Tatry - przewodnik turystyczny, opisy atrakcji, przebieg szlaktów turystycznych, podtatrzańskie miejscowości, gotowe plany wycieczek, noclegi i wiele więcej...

Wycieczka do Witowa, Chochołowa i Dzianisza

Wycieczkę rozpoczynamy w Witowie koło Kościoła MB Szkaplerznej. Jest to wycieczka samochodowa. Trasę wycieczki można pokonać pieszo, jednak trzeba się nastawić na kilka godzin chodzenia (ok. 15 km). Po drodze zwiedzimy wspomniany zabytkowy kościół w Witowie, kościół w Chochołowie, Muzeum Powstania Chochołowskiego, zespół zabytkowej zabudowy drewnianej w Chochołowie oraz zabytkowy, góralski kościół w Dzianiszu.

KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ SZKAPLERZNEJ W WITOWIE


W miejscowości Witów, leżącej 13 km na północny zachód od Zakopanego stoi urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół jest otoczony pięknym kwiatowym ogrodem. Wokół kościoła, na kamiennych podestach, stoją drewniane rzeźby symbolizujące kolejne przystanki Drogi Krzyżowej. Na tyłach budynku, nad oczkiem wodnym, znajduje się kapliczka Matki Boskiej.

Kościół został wybudowany w latach 1910 – 1912 według projektu zakopiańskiego architekta  Jana Tarczałowicza. Kościół jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową.

Jego wnętrze zdobią neogotycki ołtarz, witraże z 1937 roku oraz rzeźby autorstwa zakopiańskiego artysty Michała Gąsienicy Szostaka.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JACKA W CHOCHOŁOWIE

Pokaźnej wielkości neogotycki Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka nie jest jeszcze obiektem zabytkowym, gdyż został wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku, niemniej jednak swoimi pokaźnymi rozmiarami wpisuje się w krajobraz Chochołowa.

Wcześniej w tym miejscu stał drewniany kościółek z XVII wieku, który został zastąpiony nowym, murowanym kościołem.

Fundatorem nowego Kościoła był ks. Wojciech Blaszyński, który zginął wskutek nieszczęśliwego wypadku podczas jego budowy.

Wnętrze kościoła zdobią piękne witraże wypełniające strzeliste okna otaczające ołtarz. Ponadto w Kościele znajdują się interesujący obraz Matki Boskiej namalowany na drewnie, który został przeniesiony ze starego, drewnianego kościoła, organy z początku XX wieku oraz liczne dzieła Wojciecha i Walerego Eljaszów-Radzikowskich.

Ciekawostka: Walery Eljasz, poza tworzeniem dzieł plastycznych przyczynił się do popularyzacji Tatr, był współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego, a także napisał pierwszy przewodnik po Tatrach.

Przed Kościołem stoi kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie. Za kościołem zaczyna się żółty szlak rowerowy na Gubałówkę.

ZABYTKOWA ZABUDOWA DREWNIANA W CHOCHOŁOWIE


Centralna część Chochołowa, zwana „perłą Podhala”, jest swego rodzaju żywym skansenem. Tworzy go ponad setka zabytkowych, często ponad 100-letnich chałup, ustawionych w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, w którym chałupy poustawiane są dość ciasno, bocznymi ścianami do drogi.

Budynki tworzące zabudowę wykonane są z drewnianych bali połączonych w narożach (tzw. konstrukcja „wieńcowa) i przykryte spadzistymi dachami podbitymi gontem. Charakterystyczny jest jasny kolor drewna, który pozostał pomimo upływu wielu lat. Jest to efekt tradycyjnego corocznego szorowania wodą z mydłem swoich domostw przez gospodarzy przed ważnymi świętami religijnymi.

Zespół budynków objęty jest patronatem UNESCO oraz ochroną konserwatorską.

Obiektami zasługującymi na szczególną uwagę są:

  • „Dom z jednej jedli”, znajdujący się pod adresem Chochołów 24, którego frontowa ściana wykonana została w całości z drewna pochodzącego z jednego drzewa – ogromnej jodły rosnącej na wzgórzu Ostrysz.
  • Izba Regionalna Jana Ziędera w Chochołowie, prywatne muzeum i pracownia rzeźbiarska artysty ludowego
  • Galeria malarstwa na szkle Anieli Stanek w Chochołowie znajdująca się pod adresem Chochołów 199. Jest to prywatna galeria malarstwa na szkle ludowej artystki.

drewniana studnia w centrum Chochołowa, zbudowana w stylu okolicznych zabudowań, z pewnością dodająca uroku ulicy, przy której się znajduje

MUZEUM POWSTANIA CHOCHOŁOWSKIEGO

Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące filią Muzeum Tatrzańskiego, zostało otwarte w 1978 roku. Mieści się w zabytkowej Chałupie Bafiów, naprzeciwko Kościoła św. Jacka w Chochołowie.

Sama chałupa została wybudowana w 1798 r., a przebudowana niecałe sto lat później. Budynek jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową.

W muzeum znajduje się ekspozycja dotycząca Powstania Chochołowskiego z 1846 roku, w której skład wchodzą eksponaty dotyczące tego wydarzenia, między innymi broń i dokumenty. Ponadto wnętrze urządzone jest na wzór typowego góralskiego domu wiejskiego z połowy XIX wieku. Znajdują się tu sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie codziennego użytku, ceramika, a także dzieła sztuki, poezji i prozy – również współczesne, nawiązujące do Powstania Chochołowskiego.

Ciekawostka: Powstanie Chochołowskie wybuchło 21 lutego 1846 roku. Było skierowane przeciwko władzom austriackim. Wzięło w nim udział około 30 mieszkańców wsi Chochołów, Witów, Ciche oraz Dzianisz. Uczestnikom powstania udało się zdobyć kilka posterunków, zniszczyli także słupy graniczne. Po niedługim czasie powstanie zostało stłumione przez oddział stacjonujący w Nowym Targu, któremu pomogli górale z Czarnego Dunajca – pamiątką po tym wydarzeniu i zdradzie jest ponoć pomnik św. Jana Nepomucena w Chochołowie, który stoi odwrócony plecami w kierunku Czarnego Dunajca. W powstaniu brał udział znany góral Jan Krzeptowski „Sabała”

KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W DZIANISZU

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica.

Autorami projektu Kościoła byli Bohdan Treter i Stefan Meyer. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Ciekawostką są XVII-wieczne organy, pochodzące z kościoła pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, umieszczone w tym kościele w połowie XX wieku.

Podziel się komentarzem