Co warto wiedzieć, zanim wyruszysz na pierwszy survival?

Jeśli jesteś starym wyjadaczem, poniższe rady mogą wydawać się banalne. Jednak, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z survivalem, koniecznie sprawdź, czy jakieś szczegóły nie umknęły Twojej uwadze. Oto kilka praktycznych porad dla przyszłych praktykantów sztuki przetrwania!

Sprawdź, czy masz niezbędny sprzęt

Na początku wyposaż się w odpowiedni sprzęt. Nie ma co myśleć o wyprawie w dzicz, gdy jedyny plecak, jaki posiadasz, pamięta czasy szkolne, a w Twojej latarce dawno padły baterie. Zanim podejmiesz następne kroki, sprawdź, jakie narzędzia przydadzą Ci się na szlaku i ułatwią terenowy bushcraft. Sklep, którego potrzebujesz, powinien specjalizować się w sprzedaży artykułów militarnych i hobbystycznych. W poszukiwaniu sprawdzonego sprzedawcy warto sprawdzić ofertę Hobby4Men

Wraz ze zdobytym doświadczeniem będziesz mógł w przyszłości ograniczyć ilość zabieranych przedmiotów, ale jeśli w sztuce przetrwania stawiasz pierwsze kroki, upewnij się, że posiadasz:

 • nóż bushcraftowy;
 • sznurki i linkę;
 • przyrządy do rozpalania ognia, w tym krzesiwo, jak i zapalniczkę;
 • manierkę;
 • racje żywnościowe;
 • apteczkę;
 • ciepłą, wodoodporną odzież i obuwie;
 • kompas, mapę i inne przyrządy nawigacyjne;
 • latarkę (najlepiej z alternatywną funkcją zasilana, np. na korbkę);
 • koc termiczny lub śpiwór;
 • schronienie (namiot, płachtę wodoodporną lub tym podobne).

Upewnij się, czy wszystko jest legalne

To bardzo ważny punkt! Wprawdzie polskie przepisy prawa mówią, że lasy będące własnością Skarbu Państwa są udostępniane ludności, jednak wciąż istnieje kilka zastrzeżeń, o których koniecznie musisz wiedzieć, aby nie narobić sobie kłopotów.

Całkowitym i całorocznym zakazem wstępu objęte są: powierzchnie doświadczalne, drzewostany nasienne w tym uprawy leśne do 4 m wysokości. To samo tyczy się również źródlisk rzek i potoków, ostoi dzikich zwierząt oraz obszarów rezerwatów i terenów wojskowych. O takich strefach informują zwykle stosowne tablice, jednak zanim wyruszyć w jakąś okolicę, warto sprawdzić na mapie, czy możesz spodziewać się tego typu ograniczeń na danym obszarze.

Trzeba też pamiętać, że postój i poruszanie się pojazdem silnikowym w lesie może odbywać się tylko oznakowanymi drogami leśnymi oraz publicznymi. Złamanie powyższych przepisów może wiązać się z wykroczeniem i wysoką karą pieniężną.

Co jeszcze jest ważne w tej kwestii? Sprzęt, który ze sobą zabierasz. To zdarza się niezwykle rzadko, ale bywa, że różnego rodzaju ostrza czy inne narzędzia posiadają nieprzepisowe parametry, tzn.ich posiadanie nie jest legalne. Upewnij się, że Twój sprzęt spełnia podstawowe warunki prawne.

Zacznij od małych kroków

Nie każdy jest od razu królem dżungli. Twoi znajomi wyruszają na survival z krzesiwem zamiast zapalniczki? Rezygnują z namiotu na rzecz własnoręcznie wykonanego schronienia? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z survivalem, daj sobie czas na zdobycie doświadczenia. Nie porywaj się od razu na trudne tereny, trasy czy ekstremalne wyzwania. Odnajdź najpierw utracony kontakt z naturą i zgłębiaj powoli tajniki bushcraftu. Jeszcze wszystko przed Tobą!

Nie bądź szkodnikiem

To niby oczywiste, a jednak warto to powtórzyć. Nie zakłócaj spokoju zwierząt, sprzątaj po sobie i nie niszcz roślinności, ani grzybów. Tylko będąc w harmonii z naturą, docenisz jej piękno, dowiesz się czegoś o sobie i wyniesiesz z wyprawy wartościowe doświadczenie. Jeśli martwisz się, że przyciągniesz swoim zachowaniem dziką zwierzynę, to pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie niechcianego spotkania jest higiena osobista. Zapach mydła, płynów czy perfum działa odstraszająco na zwierzęta i sprawia, że oddalają się, zanim dojdzie do spotkania oko w oko.

Sprawdź prognozy pogody

Owszem, ekstremalne warunki to coś, na co musisz być gotowy w trakcie survivalowych wyzwań. Jednak nigdy nie lekceważ zjawisk pogodowych. Tragedia na obozie w Suszku w 2017, czy pamiętna wichura na Mazurach z lipca 2002 roku to dowody, jak zabójczy potrafi być wiatr i burza. Nie planuj wycieczki, jeśli stacje pogodowe zapowiadają niebezpieczne zdarzenia.

Wszystko jasne? To świetnie! Pakuj się i leć na przygodę. Z pewnością kontakt z naturą i ekstremalne warunki pozwolą Ci odkryć coś o sobie. Przygoda czeka.

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Czytaj więcej »

Stary Tartak w Jurgowie

Nieopodal brzegu rzeki Białki znajduje się funkcjonujący do dziś zabytkowy, stary tartak napędzany kołem wodnym. Jest to jedyny zabytkowy obiekt przemysłowy w Jurgowie, który przetrwał

Czytaj więcej »

Morskie Oko

Morskie Oko o powierzchni 34,93 ha jest największym jeziorem w Tatrach. Jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m, a głębokość 51,4 m. Jest jeziorem karowym (cyrkowym) o pochodzeniu polodowcowym. Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m.., nieco poniżej Schroniska PTTK, w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u stóp najwyższych tatrzańskich szczytów, które wznoszą się ponad 1000-metrowymi ścianami ponad jego taflę.

Czytaj więcej »

Kalatówki

Polana Kalatówki położona jest w Dolinie Bystrej na wysokości 1185 – 1198 m n.p.m., a jej powierzchnia wynosi ok. 13 ha. Opadają do niej stoki Kalackiej Turni (1383 m n.p.m.) i południowo–wschodnie stoki Białego Grzbietu (łączącego Giewont z Krokwią), zwane Kalackim Upłazem.

Czytaj więcej »

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki, U-kształtna dolina otoczona przez malownicze górskie szczyty, leży w Tatrach Wysokich, pomiędzy Doliną Rybiego Potoku, a Doliną Waksmundzką. Od północnej strony ograniczona jest monumentalnym masywem Wołoszyna, a od południowej – Opalonego.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.