Jakie damskie buty trekkingowe wybrać, by w 100% realizować wyprawy turystyczne?

Jeszcze nie tak dawno na rynku obuwniczym dominowały tylko buty uniwersalne, które pasować miały zarówno na damską, jak i męską stopę. Na szczęście czasy się zmieniają i coraz więcej producentów projektuje różnego rodzaju obuwie, zróżnicowane nie tylko pod względem płci. Wśród nich znajdziemy damskie buty trekkingowe, które niezbędne są podczas wymagających wędrówek górskich. Czym się charakteryzuje tego typu obuwie i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Czym się wyróżniają trekkingowe buty damskie

Damskie buty trekkingowe zwane są również butami górskimi bądź outdoorowymi. Są to modele obuwia turystycznego, które przeznaczone są do wędrówek po terenie zróżnicowanym i trudnym. Obuwie trekkingowe jest mocniejsze, stabilniejsze i sztywniejsze od modeli sportowych oraz posiada grubszą podeszwę. Zastanawiasz się co je wyróżnia? Otóż tego typu obuwie zmniejsza ryzyko kontuzji. Oznacza to, że gwarantuje świetną amortyzację stopy. Oprócz tego są tak produkowane, by właściwie przepuszczały powietrze przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony przed wilgocią. Najlepsze modele wyposażone są w specjalne membrany, które są wodoodporne. Do tego produkowane są ze wzmocnionych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ czynników zewnętrznych. Występują w wersji wysokiej oraz niskiej.

Damskie buty trekkingowe – jakie wybrać

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych oferujących obuwie, znajdziemy liczne modele butów trekkingowych damskich, które mogą różnić się między sobą wieloma rzeczami. Podczas zakupu większość z nas zastanawia się, które będą najlepsze. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

  1. Rozmiar

Odpowiednio dobrany rozmiar pozwala uzyskać doskonałą przyczepność oraz maksymalny komfort chodzenia, a także umożliwia ochronę stopy przed otarciami czy kontuzjami. Letnie wersje powinny posiadać 1 cm luzu, a modele zimowe 1,5 cm.

  1. Wysokie czy niskie

Większą popularnością cieszą się buty wysokie, gdyż lepiej stabilizują staw skokowy i chronią kostkę przed kontuzjami. Zabezpieczają przed dostawaniem się do obuwia drobnych gałązek, kamieni, błota czy śniegu. Damskie buty trekkingowe niskie są lżejsze, dają większą swobodę i gwarantują skuteczniejszą wentylację stopy.

  1. Jaki materiał

Buty trekkingowe mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, takich jak skóra licowa, nubuk, zamsz, czy materiały syntetyczne. Ważne jest, by materiał przepuszczał powietrze oraz chronił przed przemoknięciem.

  1. Wzmocniony przód

Przód buta jest dodatkowo wzmocniony poprzez oblanie noska twardą gumą. Dzięki temu cholewka jest dodatkowo zabezpieczona przed uszkodzeniami.

  1. Gumowy otok

Niektóre modele wyposażone są w taką osłonę. Usztywnia on całą konstrukcję buta, a także chroni materiał przed uszkodzeniami oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wodą.

  1. Z membraną czy bez

Membrana to cienka warstwa umieszczona w cholewce. Ma za zadanie chronić obuwie przed przemakaniem, jednak ogranicza ona oddychalność.

  1. Rodzaj podeszwy z odpowiednim systemem amortyzacji

Warto wybierać modele posiadające sztywną podeszwę o głębokiej rzeźbie, posiadającą wielokierunkowe wzory. Czołowym producentem jest tutaj Vibram. Warto także wybierać modele, które odpowiednio tłumią wstrząsy, amortyzując odpowiednio piętę i śródstopie.

Jak dbać o buty trekkingowe damskie

Bez względu na to, jaki rodzaj obuwia trekkingowego zakupimy, ważne jest, by pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Dzięki niej, zachowamy właściwości butów, atrakcyjny wygląd, a także przedłużymy ich żywotność. Aby tak było, należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • czyszczenie – regularne, wykonywane zaraz po zakończeniu wędrówki. Dzięki temu zapobiegniemy wyschnięciu oraz wniknięciu brudu w materiał. Należy skorzystać także z preparatów dezynfekujących, by pozbyć się przykrego zapachu oraz zneutralizować szkodliwe mikroorganizmy;
  • suszenie – tylko w sposób naturalny. Obuwia nie należy stawiać przy źródle ciepła, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia;
  • stosowanie preparatów impregnujących – powinny być dopasowane do konkretnego modelu obuwia, przeznaczonego do turystyki górskiej, a szczególnie materiału, z którego jest wykonane.

Wygodne damskie buty trekkingowe to zawsze udana wyprawa

Jeśli uwielbiasz podróżować i nie straszne są Ci wymagające, piesze wędrówki, to istotne jest, byś posiadała solidne obuwie trekkingowe. W wygodnych i dobrze dobranych butach, bez problemu będziesz mogła pokonać wiele kilometrów i na pewno nie poczujesz, iż Twoje stopy są zmęczone zanadto. Zapewne wrócisz z urlopu wypoczęta i pełna ochoty na kolejne, górskie wyprawy.

 

Hala Kondratowa

Hala Kondratowa

Hala Kondratowa położona jest w Dolinie Kondratowej na wysokości 1300-1370 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Po zaprzestaniu wypasu owiec polana stopniowo zarasta. Po zaprzestaniu wypasu owiec polana stopniowo zarasta. Mieści się na niej popularne schronisko turystyczne.

Czytaj więcej »

Willa Goplana

Willa „Goplana” została wybudowana w 1893 r., według projektu krakowskiego architekta Wandalina Beringera, w stylu tyrolskim. Uwagę zwraca pięknie zdobione wykończenie dachu. Obecnie w budynku funkcjonuje lokal gastronomiczny.

Czytaj więcej »

Miejska Galeria Sztuki

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego. Obecnie galeria prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem prac wykonanych przez artystów z Zakopanego i Podhala. Posiada własną bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz organizuje gościnne wystawy.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Równia Krupowa

Równia Krupowa to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku.

Czytaj więcej »

Siedziba TOPR

Przy ul. Piłsudskiego 63 znajduje się drewniany budynek wybudowany w 1985 roku, w którym mieści się siedziba Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To stąd wyrusza większość

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.