Ubezpieczenie na narty w PZU – analiza oferty

Jeśli stosunkowo często podróżujesz przez cały rok, a zimą robisz dłuższe i krótsze wypady na narty, ofertą wartą rozważenia jest ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót. To ciekawe rozwiązanie dla osób mobilnych, dla których narty są jedną z wielu aktywności.

Pakiet Bezpieczny Powrót nie jest typową polisą narciarską, co nie znaczy, że nie spełnia oczekiwań typowego narciarza, który chce nabyć dobre ubezpieczenie na narty. Największym atutem tego produktu jest jego kompleksowość – zapewnia ochronę nie tylko dla narciarzy, ale dla osób stale podróżujących, i to nie tylko samodzielnie, ale też z rodziną.

Polisę można nabyć w dwóch wariantach – podstawowym (od 220 zł) lub rozszerzonym (od 453 zł). Towarzystwo przewidziało zniżki dla par, rodzin i osób do 18. roku życia, a także członków Polskiego Związku Alpinizmu. Oferta składa się z czterech pakietów:

 • indywidualnego,
 • partnerskiego (osoba ubezpieczona i wskazana przez nią osoba bliska) – tylko pakiet podstawowy,
 • rodzinnego (maksymalnie 5 osób) – tylko pakiet podstawowy,
 • młodzieżowego (osoba do 18. roku życia).

Ubezpieczenie na narty PZU ma tę zaletę, że zapewnia ochronę przez cały rok na terenie całej Europy. Można ją więc wykupić raz do roku, a potem nie martwić się o ubezpieczenie wyjazdu na dłuższy, dwutygodniowy urlop latem i krótszy urlop zimą. Przydaje się to również w przypadku spontanicznych wyjazdów na weekend, co u narciarzy jest częstą praktyką, zwłaszcza jeśli np. mieszkają w pobliżu granicy z Niemcami, Czechami czy Słowacją. Wystarczą chęci, sprzęt i dobra pogoda – do takich wypadów miłośników białego szaleństwa nie trzeba namawiać.

A oto sumy ubezpieczenia poszczególnych składników polisy w dwóch wariantach.

Wariant podstawowy:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – 250 tys. zł,
 • OC – 500 tys. zł,
 • assistance – 20 tys. zł,
 • ubezpieczenie bagażu – 2 tys. zł.

Wariant rozszerzony:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – 250 tys. zł,
 • OC – 500 tys. zł,
 • assistance – 35 tys. zł,
 • ubezpieczenie bagażu – 3 tys. zł.

Możliwymi rozszerzeniami są: ubezpieczenie NNW, pobyt na wysokości do 7600 tys. m n.p.m., wydłużenie maksymalnego czasu wyjazdu do 16 tygodni, a także rozszerzenia polegające na uwzględnieniu chorób przewlekłych lub zwiększonego ryzyka działań wojennych. Polisa zarówno w wariancie podstawowym, jak i rozszerzonym ma stosunkowo wysokie dwa najważniejsze dla narciarzy ubezpieczenia: KL i OC.

Słabe strony pakietu Bezpieczna Podróż

Podstawową wadą pakietu Bezpieczny Powrót jest brak ubezpieczenia NNW, ale można je dokupić dodatkowo lub posiadać w ramach ubezpieczenia na życie. Wadą jest też mała elastyczność oferty – dla par lub rodzin polisę otrzymamy tylko w wariancie podstawowym, nie możemy też dostosować jej do indywidualnych potrzeb lub specyfiki wyjazdu. Polisy też nie można kupić w internecie tak jak oferty innych ubezpieczycieli – musimy w tym celu skontaktować się bezpośrednio z PZU.

Niektórzy ubezpieczyciele posiadają różnego typu rozszerzenia oferty ubezpieczeniowej. Pakiet SKI Plus w Warcie zapewnia np. zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu, jeśli nasz sprzęt został uszkodzony lub pokrycie kosztów niewykorzystania karnetu narciarskiego, jeśli stan zdrowia ubezpieczonego uniemożliwia korzystanie z wyciągów lub gdy z przyczyn pogodowych będzie to niemożliwe. AXA, Allianz i Generali oferują natomiast – za dodatkową dopłatą – ubezpieczenie na wypadek, gdyby do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w momencie, gdy będziemy pod wpływem alkoholu.

 

Oferta PZU nie ma tego typu atutów, ale jej zaletą wyróżniającą ją spośród innych ofert jest czas obowiązywania przez cały rok. Zamiast więc płacić za ochronę podczas kilku podróży, można wykupić na cały rok jedną Bezpieczną Podróż.

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka, o długości 150 m i głębokości 15 m, położona jest w Raptawickiej Turni, około 180 m nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej. Jaskinia ma dwa otwory położone na wysokości 1146 m i 1151 m n.p.m. Temperatura w jej wnętrzu wynosi 6 – 7 ⁰ C.

Czytaj więcej »

Rakoń

Rakoń to szczyt o wysokości 1879 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. Przez jego wierzchołek przechodzi granica polsko-słowacka. Zbocza Rakonia opadają do trzech dolin – od

Czytaj więcej »

Kaplica na Jaszczurówce

Przy drodze Oswalda Balzera, w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego) stoi zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908. Kaplica na Jasczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański.

Czytaj więcej »

Willa Turnia

Przy ul. Kościuszki 9 stoi zabytkowa, ponad 100-letnia, willa „Turnia”. Niestety pomimo, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego od lat popada w ruinę. Willa została wybudowana w 1908 roku przez Jana Obrochtę w stylu zakopiańskim.

Czytaj więcej »

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

W centrum miejscowości Jurgów mieści się Zagroda Sołtysów – filia Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. W muzeum-skansenie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna ukazująca wnętrza bogatego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.