Buty podejściowe – sprawdź 3 najważniejsze cechy!

Niezależnie od tego, jak trudna trasa Cię czeka, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które zadba o komfort podczas długich spacerów na nierównym terenie. Buty podejściowe są obowiązkowym elementem garderoby każdego wytrawnego poszukiwacza przygód. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie!

 

Buty podejściowe – dla kogo?

Buty podejściowe są przede wszystkim dla osób, które uwielbiają wędrówki po górach. Takie wycieczki to najczęściej wiele godzin stąpania po nierównym, kamienistym podłożu, dlatego odpowiednie obuwie jest niezwykle istotne – nie tylko ze względu na komfort, który też jest ważny, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Rynek pod kątem sprzętu i akcesoriów górskich znacznie się rozwinął od czasów, kiedy to pasja do gór ledwie raczkowała, i dziś możemy mówić o różnych kategoriach obuwia, a jednym z nich są buty podejściowe damskie, które nieco różnią się od tych męskich, również przeznaczonych do trekkingu czy wspinaczek, nie tylko pod kątem zastosowanej kolorystyki, ale również budową.

Buty podejściowe – 3 najważniejsze cechy

Celem zakupienia odpowiednich butów podejściowych, które sprawdzą się na szlaku o różnym stopniu trudności, zwróć uwagę na te 3 istotne cechy, które w większej mierze decydują o ich funkcjonalności:

 

  • Przyczepność do podłoża.

Na odpowiednią przyczepność do podłoża składa się amortyzacja obuwia oraz właściwa konstrukcja podeszwy, która powinna być odporna na ścieranie. O ile masz taką możliwość, sprawdź, jak zachowuje się but na nierównym terenie. Spójrzmy prawdzie w oczy: płaska podłoga w sklepie nie odda w pełni tego, czego możesz spodziewać się podczas górskich wypraw. Wychodząc w teren, możesz się rozczarować np. zbyt mało solidną podeszwą. Nie ryzykuj, przymierz buty na obie stopy i przejdź się w nich, skorzystaj z progu o innej wysokości niż pozostała podłoga w pomieszczeniu i dopiero wtedy podejmij decyzję.

 

  • Waga obuwia.

Waga obuwia ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku podróżników ,,zaawansowanych”, czyli osób, które podróżują często, a ich wędrówki liczą nawet kilka dni lub tygodni. Przy zmianie obuwia, lekka waga przedmiotu nie będzie stanowić problemu i dodatkowego balastu, który i bez tego jest przecież wystarczający. Lekka waga umożliwia również przypięcie obuwia karabinkiem (bardzo przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy miejsce w plecaku masz mocno ograniczone).

 

  • Wysokość i budowa cholewki.

Cholewka to kolejny, istotny element obuwia podejściowego. W przypadku tej kategorii butów cholewka jest bardziej dopasowana, a więc węższa. Ma to na celu ułatwienie podejścia, zapewnienie czucia i ułatwienie pokonywania bardziej zaawansowanych tras. Upewnij się, że materiały wykorzystane do wykonania tej części obuwia, zapewniają wentylację stopy i jej ochronę na bardziej kamienistym podłożu.

Wybór obuwia podejściowego powinien być przemyślany – w końcu produkt ten ma służyć przez wiele kilometrów i powinien poradzić sobie w różnych warunkach pogodowych. Jeśli nie jesteś pewny, jakie buty podejściowe wybrać, specjaliści w dedykowanym sklepie z odzieżą i obuwiem górskim doradzą Ci w odpowiednim zakupie.

Hotel Górski na Kalatówkach

Hotel Górski na Kalatówkach został wybudowany w 1938 roku na potrzeby narciarskich mistrzostw świata. Położony jest przy północno–zachodnim skraju Polany Kalatówki na wysokości 1198 m n.p.m. Prowadzi do niego brukowana Droga Brata Alberta z Kuźnic, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego.

Czytaj więcej »

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2, mająca długość 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych.

Czytaj więcej »

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Czytaj więcej »

Pomnik Ratownikom Górskim

Pomnik Ratownikom Górskim stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego, tuż obok Krupówek. Pomnik został odsłonięty w 1959 roku z okazji pięćdziesięciolecia utworzenia Tatrzańskieg o Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autorem pomnika jest znany zakopiański artysta Władysław Hasior.

Czytaj więcej »

Skocznia Wielka Krokiew

Jednym z najbardziej znanych I rozpoznawalnych obiektów w Zakopanem jest bez wątpienia skocznia Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.