówki liczą nawet kilka dni lub tygodni. Przy zmianie obuwia, lekka waga przedmiotu nie będzie stanowić problemu i dodatkowego balastu, który i bez tego jest przecież wystarczający. Lekka waga umożliwia również przypięcie obuwia karabinkiem (bardzo przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy miejsce w plecaku masz mocno ograniczone).

 

  • Wysokość i budowa cholewki.

Cholewka to kolejny, istotny element obuwia podejściowego. W przypadku tej kategorii butów cholewka jest bardziej dopasowana, a więc węższa. Ma to na celu ułatwienie podejścia, zapewnienie czucia i ułatwienie pokonywania bardziej zaawansowanych tras. Upewnij się, że materiały wykorzystane do wykonania tej części obuwia, zapewniają wentylację stopy i jej ochronę na bardziej kamienistym podłożu.

Wybór obuwia podejściowego powinien być przemyślany – w końcu produkt ten ma służyć przez wiele kilometrów i powinien poradzić sobie w różnych warunkach pogodowych. Jeśli nie jesteś pewny, jakie buty podejściowe wybrać, specjaliści w dedykowanym sklepie z odzieżą i obuwiem górskim doradzą Ci w odpowiednim zakupie.

Kościół na Górce

Przy ul. Kaszelewskiego 9, na zalesionym, południowym stoku Gubałówki, stoi Kościół Księży Jezuitów „Na Górce” Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Kościół projektu jezuity Stanisława Dydka, początkowo drewniany, a następnie otynkowany i pokryty blachą został wybudowany w latach 1899 – 1908. Wystrój wnętrza kościoła zawiera elementy stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, którego szczytami biegnie granica polsko–słowacka. W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Czytaj więcej »

Siedziba TOPR

Przy ul. Piłsudskiego 63 znajduje się drewniany budynek wybudowany w 1985 roku, w którym mieści się siedziba Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To stąd wyrusza większość

Czytaj więcej »

Rówień Waksmundzka

Rówień Waksmundzka położona na wysokości 1400-1440 m n.p.m. pomiędzy Gęsią Szyją, a Małą Koszystą, była niegdyś częścią wypasanej Hali Waksmundzkiej. Od czasu zaprzestania wypasu owiec stopniowo zarasta, obecnie jej powierzchnia wynosi ok 2,5 ha. Rozpościera się z niej piękny widok na Tatry Bielskie.

Czytaj więcej »
Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.