Ubezpieczenie na narty w PZU – analiza oferty

Jeśli stosunkowo często podróżujesz przez cały rok, a zimą robisz dłuższe i krótsze wypady na narty, ofertą wartą rozważenia jest ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót. To ciekawe rozwiązanie dla osób mobilnych, dla których narty są jedną z wielu aktywności.

Pakiet Bezpieczny Powrót nie jest typową polisą narciarską, co nie znaczy, że nie spełnia oczekiwań typowego narciarza, który chce nabyć dobre ubezpieczenie na narty. Największym atutem tego produktu jest jego kompleksowość – zapewnia ochronę nie tylko dla narciarzy, ale dla osób stale podróżujących, i to nie tylko samodzielnie, ale też z rodziną.

Polisę można nabyć w dwóch wariantach – podstawowym (od 220 zł) lub rozszerzonym (od 453 zł). Towarzystwo przewidziało zniżki dla par, rodzin i osób do 18. roku życia, a także członków Polskiego Związku Alpinizmu. Oferta składa się z czterech pakietów:

 • indywidualnego,
 • partnerskiego (osoba ubezpieczona i wskazana przez nią osoba bliska) – tylko pakiet podstawowy,
 • rodzinnego (maksymalnie 5 osób) – tylko pakiet podstawowy,
 • młodzieżowego (osoba do 18. roku życia).

Ubezpieczenie na narty PZU ma tę zaletę, że zapewnia ochronę przez cały rok na terenie całej Europy. Można ją więc wykupić raz do roku, a potem nie martwić się o ubezpieczenie wyjazdu na dłuższy, dwutygodniowy urlop latem i krótszy urlop zimą. Przydaje się to również w przypadku spontanicznych wyjazdów na weekend, co u narciarzy jest częstą praktyką, zwłaszcza jeśli np. mieszkają w pobliżu granicy z Niemcami, Czechami czy Słowacją. Wystarczą chęci, sprzęt i dobra pogoda – do takich wypadów miłośników białego szaleństwa nie trzeba namawiać.

A oto sumy ubezpieczenia poszczególnych składników polisy w dwóch wariantach.

Wariant podstawowy:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – 250 tys. zł,
 • OC – 500 tys. zł,
 • assistance – 20 tys. zł,
 • ubezpieczenie bagażu – 2 tys. zł.

Wariant rozszerzony:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – 250 tys. zł,
 • OC – 500 tys. zł,
 • assistance – 35 tys. zł,
 • ubezpieczenie bagażu – 3 tys. zł.

Możliwymi rozszerzeniami są: ubezpieczenie NNW, pobyt na wysokości do 7600 tys. m n.p.m., wydłużenie maksymalnego czasu wyjazdu do 16 tygodni, a także rozszerzenia polegające na uwzględnieniu chorób przewlekłych lub zwiększonego ryzyka działań wojennych. Polisa zarówno w wariancie podstawowym, jak i rozszerzonym ma stosunkowo wysokie dwa najważniejsze dla narciarzy ubezpieczenia: KL i OC.

Słabe strony pakietu Bezpieczna Podróż

Podstawową wadą pakietu Bezpieczny Powrót jest brak ubezpieczenia NNW, ale można je dokupić dodatkowo lub posiadać w ramach ubezpieczenia na życie. Wadą jest też mała elastyczność oferty – dla par lub rodzin polisę otrzymamy tylko w wariancie podstawowym, nie możemy też dostosować jej do indywidualnych potrzeb lub specyfiki wyjazdu. Polisy też nie można kupić w internecie tak jak oferty innych ubezpieczycieli – musimy w tym celu skontaktować się bezpośrednio z PZU.

Niektórzy ubezpieczyciele posiadają różnego typu rozszerzenia oferty ubezpieczeniowej. Pakiet SKI Plus w Warcie zapewnia np. zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu, jeśli nasz sprzęt został uszkodzony lub pokrycie kosztów niewykorzystania karnetu narciarskiego, jeśli stan zdrowia ubezpieczonego uniemożliwia korzystanie z wyciągów lub gdy z przyczyn pogodowych będzie to niemożliwe. AXA, Allianz i Generali oferują natomiast – za dodatkową dopłatą – ubezpieczenie na wypadek, gdyby do nieszczęśliwego zdarzenia doszło w momencie, gdy będziemy pod wpływem alkoholu.

 

Oferta PZU nie ma tego typu atutów, ale jej zaletą wyróżniającą ją spośród innych ofert jest czas obowiązywania przez cały rok. Zamiast więc płacić za ochronę podczas kilku podróży, można wykupić na cały rok jedną Bezpieczną Podróż.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza (inaczej Wodospady Mickiewicza) znajdują się w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki, przy trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Tuż za nimi znajduje się skrzyżowanie ze szlakiem zielonym prowadzącym na prawo do Doliny Pięciu Stawów, a na lewo do Schroniska w Roztoce.

Czytaj więcej »

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch.

Czytaj więcej »

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Czytaj więcej »
Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki jest odgałęzieniem Doliny Bystrej. Dolinę otaczają – od południa Wielka Kopa Królowa, Mała Kopa Królowa i Kopa Magury, od wschodu Boczań i Skupniów Upłaz, od zachodu północno-zachodnie ramię Kopy Magury. Dnem Doliny Jaworzynki płynie Potok Jaworzynka, jednak przez większość czasu jego koryto jest zupełnie suche. W latach 1920 – 1930 w Dolinie Jaworzynki funkcjonowała skocznia narciarska (pierwsza w Polsce).

Czytaj więcej »

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

W Dolinie Pięciu Stawów, przy północnym brzegu Przedniego Stawu Polskiego, na wysokości 1671 m n.p.m. położone jest Schronisko PTTK im. Leopolda Świerza. Jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Jest to jedyne w Polsce schronisko, do którego nie prowadzi przejezdna dla samochodów droga. Schronisko jest zaopatrywane przy pomocy zainstalowanego w górnej części Doliny Roztoki wyciągu towarowego.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.