Co warto wiedzieć, zanim wyruszysz na pierwszy survival?

Jeśli jesteś starym wyjadaczem, poniższe rady mogą wydawać się banalne. Jednak, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z survivalem, koniecznie sprawdź, czy jakieś szczegóły nie umknęły Twojej uwadze. Oto kilka praktycznych porad dla przyszłych praktykantów sztuki przetrwania!

Sprawdź, czy masz niezbędny sprzęt

Na początku wyposaż się w odpowiedni sprzęt. Nie ma co myśleć o wyprawie w dzicz, gdy jedyny plecak, jaki posiadasz, pamięta czasy szkolne, a w Twojej latarce dawno padły baterie. Zanim podejmiesz następne kroki, sprawdź, jakie narzędzia przydadzą Ci się na szlaku i ułatwią terenowy bushcraft. Sklep, którego potrzebujesz, powinien specjalizować się w sprzedaży artykułów militarnych i hobbystycznych. W poszukiwaniu sprawdzonego sprzedawcy warto sprawdzić ofertę Hobby4Men

Wraz ze zdobytym doświadczeniem będziesz mógł w przyszłości ograniczyć ilość zabieranych przedmiotów, ale jeśli w sztuce przetrwania stawiasz pierwsze kroki, upewnij się, że posiadasz:

 • nóż bushcraftowy;
 • sznurki i linkę;
 • przyrządy do rozpalania ognia, w tym krzesiwo, jak i zapalniczkę;
 • manierkę;
 • racje żywnościowe;
 • apteczkę;
 • ciepłą, wodoodporną odzież i obuwie;
 • kompas, mapę i inne przyrządy nawigacyjne;
 • latarkę (najlepiej z alternatywną funkcją zasilana, np. na korbkę);
 • koc termiczny lub śpiwór;
 • schronienie (namiot, płachtę wodoodporną lub tym podobne).

Upewnij się, czy wszystko jest legalne

To bardzo ważny punkt! Wprawdzie polskie przepisy prawa mówią, że lasy będące własnością Skarbu Państwa są udostępniane ludności, jednak wciąż istnieje kilka zastrzeżeń, o których koniecznie musisz wiedzieć, aby nie narobić sobie kłopotów.

Całkowitym i całorocznym zakazem wstępu objęte są: powierzchnie doświadczalne, drzewostany nasienne w tym uprawy leśne do 4 m wysokości. To samo tyczy się również źródlisk rzek i potoków, ostoi dzikich zwierząt oraz obszarów rezerwatów i terenów wojskowych. O takich strefach informują zwykle stosowne tablice, jednak zanim wyruszyć w jakąś okolicę, warto sprawdzić na mapie, czy możesz spodziewać się tego typu ograniczeń na danym obszarze.

Trzeba też pamiętać, że postój i poruszanie się pojazdem silnikowym w lesie może odbywać się tylko oznakowanymi drogami leśnymi oraz publicznymi. Złamanie powyższych przepisów może wiązać się z wykroczeniem i wysoką karą pieniężną.

Co jeszcze jest ważne w tej kwestii? Sprzęt, który ze sobą zabierasz. To zdarza się niezwykle rzadko, ale bywa, że różnego rodzaju ostrza czy inne narzędzia posiadają nieprzepisowe parametry, tzn.ich posiadanie nie jest legalne. Upewnij się, że Twój sprzęt spełnia podstawowe warunki prawne.

Zacznij od małych kroków

Nie każdy jest od razu królem dżungli. Twoi znajomi wyruszają na survival z krzesiwem zamiast zapalniczki? Rezygnują z namiotu na rzecz własnoręcznie wykonanego schronienia? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z survivalem, daj sobie czas na zdobycie doświadczenia. Nie porywaj się od razu na trudne tereny, trasy czy ekstremalne wyzwania. Odnajdź najpierw utracony kontakt z naturą i zgłębiaj powoli tajniki bushcraftu. Jeszcze wszystko przed Tobą!

Nie bądź szkodnikiem

To niby oczywiste, a jednak warto to powtórzyć. Nie zakłócaj spokoju zwierząt, sprzątaj po sobie i nie niszcz roślinności, ani grzybów. Tylko będąc w harmonii z naturą, docenisz jej piękno, dowiesz się czegoś o sobie i wyniesiesz z wyprawy wartościowe doświadczenie. Jeśli martwisz się, że przyciągniesz swoim zachowaniem dziką zwierzynę, to pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie niechcianego spotkania jest higiena osobista. Zapach mydła, płynów czy perfum działa odstraszająco na zwierzęta i sprawia, że oddalają się, zanim dojdzie do spotkania oko w oko.

Sprawdź prognozy pogody

Owszem, ekstremalne warunki to coś, na co musisz być gotowy w trakcie survivalowych wyzwań. Jednak nigdy nie lekceważ zjawisk pogodowych. Tragedia na obozie w Suszku w 2017, czy pamiętna wichura na Mazurach z lipca 2002 roku to dowody, jak zabójczy potrafi być wiatr i burza. Nie planuj wycieczki, jeśli stacje pogodowe zapowiadają niebezpieczne zdarzenia.

Wszystko jasne? To świetnie! Pakuj się i leć na przygodę. Z pewnością kontakt z naturą i ekstremalne warunki pozwolą Ci odkryć coś o sobie. Przygoda czeka.

Willa Polonia

Przy ul. Chramcówki 14 stoi zabytkowa drewniana willa „Polonia” wzniesiona na początku XX wieku. Obecnie w willi znajdują się pokoje do wynajęcia.

Czytaj więcej »

Willa Turnia

Przy ul. Kościuszki 9 stoi zabytkowa, ponad 100-letnia, willa „Turnia”. Niestety pomimo, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego od lat popada w ruinę. Willa została wybudowana w 1908 roku przez Jana Obrochtę w stylu zakopiańskim.

Czytaj więcej »

Teatr Witkacego

Przy ul. Chramcówki 15, w budynku dawnego Zakładu Wodoleczniczego dr Andrzeja Chramca, mieści się jedyny w Zakopanem Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Teatr działa od

Czytaj więcej »

Sarnia Skała

Sarnia Skała Sarnia Skała (wcześniej nazywana Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą) to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską,

Czytaj więcej »

Szkoła Budowlana w Zakopanem

Nieopodal gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego stoi Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego. Drewniany budynek powstał w 1876 roku i od początku istnienia związany był ze szkolnictwem. Mieściła się w nim najstarsza w regionie i jedna z najstarszych w Polsce szkół zawodowych – Szkoła Snycersk

Czytaj więcej »

Łomnica

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.