Jakie damskie buty trekkingowe wybrać, by w 100% realizować wyprawy turystyczne?

Jeszcze nie tak dawno na rynku obuwniczym dominowały tylko buty uniwersalne, które pasować miały zarówno na damską, jak i męską stopę. Na szczęście czasy się zmieniają i coraz więcej producentów projektuje różnego rodzaju obuwie, zróżnicowane nie tylko pod względem płci. Wśród nich znajdziemy damskie buty trekkingowe, które niezbędne są podczas wymagających wędrówek górskich. Czym się charakteryzuje tego typu obuwie i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Czym się wyróżniają trekkingowe buty damskie

Damskie buty trekkingowe zwane są również butami górskimi bądź outdoorowymi. Są to modele obuwia turystycznego, które przeznaczone są do wędrówek po terenie zróżnicowanym i trudnym. Obuwie trekkingowe jest mocniejsze, stabilniejsze i sztywniejsze od modeli sportowych oraz posiada grubszą podeszwę. Zastanawiasz się co je wyróżnia? Otóż tego typu obuwie zmniejsza ryzyko kontuzji. Oznacza to, że gwarantuje świetną amortyzację stopy. Oprócz tego są tak produkowane, by właściwie przepuszczały powietrze przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony przed wilgocią. Najlepsze modele wyposażone są w specjalne membrany, które są wodoodporne. Do tego produkowane są ze wzmocnionych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ czynników zewnętrznych. Występują w wersji wysokiej oraz niskiej.

Damskie buty trekkingowe – jakie wybrać

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych oferujących obuwie, znajdziemy liczne modele butów trekkingowych damskich, które mogą różnić się między sobą wieloma rzeczami. Podczas zakupu większość z nas zastanawia się, które będą najlepsze. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

  1. Rozmiar

Odpowiednio dobrany rozmiar pozwala uzyskać doskonałą przyczepność oraz maksymalny komfort chodzenia, a także umożliwia ochronę stopy przed otarciami czy kontuzjami. Letnie wersje powinny posiadać 1 cm luzu, a modele zimowe 1,5 cm.

  1. Wysokie czy niskie

Większą popularnością cieszą się buty wysokie, gdyż lepiej stabilizują staw skokowy i chronią kostkę przed kontuzjami. Zabezpieczają przed dostawaniem się do obuwia drobnych gałązek, kamieni, błota czy śniegu. Damskie buty trekkingowe niskie są lżejsze, dają większą swobodę i gwarantują skuteczniejszą wentylację stopy.

  1. Jaki materiał

Buty trekkingowe mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, takich jak skóra licowa, nubuk, zamsz, czy materiały syntetyczne. Ważne jest, by materiał przepuszczał powietrze oraz chronił przed przemoknięciem.

  1. Wzmocniony przód

Przód buta jest dodatkowo wzmocniony poprzez oblanie noska twardą gumą. Dzięki temu cholewka jest dodatkowo zabezpieczona przed uszkodzeniami.

  1. Gumowy otok

Niektóre modele wyposażone są w taką osłonę. Usztywnia on całą konstrukcję buta, a także chroni materiał przed uszkodzeniami oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wodą.

  1. Z membranÄ… czy bez

Membrana to cienka warstwa umieszczona w cholewce. Ma za zadanie chronić obuwie przed przemakaniem, jednak ogranicza ona oddychalność.

  1. Rodzaj podeszwy z odpowiednim systemem amortyzacji

Warto wybierać modele posiadające sztywną podeszwę o głębokiej rzeźbie, posiadającą wielokierunkowe wzory. Czołowym producentem jest tutaj Vibram. Warto także wybierać modele, które odpowiednio tłumią wstrząsy, amortyzując odpowiednio piętę i śródstopie.

Jak dbać o buty trekkingowe damskie

Bez względu na to, jaki rodzaj obuwia trekkingowego zakupimy, ważne jest, by pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Dzięki niej, zachowamy właściwości butów, atrakcyjny wygląd, a także przedłużymy ich żywotność. Aby tak było, należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • czyszczenie – regularne, wykonywane zaraz po zakoÅ„czeniu wÄ™drówki. DziÄ™ki temu zapobiegniemy wyschniÄ™ciu oraz wnikniÄ™ciu brudu w materiaÅ‚. Należy skorzystać także z preparatów dezynfekujÄ…cych, by pozbyć siÄ™ przykrego zapachu oraz zneutralizować szkodliwe mikroorganizmy;
  • suszenie – tylko w sposób naturalny. Obuwia nie należy stawiać przy źródle ciepÅ‚a, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia;
  • stosowanie preparatów impregnujÄ…cych – powinny być dopasowane do konkretnego modelu obuwia, przeznaczonego do turystyki górskiej, a szczególnie materiaÅ‚u, z którego jest wykonane.

Wygodne damskie buty trekkingowe to zawsze udana wyprawa

Jeśli uwielbiasz podróżować i nie straszne są Ci wymagające, piesze wędrówki, to istotne jest, byś posiadała solidne obuwie trekkingowe. W wygodnych i dobrze dobranych butach, bez problemu będziesz mogła pokonać wiele kilometrów i na pewno nie poczujesz, iż Twoje stopy są zmęczone zanadto. Zapewne wrócisz z urlopu wypoczęta i pełna ochoty na kolejne, górskie wyprawy.

 

Chata Sabały

Chata Sabały, wzniesiona na przełomie XVII i XIX wieku, była domem rodzinnym znanego na całym Podhalu, legendarnego górala – Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Zabytkowy, drewniany

Czytaj więcej »

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w Willi Opolanka przy ul. Tetmajera 15. W tym budynku znany pisarz i wielki przyjaciel dzieci spędził ostatnie 19 lat swojego życia, a wcześniej wraz z żoną przyjeżdżał tu na letnie i zimowe wakacje. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze domu, w apartamencie zamieszkiwanym przed laty przez Kornela Makuszyńskiego.

Czytaj więcej »
Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

sprowy Wierch, o wysokości 1987 m n.p.m., jest jednym z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Prowadzą na niego liczne szlaki turystyczne, ale prawdziwe oblężenie przeżywa z powodu kolei linowej wwożącej turystów z Kuźnic prawie na sam wierzchołek. Południowe stoki Kasprowego Wierchu opadają do słowackiej Doliny Cichej, a północne do Doliny Bystrej i Doliny Gąsienicowej.

Czytaj więcej »

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi

Czytaj więcej »
Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki jest odgaÅ‚Ä™zieniem Doliny Bystrej. DolinÄ™ otaczajÄ… – od poÅ‚udnia Wielka Kopa Królowa, MaÅ‚a Kopa Królowa i Kopa Magury, od wschodu BoczaÅ„ i Skupniów UpÅ‚az, od zachodu północno-zachodnie ramiÄ™ Kopy Magury. Dnem Doliny Jaworzynki pÅ‚ynie Potok Jaworzynka, jednak przez wiÄ™kszość czasu jego koryto jest zupeÅ‚nie suche. W latach 1920 – 1930 w Dolinie Jaworzynki funkcjonowaÅ‚a skocznia narciarska (pierwsza w Polsce).

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.